Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Oyunculuk Ajansı Nedir?

Oyunculuk Ajansları Ne İş Yapar?

Disiplinli bir oyunculuk eğitiminin ardından bütün oyuncuların yaptığı gibi bir oyunculuk ajansına kaydolmanız gerekmektedir. Peki, oyunculuk ajansı nedir? Kısaca tanımını yapalım. Oyunculuk ajansı, dizi, sinema filmi gibi yapımlarda rol alacak olan oyuncuların daha kolay ulaşılabilir olmasını sağlayan, dizi ve filmler için oyuncu seçmelerini duyuran, yapımlara oyuncu ve figüran sağlayan firmalardır.

Ajanslar ne iş yapar? sorusunu yanıtlamamız gerekirse; ajanslar televizyon, sinema ve medyanın hızla gelişmesi ve ilgi görmesi nedeniyle sektöre yeni isimler kazandıran kuruluşlar olduğunu söyleyebiliriz. Yapımcılara projeleri için yeni yüzler sunan cast ajansları, oyunculara ve yeni yeteneklere bir nevi menajerlik yaparlar.

Oyunculuk Ajansı Nasıl Çalışır?

Bir filmde rol almak istiyorsanız öncelikle ajansa kaydolmak için başvuruda bulunmanız gerekir. Oyunculuk ajanslarında, hayalini gerçekleştirmek için birçok oyuncu adayı bulunmaktadır. Ajanslar başvuran oyunculardan kişisel ve fiziksel bilgilerinin, hobi ve yeteneklerinin yer aldığı bir bilgi formunu doldurmalarını isterler. Daha sonra onların profil ve her duyguyu yansıtan mimik görüntülerinin olduğu fotoğraflarını çekerler. Gerekirse çok iyi bildikleri bir replik veya tiradı okutarak videolarını çekerler. Daha sonra fotoğraflar ve video oyuncunun dosyasında yer alır.

Yapımcılar film ya da dizilerde ihtiyaç duydukları oyuncuları bulmak için oyunculuk ajanslarına gelerek, kayıtlı olan oyuncular arasından seçimlerini yaparlar. Daha sonra seçilen oyuncuları, filmde yer alan bir repliği yorumlamalarını istedikleri deneme çekimine davet ederler. Bu deneme çekimlerini izleyen yapımcılar burada uygun olan adayı seçerler.

İyi Bir Oyunculuk Ajansı Nasıl Olmalıdır?

Oyunculuk ajanslarına nasıl başvuru yaparım? oyunculuk eğitiminin ardından adayların en çok merak ettiği sorudur. Yeteneğinizi, kaliteli bir eğitimle pekiştirdikten sonra güven duyabileceğiniz, başarılı oyuncuların yer aldığı, tanınan bir ajansa kaydolmalısınız.

Sektörde binlerce ajans yer alırken bu ajansların birçoğu adayların umudunu tüketen ve para karşılığında kaydolmalarını sağlayan güvenilmez yerlerdir. Dolayısıyla oyunculuk ajansı seçerken belli kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekir.

Oyunculuk ajansını seçerken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

  • Yasal belgelere sahip olmalı
  • Bünyesinde popüler ve başarılı oyuncular olmalı
  • Yapımcıların en çok tercih ettiği ajans olmalı
  • Kayıt esnasında sizden para almamalı
  • Güvenilir olmalı
  • Kaliteli projelere imza atmış bir yer olmalı
  • Sektörde tanınan bir kurum olmalı

Sektörde tanınmayan, sıradan bir ajansa kaydolursanız bu durum hem zaman kaybı yaratacak hem de hevesinizin kırılmasına neden olacaktır. Kayıt olmak istediğiniz ajansı önceden iyi araştırmalı ve hakkında bilgi toplamalısınız.

Ajansa Başvururken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Ajansa kaydolmak için giderken doğal makyaj yapmalı ve sade giyinmelisiniz. Küpe, kolye…vb dikkat dağıtan takıları takmamalısınız.  Yapımcılar oyuncu ajanslarına oyuncu talebinde bulunurken tek tip fiziğe bakmak yerine çeşitliliğe önem verirler. Bunun nedeni ise yapımcıların projelerinde çeşitli tiplerde karakterlerinin olmasıdır. Bu yüzden şişmanım ya da zayıfım, burnum çok büyük…vb fiziksel komplekse girmenize gerek yok.

Ajansa başvurduktan sonra ilk aşamalarda muhtemelen yan rollerde oynayacağınız teklifler alacaksınız. Başrolde oynamak için azimli, çalışkan ve sabırlı olmalısınız. Birçok oyuncunun yan rollerde oynayarak zirveye çıktığını unutmayın. Bu nedenle moralinizi her zaman yüksek tutmalı ve pozitif olmalısınız. İlk başlarda kendinizi reytingi yüksek dizilerde rol almak için sınırlandırmamalısınız. Kısacası dizi ya da film ayrımı yapmamalı ve basamakları yavaş bir şekilde çıkmalısınız.

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40