Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Oyuncu Nasıl Olunur?

Nasıl Oyuncu Olurum?

Öncelikle kısaca oyuncu nedir? sorusunu yanıtlayalım. Oyuncu; bir filmde veya tiyatro oyununda performans sergileyen ya da rol yapan sanatçıya denir. 

Ülkemizde dizi filmlerin son yıllarda başta Ortadoğu, Arap ülkeleri olmak üzere Latin Amerika’da en fazla izlenen yabancı diziler arasında yer almasıyla birlikte gençlerin bu sektöre ilgisini arttırmış ve Oyuncu nasıl olunur?  sorusunun sorulmasına neden olmuştur. 

Çoğumuzun çocukluğundan beri hayalini kurduğu mesleklerin başında gelen oyunculuk için eğitim şart olmakla birlikte, çok okumak, araştırmak, gözlem ve pratik yapmak gerektiğinin de bilinmesi gerekir. Kısacası entelektüel bir birikim sizi iyi bir oyuncu yapacaktır.  

Oyuncu Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Geçmiş yıllarda oyuncu olmak için sadece devlete bağlı konservatuarlarda yetenek sınavıyla girilebiliyordu. Ancak sektörün büyük ilgi görmesiyle birlikte bu kurumlar yetersiz olmaya başladı. 

Kaliteli eğitmenler eşliğinde ajanslar ve sanat atölyeleri açıldı. Böylece oyuncu olmak isteyenler yetenekleri doğrultusunda buraya başvurarak eğitimlerini alıp, sektöre rahatlıkla girmiş oldular. Peki, herkes oyuncu olabilir mi? Tabii ki hayır. Bu sorunun yanıtını aşağıda sizler için yanıtladık.

Hedefiniz Olsun!

Oyuncu olmak için her şeyden önce bir hedefiniz olmalı. Öncelikle oyunculuk hedefiniz olmalıdır. Bunun için belirli yetenek ve kriterlere sahip olmanız gerekiyor. Beden dili, artikülasyon, diksiyon, analiz, duygusal ve sosyal zeka, çalışma azmi ve güçlü bir performansa sahip olmalısınız.

Cast Ajansına Kaydolun

Oyunculuk için eğitim şart mı? sorunuzu duyar gibiyiz. Oyuncu olmak için eğitim önemlidir. Üniversite ve kurs eğitiminin ardından güvendiğiniz, duayen oyuncuların görev aldığı, güvenilir bir cast ajansına yaptırmanız güzel bir adım olacaktır. Kayıt için renkli, dikkat çekici ve farklı bir imaj ve giysi kombiniyle gitmelisiniz. Böylece fotoğraf çekiminde fotoğraflarınız daha güzel çıkacak ve olası rol tekliflerini rahatlıkla alabileceksiniz.   

Size uygun olan teklifleri değerlendirerek, kamera önünde yapılan başarılı bir deneme çekiminin ardından sektöre adım atmış oluyorsunuz.

Bol Pratik Yapın

Oyuncu olmak için ne yapmak gerekir? sorusunun en önemli cevabı hiç kuşkusuz bol bol pratik yapmak olacaktır.  Oyunculuk için provalar önemlidir. Canlandırdığınız role bürünebilmek ve seyirciye gerçekçi bir şekilde yansıtmak için ayna karşısında bol bol replik veya tirat provası yapmalısınız. Jest ve mimiklerinizi çok iyi kullanmalısınız. 

Ünlü Oyuncuları Taklit Edin

Başarılı bir oyuncu olmak istiyorsanız eğer ünlü oyuncuları takip etmeli ve onları taklit etmelisiniz. Hepimizin çok sevdiği, hayranı olduğu erkek veya kadın oyuncular vardır. Kendinize yakın hissettiğiniz, hayranı olduğunuz oyuncuların filmlerini sık sık izleyin. Etkilendiğiniz sahnede geçen repliği ezberleyin ve onları gün içinde taklit edin. 

Bol Bol İzleyin, İnceleyin!  

Oyuncu olmak için ne yapmak gerekir? Tabii ki çok sık film izlemeniz gerekiyor. Beğendiğiniz oyuncuların filmlerini takip edin ve izlemeyi ihmal etmeyin. Ödüllü film veya dizilerin arşivini oluşturup sık sık izleyin. Günümüzün popüler, yüzlerce ödüllü dizilerin, filmlerin bulunduğu dijital platformlarından biri olan Netflix dizileri büyük ilgi görmektedir. Burada yayınlanan dizileri mutlaka izlemelisiniz.   

Herkes Oyuncu Olabilir mi?

Oyunculuğun bir meslek olduğunu unutmayın şayet ünlü, hobi olarak yapmak bu mesleği yapmak istiyorsanız veya popüler bir oyuncu olmak için yola çıkarsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Oyunculuk ince, uzun bir yoldur. Yoğun bir çalışma, bilgi birikimi ve mücadele gerektirir. Gece yarılarına kadar süren provalar, yorucu fiziksel ve psikolojik performanslar oyunculuğun ne kadar zor ve disiplinli bir meslek olduğunun kanıtıdır.

Size sunulan karaktere bürünmek ve o duyguyu seyirciye yansıtmalısınız. Gece, gündüz çalışmalı, pratikler yapmalı ve hayatınızın bir parçası olarak kabul etmelisiniz. Sizin gibi milyonlarca kişinin oyuncu olmak istediğini unutmayın ve çok çalışarak rolleri kapın. İyi bir oyuncu her rolü oynayabilendir. Bu yüzden kendinizi çok iyi tanımanız gerekiyor. Bir oyunda seyirciyi ağlatmak ya da güldürmek sizin oyun gücünüze bağlıdır. Size verilen rolleri kabul etmeli, beğenmemezlik yapmamalısınız.

Oyuncu Olmak İçin Eğitim Şart mı?

Başarılı bir oyuncu nasıl olunur? sorusuna bu yazımızda yanıt bulabileceksiniz. Oyuncu olmaya karar verdiğinizde tamamlanamayan uzun bir sürecin sizi beklediğinizi bilmeniz gerekir. Devamlı olarak öğrenme halinde olacaksınız. Profesyonel bir oyuncu olmak istiyorsanız şayet, sadece yetenekli olmanız gerekmiyor, disiplinli ve sistemli bir şekilde eğitim almanız gerekiyor. Atölyelerde veya ajanslarda 6 aylık ve üzeri eğitimler verilmektedir. Gerek pratik gerekse teorik eğitimler alacak bunun yanı sıra sürekli okumalar yapacak, film, oyun, diziler izleyerek kendinizi geliştirme imkânı bulacaksınız. Bunun yanı sıra günümüze kadar yapılmış olan kaliteli yapımları takip edebilir böylece gözlem ve yaratıcılığınızı güçlendirebileceksiniz. 

Oyunculuk eğitimi için tercih edeceğiniz kurum çok önemlidir. Kurumda görevli sanatçıların dallarında usta ve başarılı kişiler olması gerekir. Aynı zamanda eğitim alacağınız yerin özenli, disiplinli, güvenilir, gelişime açık, eğitimin sona ermesinden sonra öğrencilere desteğin sağlandığı bir yer olmalıdır. Oyunculukta eğitim süreci öğrenim alacağınız alana göre değişim göstermektedir. Eğitim sonucunda alacağınız MEB onaylı belge veya sertifikayla sektörde kendinize iş bulabilirsiniz. Dizilerde, filmlerde, reklamlarda oyunculuk yapabilirsiniz. Oyunculuğun temel kuralı kendinizi tanımaktan geçer. Bu kurumlar eğitim almak isteyen oyuncu adaylarıyla sürekli iletişim halinde olmak ve her tür imkânı sunmaktadır.

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40