Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Oyuncu Olmak İsteyenler İçin Sahne Korkusunu Yenme Taktikleri

Sahne Korkumu Nasıl Yenerim?

Sahne fobisi olarak da nitelendirilen sahne korkusu oyuncunun seyirci karşısında performansını sergilerken yaşadığı endişe, korku veya fobik tepkiler göstermesidir. Yaşanan bu olumsuz durumlar oyuncunun performansını etkilemektedir. Sahne korkusu kendini; terleme, titreme, yüz kaslarında kontrolsüz seyirmeler, hızlı kalp atışı ve ağızda kuruluk şeklinde gösterir.

Sahne korkusu oyuncuların yaşadığı olumsuz fobilerdendir. Kalabalık önünde kendini en iyi şekilde ifade etmeye de engeldir. Sahne fobisi ilk kez sahneye çıkanlarda sıklıkla görülür. Sizlerde sahne korkusundan nasıl kurtulurum? diyorsanız, seyirci karşısında rahatlıkla performansınızı sergilemek istiyorsanız önerilerimizi dikkate almalısınız.

Sahne Korkusuna Neden Olan Hatalar

Sahne korkusuna neden olan hatalar oyuncuların sahnede olumsuz performans sergilemesine neden olmaktadır. Sahne korkusu oyuncuların başarısını engelleyen belki de mesleği bırakmasına neden olan bir fobidir.

Oyuncuların en çok yaptığı sahne korkusuna neden olan hatalar şunlardır;

  • -malı, -meli gibi cümleleri kullanmayın. “Yapmalıyım!”, “Başarmalıyım!”... gibi.
  • “Başaramazsam, bittim, yandım!”, “Yapamazsam mahvolurum, korkunç olur!” gibi ifadeler kullanmayın.
  • Seyirciye yönelik olarak “Beni mutlaka beğenmeliler, ya beğenmezlerse?” gibi seyircilerin tepkisini düşünmek.
  • Korkmaktan ve heyecanlanmaktan korkmak.

Bu hataları dikkate alıp yapmadığınız müddetçe sahne korkunuz kalmayacaktır.

Sahne Korkusunu Yenmenin Yolları

Sahne korkusu sahne sanatlarıyla uğraşanların en büyük fobisidir. Bu durum özellikle oyuncuların mesleğini icra ederken yaşadıkları sorunlardandır. Sahne korkusunu yenemeyen bir oyuncu iyi ve başarılı bir oyuncu olamaz. Aşırı heyecan ve korkuya sahip olan oyuncu doğal olarak sektörde de tercih edilen oyuncular arasında yer almaz.

Sahne korkusunu yenmenin yolları şunlardır;

  • Önceden hazırlık yapın. İyi çalışın ve işinize hakim olun. Motivasyonunuzu koruyun. Sahne fobisinin nedenlerinden biri de oyuncunun kendini hazır hissetmemesidir. Hata yapma endişesi gerginliğe yol açar. Şayet sahneye çıkmadan günler öncesinden çok iyi hazırlık yaptıysanız sahne fobinizi rahatlıkla yenebilirsiniz.
  • Oyuncular sahne korkusunu ilk 5 dakikada yaşarlar. Bu yüzden bu ilk 5 dakikayı en iyi şekilde geçiştirmeye çalışın.
  • Korku bütün bedenimizi olumsuz yönde etkiler. Korku sırasında kalp atışı hızlanır ve hızlı ve kısa nefesler almaya başlarız. Sahneye çıkmadan önce sakin bir şekilde oturun ve yavaşça, derin bir şekilde nefes alın, rahatlayın.
  • Seyirci karşısında aşırı heyecandan ve korkudan hata yapabilirsiniz. Ancak sahnede verdiğiniz emek karşısında seyirci sizi kutlayacak ve alkışlayacaktır. Bunu kendinize hatırlatın.
  • Seyircinin sizi bir bütün olarak algılayacağını unutmayın. Sizi genel olarak yorumlayacaklardır. Bu yüzden kendinizi kötü bir şekilde eleştirmeyin.
  • Şayet korkunuzu yenemiyorsanız ve sağlığınızı olumsuz etkileyeme başlamışsa mutlaka psikolojik destek alın.

Sahne Korkusunu Yenmek İçin Sıkça Sahneye Çıkın!

Sizlere sahne korkusunu yenmenin taktikleri ile ilgili bilgiler sunduk. Başarılı ve profesyonel bir oyuncu olmak istiyorsanız sahne korkusunu yenmeye çalışmalısınız. Sahne korkusu oyuncuların aşırı gerginliğinden ve heyecanından kaynaklanmaktadır. Bu duyguları sahneye çıktığınız ilk beş dakika içinde yaşamak istemiyorsanız eğer, günler öncesinden işinize odaklanıp çok iyi bir şekilde hazırlanıp sahneye çıkmalısınız. Bu hazırlık kendinize olan güveni ve inancı olumlu bir şekilde etkileyecektir. Böylece, kendinizi daha rahat ve huzurlu hissetmiş olarak sahneye çıkacak ve en iyi şekilde performansınızı sergilemiş olacaksınız.  

Sahne korkusunu yenmek için bol bol pratik yapın, ileri oyunculuk eğitimi alarak uygulamada kendinizi geliştirin.

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40