Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Dizi Oyuncusu Olmak İçin Neler Gerekiyor?

Hayranlık Uyandıran Bir Dizi Oyuncusu Olmak İster Misiniz?

Son yılların en gözde mesleklerinden biri dizi oyunculuğu. Özellikle gençler oyuncuların renkli hayatlarına imrenerek dizi oyunculuğuna heves ediyorlar. Bu nedenle de ajansların ve kursların kapısını çalıyorlar.

Peki dizi oyuncusu olmak için neler gerekiyor? Hangi özelliklere sahip olmak, hangi eğitimleri almak avantajlı? Sadece yetenekli olmak yeterli mi? Bu sorulara cevap bulalım…

Dizi Oyuncusu Olmak Zor Mu?

“Dizi oyuncusu olmak için ne gerekiyor?” sorunuz için ilk olarak her oyuncunun sahip olması gereken şeyin yetenek olduğunuz söyleyebiliriz. Ardından elbette çok çalışmak ve bu yetenekleri geliştirmek yer alıyor. Oyuncu olmak için genel olarak gerekenler ise şunlar:

 • Yetenek
 • Eğitim
 • Çok çalışmak
 • Gözlem Yapabilme
 • Duygusal Zeka
 • Diksiyon
 • Sesini İyi Kullanma
 • Beden Dili
 • Genel Kültür

Elbette dizi oyuncusu olmak için yukarıdakiler dışında sahne ışığına da ihtiyacınız var. Ne kadar yetenekli olursanız olun, her rolü yapamayabilirsiniz ya da kamera sizi sevmeyebilir. Dolayısıyla bir miktar da sahne ışığına ve kameranın sizi sevmesine ihtiyacınız var.

Bilgi Dağarcığınızı Arttırın!

Dizi oyuncusu olmak için gerekenler listemizin en önemli maddelerinden biri bilgili bir oyuncu olmak. Yani oyunculuğun tarihini öğrenmek, oyunculuk ve sahne türlerini bilmek, oyunculuk metotlarını kavramak… Bu nedenle oyunculuk hakkında yazılmış önemli kitapları okumanız gerekiyor. Böylece kamera arkasında neler olup bittiğini, yönetmeninizin kullandığı terimleri anlıyor olursunuz. Ne kadar bilgili bir oyuncu olursanız dizi sektöründeki şansınız da bir o kadar artar.

Oyunculuk Eğitimi Alın

Dizi oyuncusu olmak için ne yapmalıyım diyorsanız eğitim alarak işe başlamanızı öneririz. Cast ajansları ilk adımda sizi ünlü yapmayacaktır. Cast ajanslarına kayıt olmadan önce oyunculuk eğitimi veren iyi bir kurumdan oyunculuk eğitimi almanız gerekir. Böylece yapacağınız işin arka planı hakkında fikir sahibi olur, oyunculuk hakkında teknik ve pratik bilginizi arttırırsınız. Eğer oyunculuğu gerçekten olması gerektiği gibi yaparsanız cast ajansları sizi fark edecektir.

Dizi oyuncusu olmak için almanız gereken eğitimlerin başında:

 • Kamera önü oyunculuk eğitimi
 • Tiyatro eğitimi
 • Sahne sanatları eğitimi gelmektedir. Tiyatro ve sahne sanatları eğitimi sayesinde çok yönlü bir oyuncu haline gelir, oyunculuğunuzu farklı platformlarda da sergileme şansı bulursunuz.

Cast Ajanslarına Başvurun

Oyunculuk eğitiminizi aldıktan sonra artık cast ajanslarına başvurabilirsiniz. Sonrasında ise cast ajanslarının sizi deneme çekimlerine çağırmasını bekleyin. Çekimlerde yeteneklerinizi göstermek ve rolü almak size kalmış. Ne kadar çok cast ajansı ile çalışırsanız oyuncu olmak için o kadar şansınızı arttırırsınız.

Hissettirmeyi Öğrenin

Dizi oyuncusu olmak için rolünüzün gerektirdiği duygu ve davranışı seyirciye hissettirmeniz çok önemli. Bu nedenle karakter rolü yapmayı öğrenmeniz gerekiyor. Rol gereği mutlu, hüzünlü, kızgın olabilmelisiniz. İzleyicilere rolünüzü hissettiremezseniz birkaç bölüm sonra dizi kadrosundan çıkmanız muhtemel.

Film Galalarına Katılın

Dizi oyuncusu olmak için sürekli sektördeki galalara, partilere, toplantılara katılmanız da kariyerinize olumlu etki gösterecektir. Oyuncularla ve prodüktörlerle tanışmak size yeni dizilerin kapılarını aralayabilir. Kendinizi tanıtma ve anlatma fırsatı bulabilirsiniz.

Sabırlı ve Kararlı Olun

Yetenekliyim, rol yapabiliyorum, eğitim aldım, oyunculuğa dair her şeyi biliyorum ama hala keşfedilmedim diyorsanız sabırlı olmanız gerekiyor. Sayısını unutacağınız seçmelere katılacağınız ve birçok kez reddedileceğiniz için moralinizi bozmamalısınız. Eğer yolun başında vazgeçerseniz ünlü bir dizi oyuncusu olma şansınızı kaybedebilirsiniz.

Fiziksel Özellikleri De Unutmayalım!

Türk dizi sektörü için konuşmak gerekirse güzel ve yakışıklı olmayan başrol oyuncusu yok diyebiliriz. Bu nedenle dizi oyuncusu olmak için neler gerekiyor sorunuzun cevabı aslında bu. Güzel ve yakışıklıysanız rakiplerinizden bir adım öndesiniz demektir. Sağlıklı saçlar, orantılı yüz yapısı, uzun boy, etkileyici bakışlar avantajınız olacaktır.

Dizi oyuncusu olmak için kamera önünde heyecanlanmamak, rol ve doğaçlama yapabiliyor olmak, senaryoyu anlamak, beden dilinin inceliklerini biliyor ve uygulayabiliyor olmak, takım çalışmasına uyum sağlıyor olmak, yönetmen ve set çalışanları ile iyi ilişkiler kurmak da gerekli. Hem yetenek hem de eğitim bu işin anahtarı. Herkese başarılar…

[widget-138]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40