Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Kamera Önü Oyunculukta Heyecanı Yenme Teknikleri

Heyecanınız Sizi Yönetmesin, Siz Heyecanınızı Yönetin! 

Kamera önüne geçtiğinizde ellerinizin terlediğini, kalbinizin hızla çarptığını, bacaklarınızın titrediğini mi hissediyorsunuz? Sahne korkusu ister sahnede ister kamera önünde olsun oldukça normal bir durumdur. Bu heyecan, vücudunuzun size hazırlanmanız için bir uyarısıdır aslında. Aklınızdaki korkular ve endişeler de bu heyecana sebep olabilir. 

Eğer kamera önü oyunculukta heyecanı yenme tekniklerini bilir, bu duyguyu doğru yönlendirebilirseniz yaşadığınız heyecan sizin için bir avantaj olabilir.  Kamera önü oyunculukta heyecanı yenmek ve başarı sağlamak sizin elinizde! Peki nasıl?

Kamera Önü Oyunculukta Heyecanı Yenmek, Sandığınızdan Çok Daha Kolay!
Sahne korkusunu yenmek sandığınız gibi zor değil. Bunun için ilk olarak kendinize güvenmeniz ve heyecanınızı yenmek üzerine bazı teknikleri çalışmanız gerekiyor. Sizin için kamera önü oyunculukta heyecanı yenme tekniklerini derledik. 

  • Özgüvenli olun!

Kendinize inanın. Kamera önü oyunculukta heyecanı yenme tekniklerinin ilki özgüvenli olmaktır. Sadece kamera önünde değil, günlük yaşamınızda da kendinize güvenirseniz kamera önünde işiniz kolaylaşır. Bu işi gerçekten yapmak istiyorsanız, yeteneğinize de güveniyorsanız bu inancınızı özgüveninize yansıtın.  

  • Çok çalışın, tekrar edin!

Kendinize öğrenmek ve kamera önü oyunculukta heyecanı yenmek için izin verin. Mümkünse sahnelerinizi önceden iyice çalışın. Oyunlardaki tiratlardan, sevdiğiniz filmlerdeki sahnelerden örneklerle kendi kendinize bol bol prova yapın. Çok çalışmak, kamera önü oyunculukta heyecanı yenme teknikleri arasında en önemlisidir.

  • Ezberinizi tam yapın!

Çekilmesi gereken sahneyi ne kadar iyi ezberlerseniz, kamera önü oyunculukta heyecanı yenmek bir o kadar kolaylaşacaktır. İyi bir ezberle kaygınız dolayısıyla heyecanınız da o kadar azalacaktır. Ezber yapma tekniklerini iyice araştırın. Sizin için en doğru tekniği deneyerek bulacaksınız. 

  • Konsantre olun!

Kamera önü oyunculukta heyecanı yenme tekniklerinden bir diğeri dikkatinizi toparlayabilmektir. Kamera önüne geçtiğinizde her şeyi geride bırakmaya çalışın. Sadece o anda olun. Tüm dikkatiniz sadece çalıştığınız karakterde olsun. Kameranın tadını çıkarın. Karakterinize girin ve onu yaşayın.

  • Kendinizi psikolojik olarak rahatlatın!

Kamera önü oyunculukta yaşadığınız bu heyecan oldukça normal. Bunu kabul edin. Kendinize kamera önü oyunculuğu yapmayı ne kadar istediğinizi hatırlatın. Ne kadar çalıştığınızı ve emek verdiğinizi unutmayın. Kamera önü oyunculukta heyecanı yenmek, sabır ve farkındalık gerektirir.

  • Heyecanın tadını çıkarın!

Heyecan, hissedebileceğiniz en aktif ve eğlenceli hislerden birisidir. Heyecanlı olmanız aslında kamera önü oyunculuğu yapmaktan ne kadar keyif aldığınızı gösterir. Heyecanlı olmaktan korkmayın. Heyecanın işinizi güzelleştirmesine izin verin.   

  • Nefes egzersizleri yapın!

Kamera önü oynculuğunda nefes kontrolü oldukça önemli bir konu. Hem sesinizi kontrol edebilmek hem heyecanınızı dizginlemek için günlük rutininize nefes egzersizlerini ekleyin. Kamera önü oyunculukta heyecanı yenme tekniklerinden biri olan diyafram nefesinizi kullanmayı öğrenin.  

  • Kamera önü oyunculuk hakkında bol bol okuyun!

Ne kadar çok okur, ne kadar çok teknik öğrenirseniz kendinize inancınız bir o kadar artar ve kamera önü oyunculukta heyecanı yenmek bir o kadar kolaylaşır. Ayrıca daha önce duymadığınız bir terimle kamera önünde karşı karşıya kalırsanız daha fazla heyecan yapmamış olursunuz. 

  • Diksiyonunuzu iyileştirin!

Günlük hayatta da heyecanlandığımızda ya da stres yaşadığımızda kendimizi ifade ederken cümleler arasına “-ııı, -eee” gibi seslerin karıştığını fark ederiz. Bu olasılığı kamera önü oyunculuğunda sıfıra indirmek için diksiyon eğitimi alın. Heyecanınızın sesinize ve cümlelerinize karışmasına izin vermemiş olacaksınız.

Tüm bu kamera önü oyunculukta heyecanı yenme tekniklerini düzenli olarak uyguladığınızda oyunculukta heyecanı yenmenin işinizi ne kadar kolaylaştıracağını göreceksiniz. Kamera önü oyunculukta heyecanı yenmek için kararlı ve istikrarlı olun.

Kamera Önü Oyunculukta Heyecan, Oyunculuğunuz için Avantaj Olsun

Kamera önü oyunculukta heyecanı yenmek sandığınız kadar zor olmayacak. Kamera önü oyunculukta heyecanı yenme tekniklerine uyum sağlayıp heyecanınız üzerine çalışırsanız sahne korkusunu yenmek bir o kadar kolay olacaktır. Kamera karşısına geçtiğinizde yeteneğinize ve çalışmalarınıza güvenin. Konsantrasyonunuzu korumaya dikkat ederek yaptığınız işin tadını çıkarın.

Üstelik çalıştıkça, heyecanınızı oyunculuğunuz için avantaj haline çevirmeye başlayacaksınız. Kamera önü oyunculuğu yapmayı gerçekten istiyorsanız, heyecanınızı da kabul edin ve onunla eğlenin. 

[widget-138]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40