Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

MEB Onaylı Tiyatro Kursu Sertifikası Alma Şartları

MEB Onaylı Sertifika Nasıl Alınır? Tüm Sorularınızın Yanıtları Burada!

Söz konusu özel eğitim kurumlarının öğrencilerine verdikleri sertifikalar olduğunda mevcut kafa karışıklığını biraz da doğal karşılamak gerekir. MEB onaylı sertifika, katılım sertifikası, kurum onaylı sertifika, mezuniyet belgesi vb. isimlendirmeler hangisinin ne anlama geldiğini tamamen unutturuyor. Bu nedenle biz de yazımızda MEB onaylı tiyatro kursu sertifikası konusunda tiyatro kursu almayı düşünenlerin zihinlerini netleştirmek istedik.

MEB onaylı sertifika veren kurumlar; her şeyden önce Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir şekilde eğitim verdikleri için önemlidir. Çünkü sektörde MEB ruhsatı olmaksızın eğitim veren pek çok kaçak kurumdan bahsetmek mümkündür. Ancak bu tür kurumların MEB onaylı tiyatro kursu sertifikası verebilmesi mümkün değildir.

Peki MEB onaylı sertifika nasıl verilir? Aslında bunun için vurgulanması gereken üç başlık vardır. Bunlar da;

  • Kurumun MEB eğitim ruhsatına sahip olması,
  • Öğrencinin kursa katılım göstermesi,
  • Öğrencinin kurs sonu sertifika sınavında başarılı olması şeklindedir.

Eğer MEB onaylı sertifika şartları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor, MEB onaylı sertifika nasıl alınır, tüm süreci öğrenmek istiyorum diyorsanız yazımızı incelemeye devam edin!

Kurumun MEB Ruhsatı Olması Şart! - MEB Onaylı Sertifika Şartları

MEB sertifika almak için dikkat etmeniz gereken konuların başında yukarıda da kısaca değindiğimiz MEB ruhsatı gelir. Günümüzde diğer birçok sektör gibi eğitim sektöründe de kaçak hizmet veren ve öğrencilerini katılım sertifikası gibi farklı isimlendirmeler ve hatta sahte MEB onaylı sertifika ile kandırmaya çalışan kurumlar bulunmaktadır.

Ancak MEB onaylı tiyatro kursu sertifikası verebilmesi için kurumun Milli Eğitim Bakanlığı denetimlerinden geçmesi, Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği içerisinde yer alan maddeleri yerine getirmesi ve tüm bunların sonucunda eğitim ruhsatı almış olması gerekir!

Devam Zorunluluğu Olduğunu Unutmayın! - MEB Sertifika Alma Şartları

MEB sertifika nasıl alınır sorusuna yanıt verirken unutulmaması gereken bir diğer nokta da öğrencinin devam zorunluluğudur. Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilerden güncel olarak MEB onaylı tiyatro kursu sertifikası için %90 katılım talep etmektedir. Dolayısıyla %10’dan fazla devamsızlık yapan bir öğrencinin MEB onaylı tiyatro sertifikası alabilmesi mümkün değildir.

Nitekim Milli Eğitim Müdürlüğü ve MEB tarafından bu konunun sıkı bir biçimde sistematik olarak takip edildiğini de vurgulayalım. MEB tiyatro kursu sertifikası için eğitmenin her ders saatinde yoklama alması, yoklama defterini Milli Eğitim Müdürlüğü ile paylaşması ve öğrenci devam durumlarını öğrenci bilgi sistemine dijital olarak girmesi gerekir.

Sertifika Sınavında Başarılı Olmalısınız! - MEB Onaylı Sertifika Nasıl Alınır?

MEB onaylı sertifika şartları arasında son maddemiz olan sertifika sınavı da Milli Eğitim Bakanlığı’nın MEB onaylı tiyatro kursu sertifikası için zorunlu tuttuğu konular arasındadır. Kurs bitiminden itibaren 1 hafta ile 6 ay arasında gerçekleştirilmesi gereken sertifika sınavı sonucunda başarılı olan öğrenciler MEB tiyatro kursu sertifikası almaya hak kazanır.

Bu noktada sınav sürecine Milli Eğitim Müdürlüğünün de önemli ölçüde dahil olduğunu hatırlatmak isteriz. Öncelikle sınav tarihinin belirlenmesi Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilir. Ayrıca Milli Eğitim Müdürlüğü; sınav tarihinde eğitim kurumunda bulunması için bir veya birden çok sayıda sınav gözetmeni atar. Böylelikle sınavın sağlıklı koşullar altında gerçekleşip gerçekleşmediğini denetler.

MEB Onaylı Sertifika Nasıl Görünür? - Sertifikanızın MEB Onaylı Olduğunu Anlamanız İçin Bunlara Dikkat Edin!

MEB onaylı sertifika nasıl alınır sorusuna yanıt verdiğimize göre son olarak sertifikanın nasıl göründüğü hakkında bilgi vermek istiyoruz. Bu şekilde MEB onaylı sertifika verdiğini söylemesine karşılık farklı düzenlemeler yaparak öğrencilerini aldatmaya çalışan kurumlara karşı tedbirli davranabilirsiniz.

Öncelikle MEB onaylı tiyatro kursu sertifikası üzerinde Milli Eğitim Müdürlüğüne ait mühür ve Mili Eğitim Müdürüne ait imza bulunan bir belgedir. Eğer bunları sertifika üzerinde göremiyorsanız kesinlikle kuruma bu konuyu sorun ve gerektiği takdirde ilgili kurumlara şikayet etmekten çekinmeyin. Ayrıca MEB tiyatro kursu sertifikası için e-devlet içerisinde bulunan Sertifika Sorgulama menüsünü de kullanabilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40