Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Müzikal Oyunculuk Nedir?

Nasıl Müzikal Oyuncusu Olunur?

Müzikal oyunculuk, sahnede etkili beden dilini kullanarak, dans edip, şarkı söylemeye dayalı oyunculuk dalıdır. Müzikalde, karakterler, şarkılarla, dansla, geçiş mizansenleriyle ve hareketlerle müzikle anlatırlar. Hikayedeki en önemli anlatıcı müziktir. Cat, Operadaki Hayalet, Notre-Dame de Paris, Evita en çok bilinen müzikal oyunlar ve filmlerdir.

Müzikal oyunculuk nedir? Müzikal oyun türleri nelerdir? Müzikal oyuncu nasıl olunur? Yakından inceleyelim.

Nasıl Müzikal Oyuncu Olunur?

Çok iyi şarkı söyleyebiliyorsanız, dans edebiliyorsanız, kendinize özgü bir tarza sahipseniz müzikal oyuncu olabilirsiniz. Müzikal oyuncu olmak isteyenlerde en çok aranan özellikler şunlardır;

 • Dans yeteneği
 • Müzik kulağı ve ritim yeteneği
 • Oyunculuk yeteneği
 • Eser içindeki karaktere uyum sağlayabilme

Ritim duygularınız gelişmişse, müzik kulağınız iyiyse, sesiniz güçlü ve etkiliyse rahatlıkla müzikal oyuncu olabilirsiniz. Müzikal oyuncuların diğer oyunculara nazaran daha çok disiplinli, öz verili olması gerekiyor. Kendinizi bu alanda geliştirmek istiyorsanız çok çalışmalısınız.

Müzikal Oyunculuk Eğitimi

Müzikal oyunculuk eğitimi, müzikal oyuncusu olmanın temel aşamalarından biridir. İçeriğinde müzik ve dans gibi yorucu ses ve bedensel performansa bağlı unsurlar olduğu için mutlaka eğitim almalısınız. Müzikal eğitim veren kurslara kayıt olarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Müzikal eğitim içinde sizlere öğretilenler arasında,

 • Diksiyon
 • Müzikal oyunculuk
 • Şarkı söyleme pratiği
 • Ses – nefes tekniği
 • Göğüs tonları eğitimi
 • Stil eğitimi
 • Ses tonlarına göre müzikal parça seçimi
 • Solfej eğitimi
 • Hareket korosu çalışmaları
 • Kamera karşısında oyunculuk yer almaktadır.

Müzikal oyunculuk eğitimleri genel olarak 320 saat sürmektedir ve provaları yoğun olan bir eğitim sürecidir. Kursu başarıyla bitiren öğrencilere MEB onaylı sertifika verilmektedir.

Müzikal Oyun Türleri

Müzikal oyun türleri oyuncu adaylarının bilmesi gereken önemli konulardandır. Bu türleri bilmediğiniz zaman oynadığınız oyunun ne tür bir oyun olduğunu bilemez ve eksiklerinizin farkına varamazsınız. Bu neden mutlaka müzikal türleri öğrenmelisiniz.

Book Musical

Geleneksel müzikal olarak tanımlanabilir. Kitap müzikal olarak bilinmektedir. Klasik müzikal tiyatroda daha çok rastlanmaktadır. Öykü ve müzik yoluyla anlatım şekli vardır. Müzik, sözler ve öykü önemli parçalarıdır. Bu türde önemli olan öyküdür. My Fair Lady ve Chicago, Jesus Christ Superstar ve Evita önemli örneklerdendir.

Revü

Müzikal oyun türleri içinde şarkıların önemli olduğu bir türdür. Seçme şarkılar üzerine oluşturulmuştur. Öykünün önemi yoktur. Şarkılar ön plandadır. Şarkılar eğlence odaklıdır.

Konsept Müzikal

Bu türde de öyküden çok müzikal oyunculuk önemlidir. Cats müzikali en önemli örnektir. Bu müzikalde sokak kedilerinin hayatı müzikle anlatılmıştır. Öykü geri planda kalmıştır.

Jukebox Müzikal

Müzikal oyun türleri içinde müzik kutusu olarak tanımlanmaktadır. Bir grup şarkıcının şarkılarıyla birlikte oynanan bir müzikaldir. Mamma Mia, Across Te Universe önemli örnekleridir. Müzikallerde seçilmiş olan grubun veya şarkıcının seçilen şarkıları öyküyle pekiştirilir. Burada önemli olan şarkıların takip edilmesidir.

Rock veya Pop Müzikal

Müzikal oyun türleri içinde yer alan rock veya pop müzikal, rock ve de pop şarkılar yoluyla oluşturulan içinde hiç replik olmayan türdür. Aynı zamanda pop opera olarak da bilinmektedir. Hair ve Wall önemli örneklerindendir.

Oda Müzikali

Müzikal oyun türleri içinde oda müzikaline en iyi örneklerden biri Of Broadway yapımlarıdır. Bu tür daha çok düşük bütçeli müzikallerde kullanılmaktadır.  

Modern Müzikal

Müzikal oyun türleri içinde bulunan modern müzikallerde oyunlar gerçek yaşanmış öykülerden oluşur. Oyunlar karmaşık finallerle sonlanır. Modern hayatla bir bağ bulunmaktadır. Dramatik müzikal denilebilir. Bu türde hayatın eğlenceli, keyifli yanları anlatılmamaktadır. Daha çok mutsuzluk hakimdir. Sweney Todd önemli örneklerdendir.

Disney Müzikalleri

Müzikal oyun türleri içinde daha çok çocukların sevdiği, eğlenceli bir oyun türüdür. Disney müzikalleri, müzikal oyunculuk türlerinin en Bu türde dikkat çeken farklı teatral unsurların yer almasıdır. Aslan Kral önemli örneklerdendir. Walt Disney popüler çizgi filmlerini de örnek gösterebiliriz. Aslan Kral Müzikali’nde bütün hayvanlar kuklayla canlandırılmıştır. Performatif anlatım formlarını barındırmaktadır.

Mega Müzikaller

Müzikal oyunculuk için mega müzikaller önemli yapımlardır. 1980 yılından sonra ortaya çıkmış, dev bütçeli müzikallerdir. Bu türde görsellik ve şov önemlidir. Günümüzde Broadway’de devam etmektedir. Les Miserables, Miss Saigon, Sunset Boulevard, Cats, Phantom of the Opera önemli örneklerdendir.

Şarkı Söyleyip, Dans Ederek Oynamanın Keyfini Yaşayın!

Bütün oyuncuların en büyük hayallerinden biri müzikal bir oyunda oynamaktır. Bunun nedeni ise müzikal oyunların çok daha büyük ses getirmesidir. Dünyanın birçok popüler oyuncusu müzikallerde rol almış ve adından söz ettirmiştir. Kısacası müzikal oyunlarda oynayan oyuncular şöhret basamaklarına daha rahat bir şekilde ulaşmaktadır.

Müzikal oyunculuk her ne kadar zor olsa da eğitimini alıp, kendinizi geliştirdikten sonra keyifli ve eğlenceli olduğunun farkına varacaksınız. Müzikal oyunculuğu yakından tanımak için eğitim alın!

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40