Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Senarist Ne Demek? Senarist Nasıl Olunur?

Senaryo Yazarı Olmak ile İlgili Tüm Merak Ettikleriniz Burada!

Tüm dizi ve filmlerin bitiş yazısında karşımıza çıkan senarist ne demek, biliyor musunuz? Senarist, film veya dizi projeleri için detaylı olarak hikaye oluşturan kişidir. Karakterlerin ruh halinden diyaloglarına, hikayenin geçtiği mekandan kurguya kadar projenin tüm detayıyla ilgilenmek, senaristin görev tanımı içindedir.

Senaristler, özgün olarak hikaye oluşturabildikleri gibi gerçek yaşam örneklerinden, kitaplardan ya da daha önce yazılmış projelerden de uyarlama yapabilir. Peki, senarist ne iş yapar ve senarist olmak için ne yapmak gerekir, öğrenmek ister misiniz?

Senarist Ne İş Yapar?

Senaryo yazarı, orijinal bir fikirden yola çıkarak ya da var olan bir projeyi uyarlayarak yeni bir hikaye oluşturur. Bu bir reklam, belgesel, film veya dizi projesi olabilir. Senaryo yazarı, taslak olarak oluşturduğu, yönetmen veya yapımcıya ileteceği senaryoda karakterlere ve hikayeye değinir. Projeleştirilmesi kararlaştırılan senaryolar, daha sonra detaylandırılabilir veya değiştirilebilir. Senaristlerin işi oldukça zordur. Zihinlerinde oluşturdukları hikayelere nasıl başlayacaklarını planlamak, karakter tahlil etmek ve temel oluşturmak, yaratıcılık gerektiren bir süreçtir. Çünkü bir filmin ya da dizinin en önemli unsuru, senaryodur. Senaryo başarılı değilse yönetmenin ya da oyuncuların proje için yapabileceği bir şey yoktur. Dolayısıyla başarılı bir senaryo üretmek, senarist ne iş yapar sorusunun ilk cevabıdır.

Senarist Nasıl Olunur? İyi Bir Senaryo Yazarı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir?

Dizi veya film izlerken kendinizi “Ben olsam şöyle bitirirdim.” ya da “Bu bölümde şöyle olsa daha iyi olurdu.” gibi değerlendirmeler yaparken mi buluyorsunuz? İzlediğiniz hikayeleri yeniden yorumlamayı seviyor, amatör olarak senaryo mu yazıyorsunuz? O halde senarist olmak için gerekli olan en temel şeye sahipsiniz: İstek!

Yaratıcılığınızı senaryo metinlerine yansıtabileceğiniz ve amatör ruhunuzu profesyonelliğe taşıyabileceğiniz bir senaryo yazarlığı kursu ile başarılı bir senarist olmak için ilk adımı atabilirsiniz. Senaryo yazarlığı kursunda öğreneceğiniz; senaryo yazım teknikleri, film çözümleme, konu üzerine çalışma yapma, film öyküsü ve tretman oluşturma, karakterleri kurgulama, senaryo yazım formatları, senaryoda serim, düğüm ve çözüm gibi bilgiler ile senarist nasıl olunur sorusu hakkında aklınıza takılan tüm soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Ünlü Senaristler Kimlerdir? Kendinize İdol Olarak Görebileceğiniz En Başarılı Senaryo Yazarları

Kaleme aldıkları senaryolar ile önemli başarılara imza atmış Türk ünlü senaristler:

 • Mavi Boncuk – Salako – Milyarder gibi Türk sinemasının kült olmuş filmlerinin senaristi Ertem Eğilmez,
 • Ankara Postası, Ateşten Gömlek ve Bir Millet Uyanıyor gibi tarihi senaryoları kaleme alan Muhsin Ertuğrul,
 • Baba Evi, Sarı Mercedes, Her Şey Oğlum İçin gibi önemli yapıtlara imza atmış Macit Koper,
 • Aşk-ı Memnu, Yaprak Dökümü, Kuzey Güney, Fatmagül’ün Suçu Ne gibi büyük bir hayran kitlesine sahip dizilerin senaristliğini üstlenen Ece Yörenç,
 • Eğreti Gelin, Dolap Beygiri, Zübük, Köşeyi Dönen Adam ve İbo ile Güllüşah gibi Yeşilçam’ın en sevilen filmlerinin senaristi Atıf Yılmaz,
 • İffet, Züğürt Ağa, Muhsin Bey, Banker Bilo ve Tosun Paşa gibi klasiklerin altında imzası bulunan Yavuz Turgul

Yabancı ünlü senaristler:

 • Pulp Fiction’ın senaristi Quentin Tarantino,
 • 12 Kızgın Adam filminin senaryo yazarı Reginald Rose,
 • Temel İçgüdü’nün yazarı Joe Eszterhas,
 • Bir başyapıt olarak değerlendirilen Deja Vu filminin senaristliğini üstlenen Terry Rossio ve Bill Marsilii,
 • New York'ta Yağmurlu Bir Gün, Broadway Üzerinde Kurşunlar ve Alice gibi başarılı projelerin senaristi Woody Allen,
 • Batman Başlıyor, Kara Şövalye ve Dunkirk gibi filmlerin başarılı senaryo yazarı Cristopher Nolan

Yönetmen Senarist Farkı – Hikayeyi Yazan ve Yöneten Kişi Aynı mı?

Yönetmen senarist farkı, çoğu insanın merak ettiği ve sık karıştırılan bir durumdur. Kurguyu oluşturan senarist ise yönetmenin iş tanımı nedir? Aslında, en belirgin yönetmen senarist farkı tam da budur. Hikayeyi senarist oluşturur; oluşturulan hikayenin projeye yansımasını, gerçekçiliğini ve akıştaki bütünlüğünü yönetmen takip eder.

Senaryo Dizi ve Film Projelerinin En Önemli Unsuru!

İnsanları güldüren, ağlatan, duygulandıran ya da izlenebilirliği sağlayan senaryodur. Reklamları bir düşünün. Senaryonun ortalama bir dakikalık sürede hedef kitleye ulaşması, izleyiciyi etkilemesi ve ürünü satın almaya teşvik etmesi gerekiyor. Etkili bir senaryo yazılmaz ise reklamın başarılı olduğundan bahsedebilir miyiz?

Elbette yapımcının, yönetmenin, oyuncuların ve teknik ekibin de film veya dizi projelerindeki önemi büyük ancak kurgulanan filmin bir başyapıt olması, uzun yıllar akıllarda kalması ve kültler arasında yer alması için başarılı bir senaryo yazarına ihtiyaç olduğu bir gerçek…

[widget-147]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40