Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Oyuncu Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Hayallerinize Giden Yol Bu Okullardan Geçiyor! – Oyuncu Olmak İçin Ne Okumalıyım?

Oyunculuğa olan yeteneğini erken yaşlarda fark eden pek çok gencin hayallerinden biri hiç kuşkusuz geleceğin başarılı ve öne çıkan oyuncularından biri olmaktır. Ancak oyunculuk, alışılageldik mesleklerden biri olmadığı için bu hayalle birlikte oyuncu olmak için ne yapmalıyım sorusu da öğrencilerin aklında hemen yerini almaktadır. Yine de unutmamak gerekir ki güzel sanatlar ve sahne sanatları fakültelerinde oyuncu olmak isteyen gençleri yetiştirmek üzere açılmış bölümler bulunmaktadır.

Oyuncu olmak için hangi bölüm okunmalı diye merak ediyor, oyuncu olmak istiyorum hangi üniversiteye gitmeliyim bilmiyorum diyorsanız yazımızı incelemeye devam edin. Aşağıda oyuncu olmak için hangi bölüm okunmalı sorusuna yanıt verdik ve hayalinizdeki kariyere ulaşmak için neler yapabileceğinizi inceledik.

Konservatuar Şart Mı? – Oyuncu Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Oyuncu olmak için ne okumalıyım diye endişe ediyorsanız ülkemizde üniversitelerin devlet konservatuarları, güzel sanatlar ve sahne sanatları bölümlerinde tiyatro ve oyunculuk bölümlerinin hayallerinize ulaşmanız için sizlere iyi bir fırsat sunduğunu hemen belirtelim. Ancak başlıktaki sorumuzla birlikte ele almak gerekirse standart bir meslek olmayan oyunculuk için konservatuar veya oyunculuk bölümlerinden mezun olmanız şart değildir. Yine de oyuncu olmak için konservatuar eğitimi almanızın bazı avantajlar sağladığı da inkar edilemez.

Sağlam Bir Temel! – Oyuncu Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Her şeyden önce konservatuar eğitimi almak altyapısı sağlam, işinin temellerini iyi bilen bir oyuncu olarak kariyerinize başlamanız açısından son derece önemlidir. Nitekim birçok köklü tiyatronun konservatuar mezunu veya öğrencisi olmayan adaylara kadrolarında yer bile vermediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Ayrıca oyunculuk bölümü mezunu olarak kariyeriniz açısından birçok fırsata sahip olacağınızı da ifade etmek gerekir. Yalnızca oyuncu olmak zorunda değilsiniz, bunun yerine kariyerinizi akademide sürdürebilir, eğitmen olabilir, geleceğin oyuncularını yetiştirebilir, aynı zamanda setlerde yer alarak oyunculuk yeteneklerinizi de kullanabilirsiniz.

Üniversitelere Bağlı Kalmak Zorunda Değilsiniz! – Oyuncu Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Oyuncu olmak için hangi bölüm okunmalı sorusuna yanıt verdiğimize göre artık yukarıda da belirttiğimiz konservatuarın şart olmadığı konusuna geri dönebiliriz. Oyuncu olmak için konservatuar eğitimi şart değildir, çünkü her şeyden önce oyunculuk standart ve alışılageldik mesleklerden biri değildir. Oyunculuk yeteneklerinizi, tiyatro sanatının temelleri hakkında bilginizi ve kendinizi konservatuar dışında da geliştirebilir; film ve dizi yapımcılarının, yönetmenlerin, tiyatroların ve cast ajanslarının seçmelerine katılarak şansınızı deneyebilirsiniz. 

Disiplinli bir çalışmayla kendinizi geliştirmek için vakit ayırdığınız sürece konservatuar eğitimi almadan da dikkat çekeceğinizden ve kariyerinizi oyuncu olarak şekillendirebileceğinizden emin olabilirsiniz.

Oyunculuk Kursları ile Yeni Bir Kariyer… Oyuncu Olmak İstiyorum Diyenler Buraya!

Oyunculuk ve tiyatro bölümlerinin yetenek sınavlarında başarısız olduysanız veya farklı bir bölüm okumayı tercih ettiyseniz “oyuncu olmak istiyorum” iddianızdan vazgeçmek zorunda değilsiniz. Ülkemizde konservatuar ve sahne sanatları bölümlerinin dışında saygın oyunculuk okulları olduğunu da hemen vurgulayalım. Bu okulların verdiği oyunculuk kursları ile yeteneklerinizi geliştirebilir; kariyer basamaklarını baş döndüren bir hızla adımlamaya vakit kaybetmeden başlayabilirsiniz.

Türkiye’nin en iyi oyunculuk okulu Sinema Akademi’de yetenek sınavlarına hazırlanan öğrenciler için hazırladığımız konservatuara hazırlık sınavlarının yanı sıra oyunculuk kursları ile yeni bir kariyere yönelmek isteyen sanat severler için düzenlediğimiz programlar da var! Üstelik kurs sonrası eğitim ve kariyer danışmanlığı gibi seçeneklerimiz olduğunu da hatırlatalım. Gelin, sizin için en uygun eğitimi birlikte planlayalım, oyunculuk kariyeriniz için ilk adımı bizimle atın…

[widget-139]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40