Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Online Tiyatro Eğitimi - Avantajları & Dezavantajları

Uzaktan Tiyatro Eğitimi Mümkün!

Pandemi süreciyle birlikte çevrimiçi dünyanın insanlara ne denli büyük olanaklar sunduğunu görmüş olduk. Bu süreçte pek çok aktivite, ders, toplantı ve benzeri tüm faaliyetler yüz yüze yapılmak yerine çevrimiçi kanallar üzerinden gerçekleştirildi. Bunların arasına son olarak online tiyatro eğitimi programlarını ekleyebiliriz.

Elbette oyunculuk eğitimi online dünyanın dışına taşan farklı yönlere sahiptir. Sahne duruşu, beden kullanımı ve buna benzer bazı nüansları online tiyatro eğitimi ile tam olarak aktarmak mümkün olmayabilir. Yine de tiyatro tutkunlarının tiyatro sanatından uzak kalmamaları ve oyunculuk yeteneklerini geliştirmeye devam etmeleri için online oyunculuk eğitimi son derece iyi bir çözümdür. Gelin online tiyatro eğitimi ne gibi avantajlar ve dezavantajlar barındırıyor, uzaktan tiyatro eğitimi gerçekten yararlı mı gibi sorulara birlikte cevap bulmaya çalışalım.

Oyunculuk Sanatından Uzak Kalmayın!

İşinizden zaman bulamıyor ya da kaliteli tiyatro kurslarına lokasyon açısından uzak olduğunuz için ulaşamıyorsanız dert etmeyin. Oyunculuk sanatının sırlarından uzak kalmanıza gerek yok. Online tiyatro eğitimi ile tiyatro ve oyunculuk birikiminizi artırmaya devam edebilir, temel oyunculuk becerilerinin önemli bir bölümünü kazanım haline getirebilirsiniz.

Sahne Korkusunu Yenin!

Online tiyatro kursu bir sahne barındırmıyor diye düşünüyorsanız yanıldığınızı hemen söyleyelim. Aksine online oyunculuk eğitimi sırasında kameranın arkasında tüm alan sahnenizdir. Siz farkında olmasanız bile rol pratikleri yaptığınızda zihniniz bulunduğunuz ortamı sahne gibi algılayacaktır. Böyle bir deneyimle sahne korkunuzu kısa sürede aşabilir, gerçek bir sahneye çıktığınızda deneyimli tiyatrocular kadar sakin kalabilirsiniz.

Kamera Önü Oyunculuk Deneyimi Kazanın!

Her ne kadar doğrudan tiyatroyla ilgili olmasa da online oyunculuk eğitimi söz konusu olduğunda bahsetmemiz gereken en önemli noktalardan biri kamera önü oyunculuk deneyimine sağladığı katkıdır. Üstelik telefonunuzun kamerasına karşı oynarken aynı zamanda ekrandan kendinizi izleme şansı bulduğunuzu da hatırlatalım. Bu da jest ve mimiklerinizi kontrol etmeyi çok daha hızlı öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Temel Oyunculuk Becerilerini Edinebilirsiniz

Online oyunculuk kursu temel oyunculuk becerilerini elde etmeniz için oldukça idealdir. Özellikle diksiyon, ses kullanımı, akıcı konuşma, mimiklerin etkili kullanımı, farklı olaylara karşı duygusal reaksiyonlar, monolog çalışmaları gibi oyunculuk kurslarının temel konuları arasında yer alan birçok beceriyi online tiyatro eğitimi ile de kazanımlarınız arasına eklemeniz mümkündür.

Uzaktan Tiyatro Eğitimi Mümkün, Ancak...

Tüm avantajlarına rağmen online tiyatro eğitimi elbette büyük dezavantajlara da sahiptir. Her şeyden önce tiyatro sahnesini uygulamalı eğitimlerle bizzat deneyimlemeniz oyunculuk kariyeriniz için en önemli aşamalardan biridir. Sahne tozu yutmak şeklinde tabir edilen bu deneyim, online tiyatro eğitimi ile aktarılamaz.

Ayrıca online tiyatro eğitimi büyük oranda ses, yüz, konuşma, diyalog, monolog ve tirad gibi becerilere odaklanır. Tiyatro sahnesine çıktığınızda elbette tüm bunlar son derece önemlidir. Ancak beden duruşu, sahne paylaşımı, doğru vücut pozisyonları gibi bilgileri online tiyatro eğitimi ile aktarmak son derece zordur. Dolayısıyla bizim önerimiz pandemi ya da diğer koşullar nedeniyle online tiyatro eğitimi alsanız bile sonrasında fırsat bulduğunuzda bu eğitimi uygulamalı tiyatro eğitimi ile desteklemenizdir.

Online Tiyatro Eğitimi İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz

Sinema Akademi ailesi olarak sanat severlere her platform üzerinden ulaşmaya büyük önem veriyoruz. Eğer fiziksel tiyatro eğitimi için vakit ayıramıyor ancak oyunculuğun büyülü dünyasından uzak kalmak da istemiyorsanız online tiyatro eğitimi almak ve online eğitim programlarımız hakkında bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İsterseniz online tiyatro eğitimi sonrasında yüz yüze oyunculuk ve tiyatro kursu programlarımızdan yararlanabilir, oyunculuk becerilerinizi daha da geliştirebilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40