Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Ücretsiz Tiyatro Kursları - Ucuza Eğitim Olur Mu?

Eğitim Kalitesinden Ödün Vermeyin!

Ülkemizde tiyatro kurslarının sayısı her geçen gün artmaktadır. Doğal olarak bu kurumların arasında son derece güvenilir, yıllardır eğitim sektöründe bulunan tiyatro okulları olduğu gibi tam aksine oldukça düşük bir eğitim kalitesi, dar bir eğitmen kadrosu ve yeterli organizasyondan yoksun bir şekilde hizmet veren eğitim merkezleri de bulunmaktadır. Elbette ücret olarak ikinci gruptaki eğitim merkezleri daha avantajlı olsa da alacağınız kursun tam anlamıyla bir zaman kaybı olmayacağı büyük oranda şüphelidir.

Buna karşılık ücretsiz tiyatro kursları söz konusu olduğunda belediye ve devlet kurumlarının tiyatro severlere sunduğu çeşitli programlardan da bahsetmek gerekir. Günümüzde birçok belediye, vatandaşlarına farklı alanlarda kurslar sunmakta ve boş vakitlerini verimli geçirmelerine yardımcı olmaktadır. Bunlardan biri de hiç kuşkusuz ücretsiz tiyatro eğitimi programlarıdır.

Gelin, ücretsiz tiyatro kursları ve tiyatro tutkunlarına neler sunduklarına daha yakından bakarak avantaj ve dezavantajlarını değerlendirmeye çalışalım.

Nereden Ücretsiz Tiyatro Eğitimi Alabilirim?

Yukarıda ücretsiz tiyatro kursları için belediyelerin çeşitli eğitim programları düzenlediğini söylemiştik. Özellikle İstanbul'daki belediyeler için ücretsiz tiyatro kursları denildiğinde akla ilk olarak İSMEK kursları gelmektedir. İSMEK tiyatro kursu, kursiyerlerine pratik ve teorik açıdan tiyatro sanatının inceliklerini anlatan eğitim programları düzenlemektedir.

Ancak tiyatro ve oyunculuğun kişisel gelişimle son derece bağlantılı bir meslek olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Dolayısıyla İSMEK tiyatro kursu programları sizlere yalnızca işin temellerini verebilir. Eksiklerinizi ise sizin gidermeniz ve ücretsiz tiyatro kursları dışında da çalışmaya devam etmeniz önemlidir. İSMEK'in ücretsiz tiyatro eğitimi başlığı altına alabileceğimiz programları ise şu şekildedir:

  • Yaratıcı drama eğitimi,
  • Dekor ve aksesuar uygulamaları,
  • Kostüm ve aksesuar uygulamaları,
  • Sahne gösterileri gibi tiyatro kursları ücretsiz bir şekilde İSMEK tarafından verilmektedir.

Bunlara ek olarak İSMEK'in ücretsiz online tiyatro eğitimi programlarını da takip edebilirsiniz. Özellikle pandemiyle birlikte İSMEK, pek çok farklı kurs modülünü online bir şekilde de yürütmektedir.

Ücretsiz Tiyatro Eğitimi ile Yeteneklerinizi Keşfedebilirsiniz

Ücretsiz tiyatro kursları, tiyatro ve oyunculuğun büyülü dünyasıyla ilk tanışma için ideal sayılabilir. Özellikle maddi durumunuz yetersizse temel oyunculuk becerilerinizi keşfetmek ve bu yolda devam etmek isteyip istemediğinize karar vermek için ücretsiz tiyatro kursları ile kendinizi deneyebilir, isterseniz daha sonra ileri oyunculuk ve tiyatro kursları ile becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Ücretsiz Tiyatro Kursları Daha Çok Hobi Amaçlıdır

Her ne kadar ücretsiz tiyatro kursları ile oyunculuk yeteneklerinizi keşfetme şansınız olsa da çok büyük adımlar atmayı beklememelisiniz. Çünkü İSMEK ve diğer belediye kurumlarının düzenlediği devlet tiyatro kursları daha çok hobi amaçlıdır. İnsanların vaktini verimli bir şekilde değerlendirmesi için düzenlenen ücretsiz tiyatro kursları ile tiyatro ve sinema dünyasında kendinize yer bulabilmeniz son derece zordur.

Ücretsiz Tiyatro Kursları Sahne Deneyimi Kazandırmaz

Ücretsiz tiyatro kursu için İSMEK ve belediyelerin ayırdığı imkanlar standart dersliklerden ibarettir. Elbette bu dersliklerde uygulamalı oyunculuk dersleri alırsınız. Ancak gerçek bir tiyatro sahnesine çıkmayacağınızı belirtmek gerekir. Buna karşılık tiyatro sahnesi üzerinde çalışmak ve öğrenirken aynı zamanda deneyim kazanmak başarılı bir oyuncu olmak için son derece önemlidir.

Başarılı Bir Oyuncu Olmak İçin Ücretsiz Tiyatro Eğitimi ile Yetinmeyin!

Ücretsiz tiyatro kursları her ne kadar ilk adımı atmak için yeterli kabul edilebilse de gerçek bir oyuncu olmak ve tiyatro sahnesinde parlamak istiyorsanız yeterli değildir. Tiyatroculuk, diğer pek çok sanat dalı gibi birçok kişinin hayalini kurduğu son derece meşakkatli mesleklerden biridir. Temel oyunculuk becerilerine ek olarak sürekli kendinizi geliştirmeli, sahne deneyimi kazanmalı, bedeninizi, sesinizi ve heyecanınızı kontrol etmeyi bilmelisiniz.

Tüm bu deneyimi kazanmanın en iyi yolu ise ücretsiz tiyatro kursları ve İSMEK gibi kurumların düzenlediği eğitim programlarını çok daha kapsamlı bir tiyatro eğitimi ile sürdürmenizden geçer. Bu nedenle alacağınız eğitimin kalitesi ve geleceğiniz için yatırım yapmaktan kaçınmamalısınız.

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40