Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Sinemalarda Uygulanacak Yeni Yasalar

Yeni Yasalar ile Sinemaya Yeni Bir Düzen Geliyor!

Sinemalarda uygulanacak yeni yasalar belirlendi. Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikte sinema sektörü için birçok önemli düzenlemeye yer verildi.

Yeni sinema yasası ile; reklam sürelerinden mısır satışlarına, bilet indirimlerinden yaş sınırlamalarına kadar sinema sektörünü etkileyen birçok konuda değişikliğe gidildi. Sinemalarda uygulanacak yeni yasaların tamamına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

    1.Yerli ve yabancı filmleri denetlemek için 8 kişilik bir komisyon kurulacak.

Sinemalarda uygulanacak yeni yasalarla 8 kişilik bir komisyon kurulmasına karar verildi. Bu komisyon, denetlemeler sonucu uygun bulmadıkları yapımları gösterime sokmamaya karar verebilecek. Sınıflandırması yapılmamış sinema filmleri sadece festival, özel gösterim ve benzeri kültürel ve sanatsal etkinliklerde “18” yaş işaretiyle izlenebilecek.

    2.Sinemalarda gösterilen reklamlar sınırlandırılacak!

Yeni sinema kanunu reklam sürelerine de sınırlama getirdi. Sinemalarda filmlerden önce gösterilen reklamlar 10 dakika ile sınırlandırılacak. Yeni sinema yasası ile film fragmanı gösterim süreleri en az 3 dakika, en fazla ise 5 dakika olacak.

    3.Bilet satışları, yiyecek-içecek promosyonlarıyla birleştirilemeyecek!

Sinema salonu işletmecileri bilet ve yiyecek-içecek fiyatlarını birleştirerek promosyon yapamayacak. Sinemalarda uygulanacak yeni yasalar ile sinemalarda satılan biletler ile yiyecek-içeceklere sadece ayrı ayrı indirim yapılabilecek. Bu indirimler yapımcılar ve salon işletmeleri arasındaki anlaşmalarla belirlenecek. Uyulmadığı takdirde cezai yaptırım uygulanabilecek.

    4.Sinema bileti indirimleri çeşitlendirilecek.

Yeni sinema kanunu ile sinema salonu işletmecileri, filmin yapımcısı veya dağıtımcısı arasında yapılan anlaşma ile bilet fiyatlarına indirim uygulayabilecek. “belirli yaş ve üzeri bileti”, “engelli bileti”, “şehit yakını ve gazi bileti”, “halk günü bileti”, “internet bileti”, “kamu meslek grubu bileti”, “öğrenci bileti” ve “sabah seansı bileti” gibi isimlerle biletlere indirim uygulanabilecek.

    5.Filmler, salonlarda gösterimdeyken başka platformlarda yayımlanamayacak!

Sinemalarda uygulanacak yeni yasalardan bir diğeri sinema sektörünün korunması amacıyla yapıldı. Bu düzenleme ile sinema filmleri gösterim tarihinden itibaren 5 ay geçmeden ücretli yayın yapan platformlarda, 6 ay geçmeden ücretsiz yayın yapan platformlardan izlenemeyecek.

    6.Sinema filmleri için yaş sınırlandırmasıyla ilgili güncelleme yapılacak.

Çocukların korunması amacıyla uygulanan yaş sınıfları, uzman görüşleriyle yeniden düzenlendi. Çocukların fiziki ve psikolojik gelişimleri göz önüne alınarak yapılan düzenleme sonucu yaş sınıflaması; “Genel İzleyici, 6A, 6+, 10A, 10+, 13A, 13+, 16+ ve 18+” şeklinde oldu. Sinemalarda uygulanacak yeni yasalardan önce bu düzenleme “Genel İzleyici, 7A, 7+, 13A, 13+, 15A, 15+ ve 18+” şeklindeydi. Düzenleme sonucu fragmanlar da sinema filmleri gibi sınıflandırılarak çocuk filmlerinde korku filmi fragmanları gösterilmeyecek.

Sinemalarda Uygulanacak Yeni Yasalar ile Sinemacılar Daha Fazla Desteklenecek!

Sinemalarda uygulanacak yeni yasalar, sinema çalışanlarını maddi ve manevi olarak desteklemeyi hedefliyor. Yeni sinema yasasına göre; proje geliştirme, kısa film, belgesel film, dağıtım ve tanıtım alanlarında destekleme kurulları oluşturulacak. Bu kurul; ilk uzun metrajlı kurmaca film yapım, senaryo ve diyalog yazım, animasyon film yapım, yerli film gösterim destek türlerinde yapılan başvuruları değerlendirerek desteklenecek olanları belirleyecek.

Ayrıca yeni sinema kanunu ile bütün destekler geri ödemesiz olarak yapılacak. Bu yasalar ile sinema sektörü çalışanlarının hakları korunarak sinemaya olan ilginin artması bekleniyor. Sinemalarda uygulanacak yeni yasaların tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/10/20191022-8.htm

[widget-169]

Benzer Yazılar

Bu yazıya benzer içerik bulunamadı.

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40