Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Orff Eğitimi Ne Demek?

Orff Eğitimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Orff öğretim tekniği, genel olarak çocuklara müziğin temel boyutlarını öğretmek, bunun yanı sıra alışık oldukları nesneleri doğal yolla kullanmalarını sağlamaktadır. 

İlk olarak besteci Carl Orff ile dansçı Gunild Keetman tarafından ortaya çıkmış ve geliştirilmiştir. Genel olarak bu eğitim müzik ve hareket eğitimi şeklinde de tanımlanmaktadır. Orff eğitiminin çocuklarda önemli etkileri vardır. Peki, orff eğitimi nasıl yapılır? Bu eğitim türü için hazırlanmış özel çalgılar vardır. Eğitmenler bu çalgıların nasıl kullanılması gerektiğini öğreterek, onların zihinsel ve fiziksel gelişimlerine yardımcı olurlar. 

Orff Eğitim Tekniği 

Orff eğitimi nedir? sorusunu kısaca yanıtlarsak eğer, dans, müzik, konuşma, drama gibi hareket temelleri üzerinde kurulmuş bir eğitim yöntemidir. İnsanların duygularını müzik, hareket ve ritimle anlatma yöntemidir. Bu eğitimde kurallar yoktur tamamen yaratıcılık vardır. Bu nedenle eğitim veren öğretmenin yaratıcılığı önemlidir. Özellikle okul öncesi ve ilkokuldaki çocuklara sunulan bir eğitimdir. 

Çocuklar orff eğitim tekniği ile birlikte yaratıcılıklarını geliştirebiliyor, eğlenebiliyor ve zihinsel zekâları öğrenmeye daha aktif hale gelebiliyor. Çocuk müzikle hem dans ediyor, hem konuşuyor yani müzikle kendisini rahatlıkla ifade edebiliyor. 

Orff Eğitiminde Kullanılan Çalgılar 

Orff yaklaşımı olarak da bilinen orff eğitiminde farklı ve özel çalgılar kullanılmaktadır.  Kısaca yanıtlarsak eğer,  kullanılan çalgılar daha çok standardın dışında çocukların kullanabileceği çalgılardır. Tahta parçaları, kurumuş tomurcuklar, içi boş şişeler… gibi çalgılar kullanılır. Böylece çocuklar ortaya çıkardıkları sesleri hoş bir ezgiye dönüştürür. 

Çocuklar daha sonraki aşamalarda orff çalgılarıyla ezgileri gruplama biçimini oluşturup, daha düzenli ve uzun soluklu melodilere dönüştürürler. Orff tekniğinin temelinde hareketin sesin ve formun araştırılmasıyla birlikte biçimi önemlidir. Kısacası temelinde hareket ve ses formu yatar. 

Orff Eğitiminin Yararları 

Orff eğitim tekniği ile çocuklar gerek zihinsel, gerekse fiziksel yönden kendilerini çabuk geliştirirler. Çocuklar bu eğitimle birlikte motor gelişimlerini sağlayarak, kaslarını yani bedenlerini rahatlıkla esnek bir şekilde kullanabilirler. Zihinsel ve ruhsal gelişimleri sayesinde duygusal zekaları da gelişir. Daha çabuk anlama ve kavrama yeteneğine sahip olurlar. Arkadaşlarıyla iletişimde empati yeteneği kazanırlar. Pozitif olup kendilerine güvenleri artar. Okula başladıktan sonra dersleri öğrenme ve kavrama yetilerini hızlı bir şekilde kazanırlar. 

Orff Çalgıları Nelerdir?

Çocuklara verilen orff çalgıları eğitimi daha eğlenceli hale getirmek için kullanılmaktadır. Eğitimde kullanılan orff çalgıları nelerdir? sizler için sıraladık.  Çelik üçgen

  • Ritm çubukları
  • Zil
  • Timpani
  • Metalofon
  • Bango
  • Marakas
  • Kastanyet
  • Tef
  • Glockenspieller
  • Davul

Nerelerde Orff Eğitimi Verilmektedir?

Orff eğitiminin ve kullanılan tekniğin çocuklar üzerinde yarattığı olumlu etkiyi yukarıda kısaca aktardık. Peki, nerelerde orff eğitimi verilmektedir? Anne ve babaların en çok merak ettiği sorulardan biri hiç kuşkusuz… 

Eğitim, ilkokul öncesinde özel okulların anaokullarında ve özel şahsa ait bazı anaokullarında verilmektedir. Devlet okullarına bağlı anaokullarında ise öğretmenin inisiyatifine kalmıştır. Müfredatta varsa eğer devlet okullarının ana okullarında da bu eğitim verilmektedir.

Okul seçimi yaparken öğretim kadrosunda yer alan öğretmenlerin nitelikli olmasına ve okulda bu eğitimin verilip verilmediğine dikkat edin. Bu eğitim her okulda verilmemektedir.  

Çocuğunuz Yaratıcı Olsun!

Çocuğunuzun yaratıcı olmasını istiyorsanız eğer okul öncesi eğitimine çok önem vermelisiniz. Bu yüzden çocuklarınızın mutlaka  ilkokuldan önce orff eğitim tekniği ile  gelişmesini ve yetenek kazanmasını sağlamalısınız. Çocuğunuz orff eğitiminin ardından okul hayatına başlarken resim çizme, enstrüman çalma, spor, tiyatro gibi sosyal derslere daha çok adapte olup, başarılı olabilecektir. Yazı yazmayı daha hızlı öğrenecek, arkadaşlarıyla daha çabuk sosyalleşebilecektir. İçe kapanık ve utangaç olmayacaktır. Sahip olduğu herhangi bir yetenek varsa kendi kendine rahatlıkla ortaya çıkarabilecektir. Yani neyi yapıp, neyi yapamadığını anlayabilecektir. Yeteneklerinin farkında olup, kendini keşfedebilecektir. 

Çocuklarınızın okul hayatlarında en zor dersleri dahi, daha çabuk algılayıp kısa sürede öğrenmesini istiyorsanız, arkadaşlarıyla uyumlu bir şekilde oynayıp, olumlu iletişimler kurmasını, sanatsal bölümlere karşı ilgisinin artmasını, zekâ seviyesinin daha da gelişmesini istiyorsanız eğer mutlaka orff eğitiminin verildiği okullara kaydınızı yaptırın. 

[widget-165]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40