Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

MEB Onaylı Kamera Önü Oyunculuk Kursu Sertifikası Alma Şartları

MEB Onaylı Sertifika Nasıl Alınır? Hiçbir Soru İşaretiniz Kalmayacak!

Özel eğitim kurumlarından alınan kurslar ve sertifikalar söz konusu olduğunda öğrencilerin aklında bazı kafa karışıklıkları olduğunu itiraf etmek gerekir. MEB onaylı sertifika dışında katılım sertifikası, kurum onaylı sertifika, başarı veya mezuniyet belgesi gibi farklı isimlendirmelere rastlamak mümkündür. Bu noktada basit bir ayrımdan bahsetmek gerekirse MEB onaylı sertifika veren kurumlar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitim ruhsatı verilmiş kurumlardır. Ancak katılım sertifikası vb. sertifikalar için benzer bir durumdan söz etmek mümkün değildir.

Peki MEB onaylı sertifika nasıl alınır? Kısaca ifade etmek gerekirse MEB onaylı kamera önü oyunculuk kursu sertifikası için temel olarak üç koşul olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar ise;

  • Kurumun MEB eğitim ruhsatına sahip olması,
  • Öğrencinin kursa katılım göstermesi,
  • Öğrencinin kurs sonu sertifika sınavında başarılı olması şeklindedir.

Siz de MEB onaylı sertifika nasıl verilir daha fazla detay öğrenmek ve yukarıda saydığımız MEB onaylı sertifika şartları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin. Sizler için tüm bu detaylara aşağıda yer verdik.

MEB Ruhsatı Olmayan Kurumlar MEB Onaylı Sertifika Veremez! - MEB Onaylı Sertifika Şartları

MEB onaylı kamera önü oyunculuk kursu sertifikası için ilk dikkat etmeniz gereken nokta; eğitim aldığınız kurumun Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen eğitim ruhsatına sahip olup olmadığına bakmaktır. MEB ruhsatı olmayan kurumlar MEB onaylı kamera önü oyunculuk kursu sertifikası veremez.

Bir kurumun MEB onaylı olup olmadığını anlamak için kurum binasının girişindeki tabelalarında MEB logosu olup olmadığına bakabilirsiniz. Ancak MEB logosunun bulunması sizi tatmin etmezse Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden de kurumun MEB ruhsatı olup olmadığını kontrol edebileceğinizi hatırlatalım.

%10 Devamsızlık Sınırı Var! - MEB Sertifika Alma Şartları

Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatına göre MEB onaylı kamera önü oyunculuk kursu sertifikası için gereken koşullardan biri de öğrencinin derslere katılım göstermesidir. Buna göre %90 devamlılığı olmayan öğrenciler MEB kamera önü oyunculuk kursu sertifikası alamaz. Bu nedenle %10’dan fazla devamsızlık yapmadığınıza kesinlikle dikkat etmelisiniz.

Buna ek olarak vurgulamak isteriz ki devamlılık konusu yalnızca kurum tarafından değil Milli Eğitim Bakanlığı adına kurumun bağlı bulunduğu il veya ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından da takip edilmektedir. Derslerde tutulan yoklama defteri Milli Eğitim Müdürlüğü ile paylaşılmakta, aynı şekilde öğrencilerin devamsızlık bilgileri öğrenci bilgi sistemine işlenmektedir.

Sertifika Sınavında Başarılı Olmanız Şart! - MEB Sertifika Nasıl Alınır?

MEB onaylı sertifika şartları arasında son madde ise öğrencilerin kurs bitiminde yapılan sertifika sınavında başarılı olmasıdır. MEB onaylı kamera önü oyunculuk kursu sertifikası için kurum ve Milli Eğitim Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği sınavda belirtilen baraj puanı geçtiğiniz takdirde MEB onaylı sertifika almaya hak kazanırsınız.

Ortaklaşa ifadesini kullanıyoruz çünkü; her ne kadar sertifika sınavı eğitim gördüğünüz kurumda gerçekleşecek olsa da Milli Eğitim Bakanlığı adına Milli Eğitim Müdürlüğü sürece birçok yönden müdahil olmaktadır. Öncelikle MEB kamera önü oyunculuk kursu sertifikası için sınav tarihini Milli Eğitim Müdürlüğü belirlemekte, ardından sınavda görev yapması için kuruma bir veya öğrenci sayısına göre birkaç gözetmen atamaktadır. Böylelikle sınavın sağlıklı koşullarda gerçekleştiğinden emin olmaktadır.

Kamera Önü Deneyimi Kazanın, Bir Adım Öne Geçin! - MEB Onaylı Sertifika Ne İşe Yarar?

MEB onaylı sertifika şartları hakkında detaylara göz attığımıza göre artık MEB onaylı sertifika ne işe yarar sorusuna yanıt verebiliriz. Eğer bir oyuncu olarak kariyer yapmayı düşünüyorsanız MEB onaylı kamera önü oyunculuk kursu sertifikası almanın işinizi önemli ölçüde kolaylaştıracağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak böyle bir amacınız olmasa bile MEB kamera önü oyunculuk kursu sertifikası her şeyden önce MEB standartlarına uygun bir eğitim alacağınızı gösterdiği için önemlidir. İşte bunun dışında MEB onaylı kamera önü oyunculuk kursu sertifikasının size sağlayacağı yararlar;

  • Özgeçmişinize ekleyebilirsiniz,
  • Resmi ve özel kurumlarda geçerlidir,
  • Uluslararası alanda geçerliliğe sahiptir,
  • Kamera önü deneyim kazanmanızı sağlar,
  • İşverenlerin daha kolay dikkatini çeker,
  • İş bulma sürecinizi kısaltır.

Sertifikanızı E-Devlet’ten Kontrol Etmeyi Unutmayın!

MEB sertifika almak hususunda öğrencilerin akıllarında uyanan soru işaretlerinden biri de sertifikalarının gerçek olup olmadığını anlamakta zorlanmalarıdır. Bu noktada hemen belirtelim; MEB onaylı kamera önü oyunculuk kursu sertifikası üstünde Milli Eğitim Müdürlüğüne ait mührü ve imzayı görebilmeniz gerekir. Eğer sertifika üzerinde böyle bir mühür veya imza yoksa MEB onaylı kamera önü oyunculuk kursu sertifikası değildir!

Ayrıca MEB onaylı kamera önü oyunculuk kursu sertifikası için e-devlet üzerinden de kontrol gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet içerisindeki Sertifika Sorgulama menüsünden MEB onaylı sertifikanızı sorgulayabilirsiniz.

[widget-138]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40