Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Dizi Setleri Nasıl Hazırlanır?

Bir Dizi Bölümünün Hazırlanması Günler Alıyor!

Televizyon ekranlarında seyrettiğimiz diziler, ortalama 3 saat sürüyor. Fakat bir bölümün çekilmesi, değil saatler günler alabiliyor. Dizilerin her bir sahnesinin çekimi büyük bir hazırlık gerektirir. Senaryo ekibinden dekor ekibine, oyuncusundan yönetmenine kadar herkes büyük bir özveriyle çalışır.

Severek izlediğimiz dizi setleri nasıl hazırlanır, merak ediyorsanız sizin için araştırdık.

Mekandan Kostüm Seçimine, Işık Ayarlamalarından Ses Düzenlemelerine Kadar Dizi Seti Hazırlıkları!

Dizi setleri hazırlıkları, oldukça emek isteyen bir süreçtir. Ekipteki her bir kişinin setin hazırlanmasında ayrı bir sorumluluğu vardır. Bunlar:

  • Dizi setleri hazırlıkları, ilk olarak senaryoya göre mekanların belirlenmesiyle başlar. Sahnelerin iç mekanda mı dış mekanda mı çekileceği belirlenir. Dış mekansa uygun mekanlardan gerekli izinler alınır. Sonrasında mekan sahneye uygun olarak düzenlenmeye başlar.
  • Çekilen dizinin dönemine göre gereken eşyaların listesi çıkarılır. Sahneye hizmet edecek materyaller bulunur. Döneme uygun olarak kapalı alansa mobilyalar dizayn edilir. Burada en ufak bir detayın atlanmaması büyük önem taşır. Çünkü seyirci bu konularda çok dikkatlidir. Açık alansa dizinin dönemine uygun olarak çevrede düzenleme yapılır. Arabalar döneme uygun olarak kiralanır, markalar ve firma isimleri gizlenir.
  • Dizi setleri nasıl hazırlanır, sorusunun bir başka cevabı kostümler düzenlenerek olacaktır. Sahneye ve dizinin çekildiği döneme göre uygun kostüm araştırılır. Her sahneye göre oyuncuların giyineceği kıyafetler tek tek düzenlenir. Aksesuarlar ayarlanır. Sahne devamlılığı sağlanması için tüm bu detaylar, sette görevli olan kişi tarafından not alınmak zorundadır.
  • Figüran seçimi, dizi setleri hazırlıkları için gereken bir başka detaydır. Mekanları dolu gösterecek sahneler için figüranların ayarlanması gerekir. Fiziksel olarak uygun figüranlar seçilir ve uygun saç, makyaj ve kostümle sahneye hazırlanırlar.
  • Işık ayarlamaları yapılarak; dizi setleri nasıl hazırlanır sorusunun bir başka cevabıdır. Hava durumuna, sahnenin iç ya da dış mekanda çekilmesine göre gerekli ışık ayarlamaları yapılır. Teknik ışık aletleri uygun bir şekilde yerleştirilir.
  • Dizi setleri hazırlıkları arasında mikrofon ve ses kontrolleri yapmak bulunur. Sahneler çekilmeye başlanmadan önce oyuncuların mikrofonları takılır. Gerekli ses kontrolleri yapılarak ses kalitesi belirlenir. Mikrofonu dışardan tutan ses asistanı varsa, görüntüye girmemesi sağlanır.

Dizi çekimi başlamadan önce, kameralar yönetmenin direktiflerine göre gerekli yerlere konumlandırılır. Kameranın üstünde bulunduğu ve hareketini sağlayan araç ‘dolly’, sahneye uygun olarak yerleştirilir. Dizi setleri hazırlıkları arasında, görüntülerin kontrol edilmesi bulunur. Kameralar yerleştikten sonra, oyuncular ekranda kontrol edilir. Saç, makyaj kusurları varsa son düzenlemeler yapılır.

Dizi Setleri Hazırlıkları, Dizinin Her Detayına Göre Farklı Şekil Alır!

Dizi setleri hazırlıkları büyük emek gerektiren bir iştir. İzlediğiniz her dizinin arkasında çok kalabalık bir ekip bulunur. Her kişinin farklı sorumlulukları vardır. Atlanabilecek en ufak detay dizi akışını olumsuz olarak etkileyebilir. Bu sebeple dizi setleri nasıl hazırlanır, sorusunun tek bir cevabı yoktur. Dizi seti hazırlıkları, sahnenin en ufak detayına göre bile farklı şekil alır.

[widget-138]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40