Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Tiyatro Oyunculuğu ve Sinema Oyunculuğu Arasındaki Farklar

Tiyatro ve Sinema Oyunculuğunun Birbirinden Ayrılan Yönleri Neler?

Tiyatro oyunculuğu ve sinema oyunculuğu temelde aynı öğretilere dayanır. Sinema tiyatro oyunculuğu teknik olarak birçok farklara sahiptir. Fakat tiyatro oyunculuğu ve sinema oyunculuğu arasındaki farklar, bu alanların tamamen zıt alanlar olduğu anlamına gelmez. İyi bir oyuncuysanız hem tiyatro sahnesinde hem kamera karşısında rol alabilirsiniz.

Temel tanımlamalarına bakacak olursak; herhangi bir olay, durum veya tasarı sonucu yazılmış dramatik metinlerin, sahnede canlandırılması ile ortaya çıkan sanata tiyatro denir. Tiyatro oyuncusu; belirli bir senaryoyu, canlı performansla seyirciye aktaran kişidir. Sinema ise kamera aracılığı ile elde edilmiş görüntülerin bir ışık aracılığı ile beyaz renkte bir perdeye yansıtılarak film adı verilen sesli veya sessiz hareketli görüntüler elde edilmesi işidir. Sinema oyunculuğu, tiyatro oyunculuğundan teknik olarak bazı farklara sahiptir. Tiyatro ve sinema oyunculuğu arasındaki belli başlı ayrımlar vardır. Tiyatro oyunculuğu ve sinema oyunculuğu arasındaki farkları merak ediyorsanız yazımıza göz atmanızı öneririz.

Tiyatro Oyunculuğu ve Sinema Oyunculuğu Arasındaki En Önemli Fark Zamanı Kullanma Şekilleridir!

Tiyatro; seyirciye canlı olarak aktarılan, oyuncunun anın içinde olmasını gerektiren bir sanattır. Bir oyun seyirciyle buluşana kadar defalarca prova edilir. Bunun sebebi oyunu en iyi şekilde ortaya çıkarmak, ezber ya da herhangi bir sahne hatasına yer bırakmamaktır. Sinemada ise filmler daha uzun bir süre zarfında çekilir. Bunun dışında tiyatro oyunculuğu ve sinema oyunculuğu arasındaki farklar şöyledir:

  • Tiyatro oyunları ve sinema filmlerinin hazırlık sürelerinin farklı olması, tiyatro ve sinema oyunculuğunun farkları arasındadır. Beğenilmeyen ya da hatalı olan sahneler sinema oyunculuğunda tekrar edilebilir. Daha sonra çekilen görüntüler montajlanarak bir film elde edilir. Tiyatro oyunculuğunda ise böyle bir seçenek bulunmamaktadır.
  • Tiyatro oyuncusu oyun süresi boyunca karakterin içinde kalmalıdır, sinema oyuncusunun ise böyle bir zorunluluğu yoktur. Sinema tiyatro oyunculuğu farkları açısından baktığımızda tiyatro oyuncusu akış içinde olmak zorundayken, kamera önü oyunculukta sahneler bölünerek çekilir. Tiyatro oyunculuğu ve sinema oyunculuğu bu noktada birbirinden ayrılır.
  • Tiyatro ve sinema oyunculuğunun farkları arasında teknik detaylar da bulunmaktadır. Tiyatroda görüntü efektleri kullanılamadığından kostüm ya da makyajda sonradan düzeltmeler yapılamaz. Sinemada ise görüntülere sonradan müdahale edilmesi mümkündür. Dolayısıyla tiyatro oyuncusu saç ve makyajını da önceden prova etmek ve karakterine en uygun olanı önceden belirlemek durumundadır.
  • Tiyatro oyunculuğu ve sinema oyunculuğu, makyaj konusunda da birbirinden farklı tekniklere sahiptir. Tiyatro oyunculuğu için makyaj teknikleri sinema oyunculuğu tekniklerinden biraz daha farklıdır. Kamera önü oyunculukta kamera detayları çok net bir şekilde gösterirken, sahnede spot ışıkları makyajı oldukça yer. Bu yüzden tiyatro oyuncusu makyajını normale göre biraz daha belirgin bir şekilde yapmalıdır. Sinema oyuncusunun böyle bir zorunluluğu yoktur.
  • Tiyatro oyuncusunun oyun esnasında ezber hatası yapma lüksü yoktur. Böyle bir durum doğaçlamayla tolere edilse de genel olarak hoş karşılanmaz. Fakat sinema canlı olmadığı için sinema oyuncusu hata yapsa bile sahnenin tekrar edilme şansı vardır. Ezberle ilgili bu detay, tiyatro ve sinema oyunculuğunun farkları arasındadır.
  • Kamera en ufak bir jesti bile yakalar. Bu yüzden sinema oyuncularının daha doğal ve daha minimal bir oyunculuk sergilemesi beklenir. Tiyatro oyuncusu ise sahnede, kamera önünde olduğu gibi bir oyunculuk sergilerse sönük kalabilir. Bu, tiyatro oyuncusu abartılı bir oyunculuk sergilemelidir demek değildir. Sinema tiyatro oyunculuğu açısından bakıldığında oyuncunun buradaki dengeyi iyi kurması gerekir.

Tiyatro oyunculuğu, oyuncuların nefes ve seslerini sahnede daha güçlü kullanmalarını gerektirir. Tiyatro oyuncuları, en arka sıradaki seyirciye dahi kendini duyurabilmelidir. Bu bağırmak demek değildir. Bu noktada gereken, oyuncu doğru teknikle nefes alarak sesini güçlü ve yormayacak bir şekilde kullanabilmelidir. Sinema oyunculuğu ise oyuncuların seslerini daha güçlü ya da yüksek kullanmalarını gerektirmez. Aksine kamera önü oyunculukta olabildiğince doğal tonda konuşmak gerekir. 

Sektöre Tiyatro ve Sinema Oyunculuğu Farklarını Bilerek Başlayın!

Tiyatro oyunculuğu ve sinema oyunculuğu arasındaki farklar bunlardır. Bu farkları dikkatlice okumanızı, tiyatro oyunculuğu ve sinema oyunculuğu arasındaki farkları bilerek mesleğe adım atmanızı tavsiye ederiz.

Fakat tiyatro oyunculuğunu ve sinema oyunculuğunu birbirinden ayıran özellikleri daha detaylı olarak öğrenmek istiyorsanız mutlaka eğitim almanızı tavsiye ederiz. İlgilendiğiniz alana göre tiyatro oyunculuğu ya da sinema oyunculuğu- kamera önü oyunculuk eğitimleriyle kendinizi daha iyi geliştirebilir üstelik pratik yapma imkanı bulabilirsiniz.

[widget-137]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40