Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Dizi Oyuncusu Nasıl Olunur?

Dizi Oyuncusu Olmak İçin Ne Yapmalı?

Televizyon ekranlarında her gün farklı farklı kanallarda yüzlerce dizi yayınlanmakta. Dizileri izlenebilir kılan en önemli unsurlar senaryo, teknik ekip ve tabii ki dizi oyuncularıdır. Bir televizyon dizisinin reytinglerinin yüksek olması, dizi oyuncularının kaliteleriyle direkt olarak ilgilidir. İyi dizi oyuncularından oluşan bir dizi uzun ömürlü olacaktır.

Dizi oyuncularının kazançlarının yüksek olması, yaşadıkları hayat ve şöhret gençleri bu mesleğe özendirmektedir. Dizi izleyicilerine, dizi oyuncusu olmak için ne yapmalıyım sorusunu sordurmaktadır. Dizi oyunculuğu için ilk olarak yeteneğe sahip olmanız gerekir. Peki dizi oyuncusu olmak için neler gerekiyor, nasıl dizi oyuncusu olunur? Gelin bu soruların cevaplarına birlikte bakalım.

1.Yeteneğinizi Gözden Geçirin!

Nasıl dizi oyuncusu olunur diye soruyorsanız, yeteneğinizi gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Dizi oyuncusu, yapımcının kendisine vermiş olduğu rolü en iyi şekilde ekrana yansıtmalıdır. Dizi oyuncusu olmak için gerekenler arasında ilk sırada yetenekli olmak yer alır. Dizi oyuncusu olmak için sıra dışı kabiliyetlere gerek yoktur. Fakat oyunculuk yeteneğine sahip olmanız sizi dizi oyuncuları adayları arasında öne çıkaracaktır. Oyunculuk yeteneğiniz yoksa maalesef bu sektörde başarılı olabileceğiniz söylenemez.

2.Oyunculuk Eğitimi Alın!

Dizi oyuncusu olmak için ne yapmalıyım diye soruyorsanız cevabımız mutlaka oyunculuk eğitimi alın, olacaktır. İyi bir dizi oyuncusu olmak, başrollerde oynayacak kadar iyi bir seviyeye gelmek göründüğü gibi kolay değil. Dizi oyunculuğu için sadece yetenekli olmanız yeterli olmayacaktır. Yeteneğinizi eğitimle doğru bir şekilde yönlendirmeniz gerekir. Kamera önünde nasıl durulmalı, jest ve mimikler kamera karşısında nasıl kullanılmalı bilmeden iyi bir dizi oyuncusu olamazsınız. Dizi oyuncusu olmak için alabileceğiniz eğitimler arasında kamera önü oyunculuk eğitimi, temel oyunculuk eğitimi, sahne sanatları eğitimi bulunur.

3.Fotoğraf Çekimi Yaptırın!

Profesyonel bir fotoğraf çekimi yaptırmanız dizi oyuncusu olmak için gerekenler arasında bulunur. İster cast ajansına kayıt olmak için, ister direkt yapım şirketleriyle iletişime geçerken ihtiyacınız olacak şeylerden biri profesyonel fotoğraflarınızın olmasıdır. Sizin hakkınızda ilk fikir verecek olan şey görüntünüz yani fotoğraflarınız olacaktır. Profesyonel fotoğraf çekimi yaptırmanız, dizi oyuncusu olmak için neler gerekiyor sorusunun bir başka cevabıdır. Bu yüzden dizi oyuncusu olmak için mutlaka profesyonel bir fotoğrafçıya fotoğraflarınızı çektirin.

4.Cast Ajanslarına Kayıt Olun!

Dizi oyuncusu olmak için gerekenler arasında cast ajanslarına kayıt olmak bulunur. Cast ajansları sizi yapımcılara ve yönetmenlere sunacak olan yerdir. Nasıl dizi oyuncusu olunur sorusuna verilecek cevaplardan biri cast ajanslarına kayıt olarak, olacaktır. Ajanslar dizi oyunculuğu için sizden örnek oyun alır ve bunu dizi ve film yapımcılarına sunar. Dizi oyuncuları genellikle ilk deneyimlerinde figüran olarak ya da yan rollerde yer alarak oyunculuğa başlar. Daha ilk işinde başrolde oynayan oyuncu sayısı parmakla sayılıdır. Kendinizi bu bilgiye hazırlayın ve beklentinizi ona göre ayarlayın.

5.Dış Görünüşünüze Özen Gösterin!

Güzel ya da yakışıklı olmak, dizi oyuncusu olmak için neler gerekiyor sorusunun bir başka yanıtıdır. Güzellik ve yakışıklılık göreceli bir kavramdır. Fakat dizi oyuncularının genel olarak daha bakımlı, temiz ve düzgün bir fiziğe sahip olduklarını fark etmişsinizdir. Bu yüzden dizi oyunculuğu için sağlıklı beslenmeye ve spor yapmaya özen gösterin. Çektiğiniz her fotoğraf ya da videoda, gittiğiniz her görüşmede dış görünüşünüze özen gösterin. Dış görünüşünüze özen gösterin, nasıl dizi oyuncusu olunur sorusunun cevabı olacaktır.

6.Kararlı ve Sabırlı Olun!

Gerçekten dizi oyuncusu olmak istiyorsanız kararlı ve sabırlı olun. İstekli olmak, kamerayı sevmek, doğal olmak dizi oyuncusu olmak için gerekenler arasındadır. Dizi oyunculuğu sabır ve emek işidir. Dizi oyuncusu olmak için ne yapmalıyım diyorsanız sabırla çalışın ve vazgeçmeyin. Dizi oyuncusu olmak istiyorsanız bunu bir iş olarak görmeli ve hayatınızı dizi oyunculuğuna göre programlamalısınız. Her görüşmenin oyunculuk yeteneğinizi ortaya koymak ve kararlılığınızı göstermek için bir fırsat olduğunu unutmayın.

Doğru Oyunculuk Eğitimini Alarak ve Kararlı Olarak Siz de Dizi Oyuncusu Olabilirsiniz!

Yetenekli olmak, eğitim almak ve çok çalışmak; dizi oyuncusu olmak için neler gerekiyor sorusunun cevaplarıdır. Dizi oyunculuğu göründüğü kadar basit bir meslek değildir. Hayatınızı tamamen dizi oyunculuğuna göre programlamanız gerekecektir. Dizilerin çalışma saatlerinin düzensizliğini de hesaba katmalısınız.

Dizi oyuncusu olmak için kararlıysanız sabırlı olun. Kendinizi nasıl geliştirebileceğinizi araştırın. Eksiklerinizi bilin ve iyileştirmeye çalışın. En önemlisi oyunculuk eğitiminin önemini göz ardı etmeyin.

[widget-138]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40