Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro Bölümü Kaç Puan?

Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro Bölümü Öğrencisi Nasıl Olunur?

Güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümü kazanmak isteyen öğrenciler için yetenek sınavları oldukça önemli. Ancak öğrencilerin aklında tiyatro bölümü kaç puan gibi sorular da bulunuyor. Bunun sebebi ise LGS ve yetenek sınavı ikiliğinden kaynaklanıyor. Güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümü ile hayallerini gerçekleştirmek isteyen öğrenciler için bu sorunun önemi bir hayli büyük. 

Güzel sanatlar tiyatro bölümü lise yetenek sınavı mı yoksa LGS puanı mı etkili, tiyatro bölümü kaç puan, genç yetenekleri topluma kazandıran bu bölümü kazanmak için nasıl bir yol izlenmeli anlatıyor ve yetenek sınavları ile ilgili aklınızdaki soruları yanıtlıyoruz!

Güzel Sanatlar Tiyatro Bölümü Nasıl Öğrenci Alıyor? Güzel Sanatlar Lisesi Puanlama Sistemi

Güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümü nasıl kazanılır sorusunun cevapları arasında ilk olarak belirtmeliyiz ki LGS puanı yer almıyor. Dolayısıyla, tiyatro bölümü kaç puan merak edenlerin puandan kasıtları da LGS sonucu değil. Lise tiyatro bölümü hayalleri ile ortaokulu bitirmiş gençlerin yapması gerekenler arasında yetenek sınavlarına hazırlanmak bulunuyor. 

Oyuncu olmak isteyen gençler için tiyatro bölümü sınavları jüri karşısında yeteneklerinin ve tiyatroya dair bilgilerinin ölçüldüğü bir yetenek sınavı ile oluyor. Güzel sanatlar lisesi her bölüm için yetenek sınavları yapıyor ve öğrencilerini buna göre belirliyor. Ancak, güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümü yetenek sınavı tek ölçüt değil. Okul Başarı Puanı’nın %30’u ile tiyatro bölümü yetenek sınavı sonucunun %70’i hesaplanıyor. Her iki puan toplanıyor ve öğrencinin güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümü öğrencisi olmak için yerleşeceği kontenjan sırası ortaya çıkıyor. 

Güzel Sanatlar Tiyatro Bölümü Yetenek Sınavları Nasıl Oluyor?

Tiyatro bölümü nasıl kazanılır sorusunun ilk cevaplarından biri yetenek sınavları demiştik. Tam puanın ortaya çıkmasında %70 oranında etkili olan tiyatro bölümü yetenek sınavı nasıl oluyor sorusu bu nedenle bir güzel sanatlar lisesinde okumak isteyen öğrenciler için oldukça önemlidir. 

Güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümü yetenek sınavı genel itibari ile şu şekilde oluyor; öğrenci ilk olarak iki farklı tiyatro türü (dram ya da komedi örnek gösterilebilir) içinde oyunculuk yeteneklerini sergilemesi istenir. Bu sırada jüri, öğrencinin ses tonu, tonlaması, beden dili, vurgu ve duyguyu ölçer. Tiyatro bölümü yetenek sınavı sırasında öğrenciden monolog – diyalog – tirat okuması beklenebilir. 

Ardından öğrencinin bir doğaçlama performans sergilemesi beklenir. Müziksel işitme ve ritim bilgisi de yetenek sınavı sürecinde dikkate alınan konulardan biridir. Bu noktada öğrencilerin ağız yapısına, konuşma ve ifade yeteneğine bakılır. Tiyatro bölümü yetenek sınavı ayrıca öğrencilerin fiziksel yeterliliklerinin dikkate alınarak değerlendirildiği bir sınavdır. 

En Kapsamlı Güzel Sanatlar Lise Hazırlık Kursu İle Keyifli Tiyatro Eğitimleri!

Güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümü ile 4 sene sürecek olan bir oyunculuk eğitim almak isteyen öğrenciler için güzel sanatlar lise hazırlık kursları, tiyatro bölümü yetenek sınavı sırasında onlara yardımcı olacak ve başarı ile sonuçlanacak şekilde yeteneklerini göstermelerine imkan tanıyacak eğitim programlarına sahiptir. Bu nedenle yetenek sınavlarına daha disiplinli ve düzenli hazırlanmak isteyen, profesyonellerin deneyim ve bilgisi ile sınav konularına daha da hakim olmayı amaçlayan çocuklar için güzel sanatlar lise hazırlık kursu bulunuyor!

Sinema Akademi olarak 15 yıllık deneyimimiz ile hazırladığımız Avrupa standartlarında uygulamalı oyunculuk derslerimiz ve MEB onaylı oyunculuk eğitimi programımızla güzel sanatlar lise hazırlık sürecinizde en kapsamlı oyunculuk eğitimlerinden birini alacaksınız! Öğrencilerimizin istek ve ihtiyaçlarına cevap veren, onların yeteneklerini doğru analiz ederek uygun yönlendirmeyi yapan uzman eğitmenlerimizden oyunculuk dersleri alarak tiyatro bölümü yetenek sınavları için hazırlanabilir ve yeteneklerinizi en doğru şekilde kullanmayı öğrenebilirsiniz. 

[widget-169]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40