Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Oyunculuk Kursu Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İyi Bir Oyunculuk Kursunun Özellikleri Neler?

Oyunculuk kursları, hayali TV, tiyatro ve sinema sahnelerinde rol almak olan kişilerin umutla eğitim almak için başvurdukları eğitim kurumlarıdır. Oyunculuğun teknik ve pratik yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak, sahne heyecanını yenmek, yetenekleri şekillendirmek, mesleki yeterlilik kazanmak için başvurulan oyunculuk kursları arasından seçim yaparken emeklerinizin boşa gitmemesi için göz önünde bulundurmanız gereken kriterler var.

Kursa başladıktan sonra hayal kırıklığı yaşamamak için nasıl bir eğitimle karşılaşacağınızdan emin olmalısınız. Oyunculuk kursu seçerken dikkat edilecekler nelerdir diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin…

Eğitim İçeriğini İnceleyin!

Kursa başlamadan önce hazırlanmış müfredatın içeriğini incelemelisiniz. Oyunculuk, diksiyon, spikerlik, beden dili, yönetmenlik ve diğer destekleyici eğitimlerin sizin için yeterli olup olmadığını araştırın. Detaylı ders programları oyunculuğu daha iyi öğrenmenizi sağlayacaktır. Ders konuları tatmin edici olan kurslara kayıt yaptırın.

Eğitmenleri İnceleyin!

Oyunculuk eğitimi herkesin vereceği türden bir eğitim değildir. Konservatuar mezunu olan, yıllardır oyunculuk ve eğitmenlik yapan kişilerin eğitim vermesi gerekir. Kayıt yaptıracağınız kursun eğitmenlerinin adını daha önce işitmediyseniz, yüzleri tanıdık gelmiyorsa, eğitmen kimliklerinden emin değilseniz kaydınızı yaptırmayın. Ünlü ve iyi oyuncuların eğitim verdiği kursları tercih edin.

Derslikleri Görün!

Eğitim alacağınız sınıfı görmeden karar vermeyin. Dersliklerin ferah, akustik, yeteri kadar hareket etmeye imkan tanıyacak şekilde düzenlendiğine, temiz ve konforlu olduğuna dikkat edin. Telefondan değil yüz yüze kayıt işlemi yaptırın. MEB standartlarına uygun olmayan eğitim kurumlarına kayıt yaptırmayın.

Deneyim ve Uzmanlık Arayın!

Birkaç yıldır eğitim kurumu olarak hizmet verenleri değil yıllardır oyuncu yetiştiren eğitim merkezlerini tercih edin. Deneyimsiz olan ve paranızı boşa harcamanıza neden olacak kursları tercih etmeyin. Sektörde ne kadar süredir hizmet verdiklerini sorun, hatta belgelendirmelerini isteyin.

Sertifika Veren Kursları Seçin!

Oyunculuk yapmak için herhangi bir diplomaya gerek yok elbette ama sertifikalı bir eğitim almış olmanın yararını göreceğinizi düşünüyoruz. Sertifika veren kurslar sizi ve eğitim merkezinin imajını önemsiyor demektir. Ayrıca bu sertifikaları oyunculuğa yeni başlarken seçmelerde rakiplerinizi geçmek için kullanabilirsiniz.

Uygulama Yapmayanları Seçmeyin!

Oyunculuk sahne tozu yutmadan yapılmaz. Kamera önünde, tiyatro sahnesinde uygulama yaptırmayan kursları seçmeyin. Bu nedenle kayıt yaptırmadan önce ilk olarak deneme çekimleri yapılıp yapılmadığını, oyun sahneleyip sahnelemeyeceğinizi sorun. Kimse sahneye çıkmamış ya da elinde demosu olmayan oyuncuya rol vermek istemez.

Kariyer Danışmanlığı Yapanları Seçin!

Oyunculuk kursu seçerken bir diğer dikkat etmeniz gereken konu, kursun eğitim sonrası kariyer danışmanlığı yapıp yapmamasıdır. Kariyer danışmanlığı yapan oyunculuk kursları hangi cast ajanslarını seçmeniz gerektiği konusunda size yardımcı olur, sizi seçmelere ve rollerinize hazırlar, referansınız olurlar. Yurt içi ve yurt dışı eğitim danışmanlığı yapan oyunculuk kurslarına kayıt yaptırarak geleceğinizi garanti altına alın.

Paranızı Kaptırmayın!

Sizi oyuncu yapma vaadiyle kandırmaya çalışanlara karşı uyanık olun. Kayıt yaptırdıktan sonra ulaşamayacağınız, tabiri caizse merdiven altı kurslara güvenmeyin. Dersliklerini görmediğiniz, eğitmenleriyle tanışmadığınız kurslara tonlarca para harcamayın.

Kendinizi Hazırlayın!

Amacınız oyunculuğu profesyonelce yapmak ise kendinizi psikolojik olarak hazırlayın. Bu durum hem motivasyonunuzu artıracak hem de hedef belirlemenize yardımcı olacaktır. Bunu yapabilmek içinse bu kursları alan kişilerle görüşebilir, videoları izleyebilir ve sitelerdeki yorumları takip edebilirsiniz.

Mesleki donanımınızı eksiksiz olarak kazanmak, sahnede fark edilmek ve castların aranan ismi olmak için oyunculuk kursu seçerken belirttiğimiz hususlara dikkat edin.

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40