Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

1500 TL'den Başlayan Tiyatro Kursu Fiyatları - Tiyatro Kursu Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

Ucuza Tiyatro Eğitimi Mümkün Mü?

Hem çocuklar hem de yetişkinler için tiyatro kursları en çok tercih edilen kurslardan biri haline geldi. Gerek keyifli bir biçimde sosyalleşmeye olanak sağlaması gerekse oyunculuk becerilerinin yanı sıra kendini ifade etme ve iletişim becerilerine sağladığı katkılara bakıldığında bu durum son derece doğaldır.

Ancak hemen vurgulamak gerekir ki bir eğitimin verimliliği kurumun kalitesiyle doğrudan ilgilidir. Birçok insan tiyatro kursu fiyatları söz konusu olduğunda daha düşük fiyatlı kursları tercih etmeye yönelse de çoğu zaman tiyatro kurs fiyatları kurumun kalitesini de gösterir. Elbette kalite eşittir yüksek fiyat demiyoruz. Yine de bir eğitim kurumunun belli standartları karşılayabilmesi için çeşitli maliyetleri göze alması gerekir. Bu da tiyatro kurs fiyatları açısından rakamların yükselmesine neden olacaktır.

Tiyatro kursu fiyatları, eğitim kurumunun Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olup olmadığına, eğitmenlerin uzmanlığı ve deneyimine, eğitimde kullandığı içerik çeşitliliğine, sınıf konforundan sosyal ve fiziki imkanlara kadar pek çok değişkene bağlıdır. Bu açıdan ucuz ve hatta ücretsiz tiyatro kursu vadeden kurumlara karşı temkinli davranmalı, kandırılarak vaktinizi boşa harcamamak için ön araştırmanızı yapmalısınız. Tüm bu hatırlatmaları yaptıktan sonra gelin şimdi tiyatro kursu fiyatları ve bu fiyatları etkileyen faktörlere yakından bakalım:

1500 - 4000 TL Tiyatro Kursu Fiyatları Ucuz mu?

Tiyatro kursu veren birçok sanat okulu var ve bu okulların farklı fiyat politikaları oluyor. Ders saatinin, eğitim programının, eğitmen ve kurum deneyiminin ve de imkanların tiyatro kursu fiyatları üzerinde etkili olduğunu düşündüğümüzde uygun ya da yüksek fiyatlar karşımıza çıkabiliyor. 

Tiyatro kursları bir iki aylık programlar olmadığı için 1500 TL'den başlayan tiyatro kursları çok ucuz kategorisine giriyor. Çünkü 4 - 8 ay arasında değişen bir sürede 1500 - 4000 TL arasında tiyatro kursu ücreti alan kurumların beklentilerinizi düşük tutacağı tahmin edilebilir. Yani bu kurumlarda size özel ders planlamaları, geniş ve az mevcutlu sınıflar, kaliteli ders ekipmanları beklememelisiniz. Bütçenizi zorlamak istemiyorsanız ve hobi amaçlı eğitim alacaksanız tercih edebilirsiniz. 

4500 - 7500 TL Aralığındaki Tiyatro Kursları Ne Sunuyor?

4500 - 7500 TL aralığındaki tiyatro kursu fiyatları ise orta segment kurslar arasında yer alıyor. 4 aylık 4500 TL ücret isteyen bir tiyatro kursu toplam 16 ders veriyor, ders süresi ortalama 2 - 3 saat olabiliyor. İmkanlarını genişletmeye ve ortalama bir hizmet sunmaya çalışan bu tiyatro kurslarından da yararlanabilirsiniz elbette ancak bunlarda da geniş imkanlar olmadığını söyleyebiliriz. 

8000 - 12000 TL Tiyatro Kursu Fiyatları Çok mu Yüksek?

Daha iyi tiyatro kursları elbet vardır. Bu tiyatro kursları fiyatı da biraz bütçe üstü olabilir. Genel olarak oyuncu olmak ya da konservatuvar okumak isteyenlerin tercih ettiği programlardır. Tiyatro sanatını en ince detaylarına kadar öğrenmek ve yeteneklerini şekillendirmek isteyenler bu kursları tercih ederler. Bu fiyat genellikle 4 aylık bir eğitimin fiyatıdır. Yani ayda 3000 TL gibi bir rakam ödersiniz. Yine 16 ders alırlar ancak ders saatleri 5 - 6 saati bulmaktadır. Kurum eğitmenleri deneyimlidir, imkanlar fazladır, sınıflar az kişidir, merkezi konumdadır ve sizlere süreç boyunca destek olurlar. Çünkü talep edilen bu tiyatro kursu ücreti iyi hizmet almayı gerektirir. 

Eğer çocuklarınız ya da kendiniz için kaliteli bir tiyatro eğitimi arıyorsanız, oyuncu olma hedefleriniz varsa mutlaka tiyatro kursu fiyatları değil kalitesi önceliğiniz olmalı. 

Özel Tiyatro Dersi Ücretleri Kaç TL'den Başlıyor?

Tiyatro eğitimini özel olarak almak isteyenler 1500 - 2000 TL gibi ders başı ücret ödeyebilirler. Tiyatro kursu fiyatları, özel ders olarak daha yüksek gelebilir. 4 aylık bir özel ders aldığınızı düşündüğümüzde ödeyeceğiniz rakam 25000 TL'yi geçebiliyor. Ancak özel tiyatro dersleri ile daha detaylı öğreneceğinizi ve eğitmeninizin yalnız sizinle ilgileneceğini unutmayın. Tiyatro kursu fiyatları için araştırma yapıyorsanız özel ders fiyatlarına da bakın.

Tiyatro Kursu Fiyatları Dışında Bunlara da Dikkat Edin! 

Peki tiyatro kursu fiyatları dışında bir eğitim kurumunda ne aramak gerekir? Hangi imkanlar fiyatları belirler? Detaylandıralım... 

MEB Onayı

Tiyatro kursları fiyatları ile MEB onayının ne ilgisi var diye düşünebilirsiniz. Hemen cevap vermek gerekirse bir eğitim kurumunun MEB onayı alabilmesi için yerleşim planı, derslikler, uygulama atölyeleri, acil çıkışlar, deprem dayanıklılık raporu ve buna benzer pek çok standardı karşılaması gerekir. Tüm bunlar Özel Öğretim Kurumları Standartlar Yönergesi ile zorunlu hale getirilmiştir. Dolayısıyla bir eğitim kurumunun tüm bu maliyeti karşılayabilmek için ciddi bir maliyet ödemesi söz konusudur. Bu nedenle tiyatro kursu fiyatları da kaçak eğitim kurumlarına kıyasla daha yüksek olmaktadır.

Eğitmen Kadrosu

Bir eğitim programının tam anlamıyla verimli olabilmesinde en etkili faktörlerin başında eğitmenlerin alanındaki uzmanlığı ve deneyimi gelir. Alanında başarısını kanıtlamış eğitmenlerin daha yüksek ücretlerle çalışmasını doğal karşılamak gerekir. Tiyatroya yıllarını vermiş ve pek çok oyuncu yetiştirmiş eğitmenlerle çalışan tiyatro kursları fiyatları bakımından da bu nedenle biraz daha yüksek olabilir. Buna karşılık henüz üniversitelerde eğitim gören öğrencilerden kurulu bir kadroya sahip tiyatro kursları daha düşük ücretlerle eğitim verse de sağlayacağı fayda şüphelidir.

Sınıf Mevcudu

Yüksek bir eğitim kalitesi için eğitmen kadrosu kadar eğitimin nasıl bir ortamda gerçekleştiği de önemlidir.  Tiyatro kursu fiyatları arasındaki farkların öne çıkan nedenlerinden biri bu nedenle sınıf mevcududur. Deyim yerindeyse sürümden kazanmayı hedefleyen tiyatro kursları, sınıflarını tıka basa doldurdukları için ucuz kurs ücretleri talep edebilirler. Maksimum 10 kişilik sınıflarda eğitim veren ya da özel eğitim şeklinde bireysel sınıflar açan tiyatro kursları fiyatları bakımından yüksek gözükse de olması gereken kalitede eğitim alacağınız için fiyatlar normaldir.

Eğitim Kurumunun Sektördeki Deneyimi

Tiyatro kursu fiyatları söz konusu olduğunda sektördeki farklılıklara neden olan en önemli faktörlerden biri de deneyimdir. Yaklaşık 15 yıl boyunca tiyatro eğitimi veren bir kurumu henüz 1 yıldır sektörde olan bir kurumla karşılaştırmamak gerekir. Kalite ve fiyat bakımından aralarındaki büyük farkın yanı sıra yeni açılan bir eğitim merkezi, doğal olarak insanları çekebilmek için farklı kampanyalar planlamak zorundadır. Buna karşılık 15 yıldır aynı sektörde hizmet veren bir tiyatro kursu çoğu zaman insanlara sadece yarattığı güvenle bile ulaşabilir.

Kursun Konumu

Eğitim kurumunun şehir merkezine ve ulaşım alternatiflerine yakın olup olmaması da tiyatro kursu fiyatları açısından önemlidir. Otobüs, metro ve metrobüs gibi toplu taşıma araçlarına, kamu kurum ve kuruluşlarına yakın olmayan kurslar daha ucuz kurs fiyatları sunabilirler. Ancak merkezi bir lokasyona sahip tiyatro kursları sundukları ulaşım kolaylığı nedeniyle uzak mevkideki eğitim merkezleriyle karşılaştırıldığında biraz pahalı olabilirler.

Kültür ve Sanat Etkinlikleri

Bir tiyatro kursunun tek işlevi kursiyerlerine yalnızca oyunculuğun temellerini öğretmek ve birkaç pratikle bunları daha kolay hayata geçirebilmelerini sağlamak değildir. Aksine tiyatro eğitimi, sanatın büyülü dünyasını içine alan son derece kapsamlı bir eğitim programdır. Kursiyerlerin katılma şansı bulduğu sanat etkinlikleri, kültürel festivaller, söyleşiler ve elbette oyunlar kişisel gelişimlerinin yanı sıra sanat görüşlerinin oluşmasında da etkili olacaktır.

Sertifika

Eğitim kurumunun kurs sonunda öğrencilerine sunduğu tiyatro eğitimi sertifikası, kariyeriniz için son derece etkili olabilir. Tiyatro eğitimi sertifikası ile eğitim almış bir oyuncu olarak ajanslarla çalışabilir, ayrıca tiyatro eğitmenliği yapabilirsiniz. Sertifika veren eğitim kurumları MEB standartlarına uygun ve ruhsatlı merkezler oldukları için tiyatro kurs fiyatları da merdiven altı eğitim merkezlerine nazaran size yüksek gelebilir. Ayrıca yüksek itibara sahip kurumların verdiği sertifikaların sektörde daha büyük geçerliliğe sahip olduğunu da unutmamak gerekir.

Tiyatro Kursu Fiyatları Eğitim Merkezinin İmkanlarına Göre Değişir!

Her ne kadar kalite eşittir yüksek fiyat anlamına gelmese de eğitim söz konusu olduğunda fiyatla kalite arasında bir orantı olduğunu itiraf etmek gerekir. Bir eğitim kurumu kursiyerlerine daha geniş imkanlarla verimli bir eğitim programı sunabilmek için bu doğrultuda bir bütçe planlaması yapmalıdır. Tiyatro eğitimi fiyatları da bu bütçe planlamasının en önemli elementlerinden biridir.

Eğer tiyatro kursu almayı planlıyor ve sizin için en ideal kursu arıyorsanız bizim önerimiz tiyatro kursu fiyatları hakkında endişe etmekten ziyade kursun gerçekten size yararlı olup olmayacağını anlamaya çabalamanızdır. Unutmayın ki zamanınız paranızdan daha değersiz değil!

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40