Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Sahne Sanatları Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Sahne Sanatları Bölümü Nedir?

Sahne sanatları bölümü, sanat alanında yetenekli ve profesyonel sanatçılar yetiştirilen alana verilen isimdir. Sahne sanatları bölümü olan üniversitelerin amacı amacı; opera, bale, dans, tiyatro ve birçok sanat alanında profesyonel sanatçılar yetiştirmektir. Bu bölümde kendini geliştirmiş, yetenekli, sahneye hakim sanatçılar yetiştirmek için öğrencilere sanatsal eğitimler verilir.

Sahne sanatları bölümü tercih edecek öğrencilerden opera, tiyatro, bale ya da ses sanatlarına ilgi duymaları ve disiplin sahibi olmaları beklenir. Sanatsal eğitimin verildiği bu bölümde opera, bale, tiyatro ve pek çok sanat alanında çalışmalar yapılır.

Sahne Sanatları Bölümü İçin Tercih Edilebilecek Üniversiteler

Sahne Sanatları bölümü, üniversitelerin güzel sanatlar fakültelerine bağlıdır. Sahne sanatları bölümü olan üniversitelerde 4 yıllık lisans eğitimi verilmektedir. Sahne sanatları bölümü olan üniversitelerin ortak şartı, üniversiteye geçiş sınavında barajın geçilmesidir. Onun dışında sahne sanatları bölümü öğrencisi olabilmek için her üniversitenin farklı olarak düzenlediği özel yetenek sınavında başarılı olmak gerekmektedir. Peki Türkiye’de sahne sanatları bölümü hangi üniversitelerde var? Birlikte inceleyelim.

Ankara Üniversitesi

Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı, sahne sanatları bölümü olan üniversiteler arasındadır.  Bölüm, şan anasanat dalı ve modern dans anasanat dalı olmak üzere ikiye ayrılır. Şan anasanat dalında müzik teorisi, sahne, müzik kültürü ve genel kültüre yönelik dersler verilmektedir. Modern dans anasanat dalında ise dans tarihi, klasik bale, modern dans ve çeşitli dans teknikleri dersleri alabilirsiniz.

Anadolu Üniversitesi

Sahne sanatları bölümü hangi üniversitelerde var sorusunun bir başka cevabı Anadolu Üniversitesi’dir. Üniversitenin 1989 yılında kurulan sahne sanatları bölümünde iki anasanat dalı bulunmaktadır. Bunlar tiyatro anasanat dalı ve opera anasanat dalıdır. Tiyatro Anasanat Dalı’nda, temel oyunculuk derslerinin yanı sıra kuramsal dersler de verilmektedir. Opera Anasanat Dalı’nda ise; şan, solfej gibi temel derslerin yanı sıra, sanatsal duyarlılığınızı arttıracak ve farklı bakış açıları kazandıracak dersleri seçme olanağı da bulabilirsiniz.

Dokuz Eylül Üniversitesi

Sahne sanatları bölümü olan üniversitelerden bir diğeri Dokuz Eylül Üniversitesi’dir. Sahne Sanatları Bölümü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar Fakültesi‘nin bünyesinde mevcuttur. Oyunculuk, dramatik yazarlık ve sahne tasarımı olmak üzere üç anasanat dallarınde eğitim verilmektedir.

Hacettepe Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi, sahne sanatları bölümü hangi üniversitelerde var sorusunun yanıtlarından biridir. Bale anasanat dalı, opera anasanat dalı, tiyatro anasanat dalı olmak üzere üç ana sanat dalında eğitim verilmektedir. Bale anasanat dalında bale dansçılığı, koreoloji ve modern dans programları mevcuttur.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

Sahne sanatları bölümü olan üniversitelerden bir diğeri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’dir. Devlet konservatuarına bağlı olan sahne sanatları bölümü kendi bünyesi içinde üç anasanat dalında eğitim vermektedir. Bu anasanat dalları opera, tiyatro ve baledir. Ayrıca bale anasanat dalına bağlı modern dans sanat dalı da yer almaktadır.

İstanbul Üniversitesi

Sahne Sanatları bölümü hangi üniversitelerde var sorusuna verilecek bir diğer yanıt İstanbul Üniversitesi’dir. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na bağlı olan sahne sanatları bölümünde tiyatro, opera ve bale olmak üzere üç anasanat dalında eğitim verilmektedir.

Sahne Sanatları Bölümü Mezunlarının Yapabilecekleri Meslekler

Sahne sanatları bölümü öğrencileri, mezun oldukları anasanat dalına göre sahnede, kamera karşısında, sanat okullarında ya da kültür merkezlerinde çalışma imkanı bulabilirler. Sahne sanatları bölümü mezunları sahne yöneticiliği, danışmanlık, oyunculuk gibi birçok farklı alanda çalışabilirler.

Ayrıca sahne sanatları bölümü mezunları dilerlerse akademik kariyer üzerine çalışarak ilgili sahne sanatları bölümü olan üniversitelerde iş bulabilirler.

[widget-137]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40