Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Güzel Sanatlar Lisesi Nasıl Başvuru Yapılır?

Güzel Sanatlar Lisesi Başvurusu Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güzel sanatlar yetenek sınavları için başvuru süreci kimi zaman akıl karışıklığına neden olabiliyor. Dolayısıyla güzel sanatlar lisesi başvurusu nedir, nasıl yapılır, yetenek sınavı başvuru şartları nelerdir bilmek oldukça önemli.

Bilindiği gibi güzel sanatlar lisesini kazanmak isteyen adaylar için ölçüt LGS değil güzel sanatlar lisesi yetenek sınavları. Bu nedenle adayların güzel sanatlar lisesi başvuru sürecine dikkat etmeleri gerekiyor. Adımları doğru uygulamak, kötü bir sonuçla karşılaşmamak için oldukça önemli. Bu nedenle güzel sanatlar lisesi başvurusu nasıl yapılır merak edenler için yetenek sınavı başvuru sürecini anlatıyoruz!

Güzel Sanatlar Lisesi Başvurusu Nereden Yapılıyor?

Güzel sanatlar yetenek sınavı başvurusu e-Okul sistemi üzerinden yapılıyor. Öğrenci ve veliler e-Okul üzerinden lise seçimlerini yaparak başvuru sürecini başlatıyorlar. 2’den fazla okula başvuru yapan öğrenci başvuruları geçersiz sayılıyor. 

Güzel sanatlar lisesi başvuru yaparken Engelli Sağlık Kurulu Raporu, Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu veya ÇÖZGER gibi resmi belgeler gerekli olabiliyor. Bunların unutulmaması ve öğrencilerin yetenek sınavları sırasında mutlaka yanında bulundurulması gerekiyor. 

Yetenek Sınavı Başvurusu Sonrasında Süreç Nasıl İşliyor?

Yetenek sınavları başvurusu sorunsuz tamamlanan adaylar için süreç burada bitmiyor. E-Okul üzerinden öğrencilerin daha sonra yetenek sınavlarına nerede ve ne zaman gireceklerini belgeleyen bir resmi belge çıktısı alması ve sınav zamanında onu mutlaka yanında bulundurması gerekiyor. 

Yetenek sınavı başvuru sürecinin ardından yapılan yetenek sınavlarının nasıl hesaplandığına gelirsek, yetenek sınavlarına giren adayların ilk olarak Ortaokul Başarı Puanı %30 oranında hesaplanıyor ve yetenek sınavlarından kazanılan sonuçla da %70 hesaplanarak ortaya tam puan çıkarılıyor. Böylece adayların kontenjanlara yerleşip yerleşmediği belirleniyor.

Tüm bu süreçlerden başarı ile geçerek güzel sanatlar lisesi kesin kayıt hakkı kazanan adaylar için son aşama ise kazanılan lise tarafından istenilen tüm belgelerin eksiksiz bir şekilde kuruma bir veli ile birlikte götürülerek teslim edilmesi ve işlemlerin tamamlanması gerekiyor. Ardından resim, müzik, tiyatro, sinema – TV, fotoğrafçılık, bale – dans bölümleri arasından öğrenci hangisini seçtiyse eğitim almaya başlayabiliyor.

Yetenek Sınavlarında Başarılı Sonuçlar Elde Edeceksiniz!

Güzel sanatlar lisesine başvuru yapmak isteyen öğrenciler için yetenek sınavlarından alacakları sonuçtan önce başvuruların doğru yapılması gerekiyor. İstenilen bölüm ve lise güzel sanatlar başvurusunu tamamlayan öğrenciler için hazırlık süreci böylece başlamış oluyor. 

Güzel sanatlar lisesi başvuru sürecini tamamladıktan sonra geriye yalnızca hazırlanmak kalıyor! Sinema Akademi olarak güzel sanatlar lisesi başvurusu yapmak isteyen ve tiyatro bölümü yetenek sınavlarında başarılı bir sonuç ile yeni bir dönemi hedefleyen öğrencilerimizin tümüne Avrupa standartlarında uygulamalı güzel sanatlar lisesi hazırlık kurslarımız ile tiyatro eğitimi veriyoruz! Uzman eğitmenlerimizin tecrübelerinden yararlanmalarını sağlıyor ve onları 15 yıllık deneyimimizin birikimlerine ortak ediyoruz! Gelin, siz de yetenek sınavlarında Sinema akademi ile başarıyı yakalayın!

[widget-169]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40