Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Mimar Sinan Yetenek Sınavları Ne Zaman?

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi Yetenek Sınavı Başvuru Tarihleri

Güzel sanatlar liseleri 4 yıl boyunca güzel sanatlar ile ilgili tem teorik hem de pratik eğitimler veren okullardır. Bu sebeple güzel sanatlar lisesi kazanmak isteyen yetenekli öğrenciler kaliteli ve adını duyurmuş bir güzel sanatlar lisesine yerleşmeyi hedefler.  İstanbul’un en iyi güzel sanatlar liselerinden biri olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi ise öğrencilerin kazanmak için çabaladıkları ve emek verdikleri liselerden biridir.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi kazanmayı hedefleyen öğrenciler mimar sinan yetenek sınavı ne zaman sorularını sıklıkla sormaktadır. Yazımızın devamında mimar sinan yetenek sınavı hakkında detaylı bilgi verdik. Okumaya devam ederek Mimar Sinan yetenek sınavı hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Güzel Sanatlar Lisesi Yetenek Sınavı Nedir?

Güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı; resim, müzik, tiyatro ve dans gibi güzel sanat dalları ile uğraşan yetenekli öğrencilerin güzel sanat dalları üzerinde kariyer planlamaları için kazanmaları gereken ilk sınavlardan biridir. 

Güzel sanatlar lisesi okumak isteyen öğrenciler için liseye geçiş döneminde girilen LGS’nin güzel sanatlar lisesi yetenek sınavları üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır. Buna karşın, öğrenciler yetenek sınavlarından jüri karşısında aldıkları puanlama ile istedikleri güzel sanatlar lisesine girebilirler. Her güzel sanatlar lisesi için farklı yetenek sınavı tarihi bulunmaktadır.

Mimar Sinan Yetenek Sınavı Ne Zaman?

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi 2000 yılında kurulmuştur. Okuldaki bölümler ise; resim, müzik, tiyatro, ve sinema televizyondur. Yetenek sınavı ve ortaokul başarı puanı ile alım yapan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi, genç yeteneklerin kendilerini geliştirmesini sağlayarak sanatsever ve güzel sanatlar alanında nitelikli öğrenciler yetiştirmeyi amaçlar. 

Mimar Sinan yetenek sınavı, bu okulu kazanmak isteyen öğrencilerin en merak ettiği konulardan biridir.  Hemen belirtmeliyiz ki mimar sınav yetenek sınavı iki aşamadan oluşur. Yetenek sınavı ve ortaokul başarı puanı ile alım yapan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerini özenle seçmektedir. 

Mimar Sinan yetenek sınavı COVİD pandemisi nedeniyle sınavları 3 oturumda gerçekleştirmiştir. Yetenek sınavları süresi 2 saattir. Bu sebeple öğrenciler sınav öncesinde kendilerini bu yönde hazırlayıp sınava girmelidir. Yetenek sınavında geçer not ise 50’dir. 50 puan ve üzeri alan öğrenciler istedikleri bölüm için ilk adımı tamamlamış olurlar. 50 puan altında alan öğrenciler ise başarısız sayılır ve aldıkları puan ilan edilmez. 

2022 senesinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi yetenek sınavı başvuru tarihleri 15-30 Haziran 2022 idi. 2023 Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi yetenek sınavı başvuru tarihleri hakkında henüz güncel bir bilgi yok. Yakın zamanda okulun web sitesinden açıklanması bekleniyor. 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi yetenek sınavı sonucunu en iyi şekilde almak isteyen öğrenciler sıkı ve düzenli bir çalışma programı ile yetenek sınavlarına hazırlanmalıdırlar. Bu sebeple sınava hazırlık sürecinde öğrencilerin, kaliteli ve alanında uzman eğitmenler ile çalışan güzel sanatlar lisesi hazırlık kursu ile çalışmaları oldukça önemlidir.

[widget-169]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40