Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Film Senaryosu Nasıl Yazılır? Bir Film Senaryosu Kaç Sayfadır?

Film Senaryosu Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Film senaryosu; içinde diyaloglar ve betimlemeler bulunan, dramatik yapı çerçevesinde geliştirilmiş yazılı metinlerdir. Film senaryosu yazmak; teknik bilgi, yetenek ve beceri gerektiren bir iştir. Film senaryosu yazarken dikkat edilmesi gerekenlerden biri, uzun ve karmaşık cümlelere yer vermemektir.

Film senaryosu yazımında; senaristin üslubu, kelimelerin seçimi, dramatik durumun senaryoda işleniş şekli, hikâye, ana karakterler ve yan karakterler hepsi ayrı ayrı önem taşımaktadır. Peki, film senaryosu nasıl yazılır, bir film senaryosu kaç sayfadır, film senaryosu yazarken dikkat edilmesi gerekenler neler? Film senaryosu yazmak ile ilgili detaylı bilgilere yazımızda ulaşabilirsiniz.

1.Bol bol film izleyerek senaryo okuyun.

Film senaryosu yazmak için bol bol film izleyerek vizyonunuzu geliştirin. Film izlerken film senaryosundaki kırılma noktalarını daha iyi anlamak amacıyla saatinizi kontrol edin. Film senaryosu nasıl yazılır diyorsanız ayırt etmeden senaryo okuyun. Böylece iyi ve kötü senaryolar arasında farkları daha net anlar hale gelirsiniz. Senaryo okumak, sayfalarda yer alan sahnelerin ekrana nasıl yansıdıklarını kavramanıza sebep olacaktır. Ayrıca sayfayı nasıl kullanmanız gerektiğinden, bırakmanız gereken boşluklara kadar ayrıntılara dikkat etmeye çalışın.

2.Kendinize film senaryosu yazmak için bir takvim oluşturun.

Film senaryosu yazarken dikkat edilmesi gerekenler arasında yazım takvimi oluşturmak bulunur. Film senaryosu yazmak istiyorsanız düzenli olarak çında yazım takvimi oluşturmak bulunur. Film senaryosu yazmak istiyorsanız düzenli olarak çalışmanız gerekir. Çalışmanızı bir takvim oluşturur ve ona göre yaparsanız daha istikrarlı bir şekilde ilerlersiniz.

3.Film senaryonuzun uzunluğuna dikkat edin.

Bir film senaryosu kaç sayfadır diyorsanız bu senaryonuzun türüne göre değişkenlik gösterecektir.
Ortalama film senaryosu uzunluğunu göz önünde bulundurmanız gerekir. İki saatlik bir film senaryosu ortalama 120 sayfadır. Film senaryosu yazarken dikkat edilmesi gerekenler arasında üç perdeli yapıyı takip etmeleri gerekliliği bulunur. Bu perdeler de ortalama 30-60-30 sayfa olarak bölünmektedir. Bir film senaryosu kaç sayfadır sorusunun cevabı ortalama 110 ile 120 sayfadır denilebilir.

4.Hikayeyi ana hatlarıyla yazarak başlayın.

Taslak oluşturmaya başlayarak, film senaryosu nasıl yazılır sorusuna verilecek ilk cevaplardan biridir. Film senaryosu yazmaya bir taslak oluşturarak başlayın. Senaryonuzun çatışmasını bulun. Çatışma, film senaryosunu yönlendirecek olan etmendir. Film senaryosu yazarken dikkat edilmesi gerekenler arasında; taslağın içinde 5 unsurun bulunmasına dikkat edilmesi gerekliliği bulunur. Bu unsurlar: ana karakterler ve amaçları, yardımcı karakterler ve amaçları, başlangıç ve son, olay örgüsü, olayların basit bir şekilde sıralanmasıdır.

5.Hikayenizi bölümlere ayırın.

Senaryoyu üç ana bölüme ayırmak, film senaryosu yazarken dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Bir senaryonun temeli üç bölüme dayanır. Nasıl senaryo yazılır sorusunun cevaplarından biri senaryoyu üç perdeden oluşturarak olacaktır. Bu bölümler: “kuruluş- yüzleşme- çözülme”, “giriş- gelişme- sonuç” ya da “serim- düğüm- çözüm” olarak adlandırılabilir. Bu bölümler film senaryosunun iskeletini oluşturur ve film senaryosu nasıl yazılır sorusunun cevaplarından biridir.

6.Karakterlerinizi detaylandırarak inandırıcılığını arttırın.

Film senaryosu yazarken dikkat edilmesi gerekenler arasında gerçekçi karakterler yaratmak bulunur. Film senaryosu, hikayesi ile olduğu kadar karakterlerinin gerçekçiliğiyle daha iyi bir hale gelecektir. Film senaryosu yazımında kusurları olan karakterler yaratın. Karakterlerinizi yazarken, karakterler arasındaki ilişkileri de mutlaka göz önünde bulundurun.

7.Film senaryosu yazarken diyaloglara gereken özeni gösterin.

Film senaryosu yazarken dikkat edilmesi gerekenler arasında elbette diyaloglar bulunur. Diyalog yazmak, hikayeyi ilerletmeli ve karakterleri geliştirmeye yardımcı olabilmelidir. Nasıl film senaryosu yazılır sorusunun cevabı iyi diyaloglar yazabilmekten geçer. Diyaloglar hem doğal hem de ilgi çekici olabilmelidir. Diyaloglar, senaryonun alt metnini de iyi bir şekilde yansıtabilmelidir.

8.Son kontrollerinizi yapın ve fikir alın.

Film senaryosu nasıl yazılır diye soruyorsanız cevap senaryonuzu defalarca gözden geçirerek olacaktır. Senaryonuzu tamamladığınızı düşündüğünüzde tekrar tekrar okumanızı tavsiye ederiz. Hikayeyi aksatan detaylar, zayıf diyaloglar varsa temizleyin. Nasıl senaryo yazılır diyorsanız bilen birilerinden tavsiye alın. Senaryonuzla ilgili yapılacak eleştirilere açık olun.

Hayallerinizi Film Senaryosuna Dönüştürün!

Bir plan oluşturarak, fikir yelpazenizi geniş tutarak, ortalama film senaryosu uzunluğunu dikkate alarak ve pratik yaparak; nasıl senaryo yazılır sorusunun cevaplarıdır. Film senaryosu yazmak, kolay bir iş değildir. Kendinizi geliştirmek ve eleştiriye açık olmak film senaryosu yazmak için gereken şartlardır.

Ayrıca film senaryosu nasıl yazılır diyorsanız yazar ekiplerine katılmanızı tavsiye ederiz. Farklı senaryo yazarlarının olduğu kulüpler gelişiminize katkı sağlayacaktır. Film senaryosu yazımı teknikleri için ilgili kurslardan eğitim de alabilirsiniz. Film senaryosu yazmak için bu alanla ilgili alacağınız eğitim daha hızlı bir şekilde ilerlemenizi sağlayacaktır.

[widget-147]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40