Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Belgesel Film Kurslarında Ne Öğretilir?

Yaşamı Kendi Kadrajınızdan Görmek İçin Belgesel Film Kursları

İnsanı ve doğayı anlamada çarpıcı bir etkiye sahip olan belgeseller, gerçeği yeni baştan inşa ederek karşımıza çıkaran eserlerdir. Her ne kadar film dendiğinde insanların aklına daha çok sinema gelse de özellikle yönetmen başarısının son derece önemli olduğu belgesel filmleri de göz ardı etmemek gerekir. 

Son yıllarda doğaya, insana ve geçmişe olan merakın artmasıyla belgesel film kursları da rağbet gördü. Özel kurs merkezlerinde ve üniversitelerde belgesel film atölyeleri düzenlenmeye başladı. Doğa belgeseli, insan belgeseli, tarih belgeseli, röportaj vb. farklı alanlarda alınabilen belgesel eğitimleri ile film tutkunları için belgesel filmciliğinin tekniklerini öğrenme fırsatı sundu. Peki belgesel film kurslarında ne öğretilir? Belgesel film kursu programı ne? Belgesel film kursu hakkında merak edilenler yazımızda...

1. Belgesel Film Tarihi ve Gelişimi

Belgesel film kurslarında ne öğretilir sorusuna verilmesi gereken ilk yanıtlardan biri belgesel film tarihi ve gelişimidir. Bu doğrultuda belgesel film kursu programlarında ilk haftada belgesel film türleri, özellikleri ve belgesel film endüstrisinde önemli bir yere sahip olan yapımların öne çıkan yanları üzerinde durulur.

2. Kamera Açı ve Planları

Sinemanın tüm alanlarında olduğu gibi belgesel film dersi kapsamında da kamera teknikleri hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Bu nedenle belgesel film atölyesi derslerinde de geleceğin belgesel film yönetmenlerine kamera açı ve planları, eksen hareketleri, sahne ve sekans gibi bilgiler aktarılarak farklı sahneler için ideal çekim planlarından bahsedilir.

3. Yapay ve Doğal Işık Kullanımı

Belgesel filmler genellikle dış mekan çekimlerine dayandığı için doğal ışıktan yararlanmayı bilmek son derece büyük önem taşır. Bu nedenle belgesel film kursu programı içerisinde doğal ışık olmak üzere yapay ışık ve tüm ışık kaynakları hakkında hem teorik hem pratik bilgiler edinmeniz için uygulamalı eğitimler verilir. Işık-gölge egzersizlerinin yanı sıra usta yönetmenlerin ellerinden çıkmış belgesellerden aydınlatma örnekleri incelenir.

4. Senaryo Yazımı

Belgesel film kurslarında ne öğretilir? Eğer belgesel film çekmek için senaryo yazımına gerek olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aksine belgesel filmler çoğu zaman çekeceğiniz birçok görüntüyü doğru bir yapıyla inşa etmeniz sonucunda ortaya çıkar. Bu nedenle belgesel film kursu programlarında öğrencilerin farklı senaryo yazım formatları hakkında bilgi sahibi olarak belgesel film senaryosu yazabilecek kazanımları elde etmesi hedeflenir.

5. Bütçe ve Ekip Planlaması

Sinema filmlerinde olduğu belgesel filmler söz konusu olduğunda da süreç yönetimi ve bütçe planlaması gibi noktalara son derece dikkat etmek gerekir. Bu nedenle belgesel film dersleri ön prodüksiyon aşamaları, mekan ve ekipman seçimi, ekip oluşturma, doğada karşılaşılması muhtemel zorluklar gibi konuları içerir. Bu konular hakkında bilgi sahibi olmadan belgesel film kursunu başarıyla bitirseniz dahi süreci doğru yönetemediğiniz için başarılı bir yapıma imza atmanız oldukça güçtür.

6. Doğa, İnsan ve Tarih Belgeseli Çekimleri

Belgesel film kursu programı içerisinde elbette en önemlisi uygulamalı derslerdir. Belgesel film kursu dahilinde doğa belgeseli, insan belgeseli ve tarih belgeseli çekersiniz. Sınıf arkadaşlarınızla gruplara ayrılarak belgesel filminizin senaryosunu yazar, çekim mekanınızı belirler, ekipmanlarınızı hazırlar ve konunuza uygun belgesel çekimi yaparsınız. Böylece teorik bilgilerinizi pratiğe aktarmış olursunuz. 

7. Kurgu ve Reji Uygulamaları

Belgesel film türü sinema filmlerine kıyasla çok daha zorlu bir kurgu aşamasına sahiptir. Çünkü çoğu zaman saatlerce çekilen görsellerden yalnızca birkaç dakikalık işe yarar görüntü elde etmek mümkündür. Ayrıca kimi görüntüleri yalnızca anlatımınızı desteklemek için hızlı oynatma gibi tekniklerle birlikte kullanmanız gerekir. Bu nedenle belgesel film kursu programı yönetmenlik becerilerinizi geliştirmenin yanı sıra Adobe Premiere gibi video kurgu programları üzerinden belgesel film kurgusu yapmayı öğrenmenizi sağlar. 

Belgesel Film Kursu ile Yaşamı Kameranızı Kullanarak Anlamlandırmayı Öğrenin!

Sinema Akademi olarak belgesel film atölyesi ile sizlere son derece kapsamlı bir eğitim fırsatı sunuyor, belgesel film endüstrisinin zorlu şartları ve olanakları hakkında sizleri bilgilendiriyoruz. Ayrıca belgesel film kursu sonrasında da öğrencilerimize destek olmayı sürdürüyor, kariyer danışmanlığı ile hayatlarına belgesel film yönetmeni olarak devam edebilmeleri için gerekli temelleri atıyoruz.

Yazımızda belgesel film kurslarında ne öğretilir sorusuna yanıt vererek belgesel film kursu programı içerisinde olması gereken teorik ve pratik bilgileri paylaştık. Eğer belgesel film atölyesi ve belgesel film kursu programı hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[widget-155]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40