Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Belgesel Film Nasıl Çekilir?

Belgesel Filmler Bir Konu Hakkında Objektif Bilgi Vermeyi Amaçlar

Belgesel filmler; belirli bir durumla ilgili bilgi veren, gerçek bir durumu yaratıcı bir şekilde seyirciye aktarabilen filmlerdir. Belgesel filmlerin ilk amacı, seyirciyi bir konu hakkında objektif bir şekilde bilgilendirmektir.

Belgesel film çekimi için öncelikle türüne göre içerik oluşturulur. Bu içeriğe göre sahneler ve çekim takvimi belirlenir. Peki belgesel film nasıl çekilir? Bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

İyi Bir Belgesel Nasıl Yapılır?

Belgesel filmler farklı formatlarda olabilir. Tarihteki olaylar, kişiler, doğa olayları, hayvanlar, bilim, teknoloji bir belgesel filmin konusu olabilir. Belgesel film nasıl çekilir, iyi bir belgesel nasıl yapılır birlikte inceleyelim.

Konu Belirlenir ve Detaylı Araştırma Yapılır

Belgesel film nasıl çekilir merak ediyorsanız, öncelikle belgesel filmin konusu belirlenir. Ana fikir ne? Bu belgesel filmle amaçlanan, gösterilmek ve açıklamak istenen düşünce ne? Belgesel film çekmek için ilk olarak filmin bu sorulara vereceği yanıtlar listelenir. Konuyla ilgili detaylı olarak araştırma yapılır.

Senaryo Yazılır

Belgesel film çekimi için konu belirlendikten ve detaylı araştırma yapıldıktan sonra senaryo yazılır. Belgesel filmin çekim tekniği belirlenir. Anlatım diline karar verilir. Röportaj şeklinde mi olacağı, seslendirme mi yapılacağı netleştirilir. Senaryonun yazılmasıyla çekim uzunluğu da belirlenmiş olacaktır.

Röportaj Yapılacak Kişiler Belirlenir

Belgesel film için konuyla ilgili röportaj yapılacak kişiler belirlenir. Kamera önünde konuşacak kişilerin alanında yetkin, diksiyonu düzgün ve kamera karşısında sempatik olmalarına dikkat edilir. Röportaj yapılırken sorulacak sorular belirlenir. Gerekli materyaller hazırlanır.

Çekim Yapılacak Mekanlar İçin Gereken İzinler Alınır

Belgesel filmin çekileceği konu neyse ona göre çekilecek mekanlar belirlenir. Yayınlandıktan sonra telif sıkıntısı yaşamamak adına gerekiyorsa mekanlardan izin alınır. Aynı izinlerin röportaj yapılan kişilerden de alınması gerekir. Gerekli izinler alınarak, belgesel film nasıl çekilir sorusunun cevaplarından biri olacaktır.

Birçok Farklı Açıdan Çekim Yapılmasına Dikkat Edilir

Belgesel filmlerde müdahalenin az olması filme o kadar doğallık katacaktır. Bu sebeple farklı açılardan çekim yapılmasına dikkat edilir. Mümkün olduğunda çok fazla çekim yapılması da belgesel film çekerken dikkat edilen konulardan biridir.

Ses Kalitesi İçin Gereken Hazırlık Yapılır

Belgesel filmlerde ses kaydedici bulundurulması önemlidir. Ayrıca mikrofonların kalitesi de filmin kalitesini etkileyecek önemli bir unsurdur. Belgesel film çekimi için, çekimlere başlamadan önce tüm bu hazırlıklar tamamlanır. Belgesel filmin türüne göre, çekimlerden sonra seslendirme sanatçısıyla çalışılarak belgeselin anlatım kısmı da hazırlanmış olur.

Belgesel Film Çekimi, Detaylı Bir Ön Hazırlık Gerektirir

Belgesel film hazırlamak, detaylı bir araştırma ve hazırlık gerektiren bir iştir. Belgesel film nasıl çekilir sorusuna verilebilecek tek bir yanıt yoktur. Çekim mekanlarının belirlenmesi, gerekli izinlerin alınması, röportaj yapılacak kişilerin belirlenmesi ve soruların hazırlanması belgesel film hazırlamak için gereken kriterlerden sadece birkaçıdır.

İyi bir belgesel film hazırlamanın püf noktası iyi bir konu seçilmesidir. Bugüne kadar çok fazla belgeseli çekilmemiş bir konu, daha fazla dikkat çekecektir. Kaliteli bir ekip, detaylı araştırma, kaliteli görüntüler ve ses; belgesel filmi nasıl hazırlanır sorusunun cevapları olacaktır.

[widget-155]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40