Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Sinema Oyuncuları Kaç Para Kazanıyor?

Sinema Oyuncuları Neden Fazla Kazanıyor?

Günümüzün en popüler mesleklerinden biri olan sinema oyunculuğu esasında büyük çaba, çalışma ve sabır, özgüven gerektiren mesleklerin başında gelmektedir. Öyle ki bir filmde rol aldığınızda oynayacağınız karaktere ruhen ve bedenen benzemek zorundasınız. Oynayacağınız karakter sarışın biriyse saçlarınızı sarıya boyamanız gerekecektir. Şişman bir karakteri oynamanız istediğinde ise çekimlere kadar kilo almak zorundasınız. Bu yönetmenin istekleri arasındadır. 

Peki, sinema oyuncuları kaç para kazanıyor? Bu soruya net bir yanıt bulmamız olanaksız. Çünkü ücretler projelere göre değişiklik gösterebiliyor. Özellikle ses getirmiş ödüllü yapımlarda başarılı bir oyunculuk sergilediyseniz alacağınız ücretin miktarı da artıyor. Sinema seyircisinin her zaman diğer sanat dallarına oranla daha fazla olduğunu belirtmekte fayda var. Kısacası sinemaya talep her zaman var. Bu yüzden çekilen filmler gişe rekoru kırdıkça yapımda yer alan oyuncularda da fazlasıyla hakkını alıyorlar. 

Ücret Ödeme Aşaması Nasıl Yapılıyor?

İzlediğimiz sinema filmlerinde oyuncular ne kadar kazanıyor? sorusu hiç kuşkusuz sinemaseverlerin cevabını merak ettiği soruların başında geliyor. Sinema oyuncuları oynadıkları filmlerdeki rollerine ve filmin gişe skoruna göre ücretleri değişebiliyor. Şayet tanınmış bir oyuncuysa bu miktar yükselebiliyor. Oyuncular rolü kabul ettikten sonra proje için sözleşme imzalıyor.  Sözleşmede alacağı miktar ve telif ödemesi başta olmak üzere, çekim boyunca uygulanması gereken şartlar yer alıyor. Oyuncu şartlara uymazsa eğer, sözleşme iptal oluyor ve tazminat ödemek zorunda kalıyor. Bu yüzden oyuncuların harfi harfine imzaladıkları sözleşmeye uymaları gerekiyor. Film sinema salonlarında gösterime girdikten sonra televizyon kanallarında da yayınlanırsa eğer oyuncuğa ekstra ücret ödeniyor ancak bu durum yapım şirketinin prosedürüne göre farklılık gösterebiliyor. 

Her oyuncunun bir menajeri bulunuyor. Öncelikle menajere komisyon ödeniyor. Başrolün dışındaki oyuncular ise her gösterim için ücret alırlar. Sadece başrol oyuncuları maaşla çalışırlar. Oyuncu seçimlerinde ise cast ajanslarına da belirli bir miktarda ücret ödenmektedir. 

Yabancı Sinema Oyuncularının Kazançları

Yabancı sinema denince akla, bütçesi milyar dolarları geçen Hollywood film projeleri geliyor. Sinema sektöründe yabancı sinema oyuncularının kazançları da filmlerin tüm dünyada gişe rekoru yani izlenme oranlarına göre değişiyor. Sinema sektörünün devi Amerika’da oyuncuların devasa ücretler kazandığını belirtirsek eğer, Robert Downey Jr. 75 milyon doların üzerinde, Sandra Bullock 10 milyon dolar, Leonardo DiCaprio ise 25 milyon dolar para kazanıyor. 

En Çok Ücret Alan Türk Oyuncular 

Türk oyuncular ne kadar kazanıyor?  sorusuna değinirsek eğer, Türkiye’de gişesi 1 milyonu aşan bir filmden yapımcı 5 milyon lira kazanabiliyor. Türk sinemasının hasılat rekoru kıran filmlerinden Düğün Dernek 60 milyon gişe rekoru kırmış ve oyunculara kişi başına 9 milyon kazandırmıştı. Türkiye’de en düşük oyuncu maaşı 2320, ortalama maaş 4160 ve en yüksek maaş ise 6360TL’dir. 

Ülkemizde sinema oyuncuları ne kadar kazanıyor? ve bu oyuncular kimler? Yerli sinema oyuncuları arasında en fazla ücret alan ise Cem Yılmaz, Kıvanç Tatlıtuğ, Burak Özçivit, Serenay Sarıkaya, Mert Fırat, Şahan Gökbakar, Aras Bulut İyemli, Tuba Büyüküstün, Beren Saat, Fahriye Evcen ve Hazal Kaya geliyor. 

Okullu Oyuncular Daha Çok Mu Kazanır?

Sinema sektöründe en çok parayı alaylı olanlar mı yoksa okullu olanlar mı daha çok kazanır, tartışılan konulardan biridir. Esasında bu sorunun cevabı oyuncunun performansına ve yeteneğine göre değişmektedir.

Her şeyden önce bu mesleğe gönül vermiş kişilerin duygusal zekaya ve güçlü algılara sahip olması gerekmektedir. Sinema sektöründe okullu olmayıp, yeteneği sayesinde kısa sürede başarıyı yakalayan birçok oyuncu bulunmaktadır.  Gerek yabancı sinemada gerekse yerli sinemada eğitim almayıp oyunculukta adından söz ettirmiş birçok oyuncu bulunmaktadır. Örneğin, dünyanın en çok bilinen, başarılı oyuncularından biri olan Mel Gibson’ın asıl mesleğinin şoförlük olduğunu hatırlatmakta fayda var. Yabancı sinema oyuncularının kazançları ise oynadıkları filmlere göre değişiyor. Mel Gibson en fazla kazanca sahip olan oyunculardan biri olarak sinema tarihinde yerini almıştır. 

[widget-137]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40