Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Radyo ve Televizyon Programcılığı Mezunları Nerede Çalışır?

Radyo ve Televizyon Programcılığı Bölümü Nedir?

Radyo ve televizyon programcılığı bölümü; radyo ve televizyon alanında kamu veya özel sektörde profesyonel olarak çalışacak adaylar çıkarmayı hedefleyen bölümdür. Radyo tv programcılığı bölümü mezunları; haber ya da radyo yayını, kameramanlık ve fotoğrafçılık alanlarında çalışabilir.

2 yıllık ön lisans programı olan radyo ve televizyon programcılığı bölümü; radyo televizyon yayıncılığı, ses ve görüntü teknikleri, belgesel-sinema, kısa film, fotoğrafçılık üzerine teorik ve uygulamalı eğitimlerle alanında yetenekli kişileri yetiştirmeyi amaçlar.

Peki radyo ve televizyon programcılığı mezunları ne iş yapar? Radyo ve televizyon programcılığı  mezunları için iş imkanları neler? Radyo ve televizyon programcılığı mezunları nerede çalışır? Gelin birlikte inceleyelim.

Radyo ve Televizyon Programcılığı Mezunları Ne İş Yapar?

Radyo ve televizyon programcılığı mezunları ne iş yapar diye soruyorsanız yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz. Radyo ve televizyon programcılığı mezunlarının yapabilecekleri meslekler arasında muhabirlik, kameramanlık, rejisörlük, yönetmenlik ve senaryo yazarlığı bulunur. Radyo ve televizyon programcılığı mezunları ne iş yapar sorusunu; radyo yayın akışı planlama ve düzenleme, televizyon yayın akışı planlama ve düzenleme ve yöneticilik olarak yanıtlayabiliriz. Ayrıca radyo ve televizyon programcılığı mezunları için iş imkanları arasında senaryo yazarlığı, roman yazarlığı ve içerik yazarlığı gibi meslekler de bulunmaktadır.

Radyo ve Televizyon Programcılığı Mezunları Nerede Çalışır?

Radyo ve televizyon programcılığı mezunları nerede çalışır sorusuna verilebilecek cevaplar oldukça fazladır. Radyo ve tv programcılığı bölümü mezunlarının çalışabilecekleri alanlar şu şekildedir:

  • Yapım ve casting şirketleri
  • Radyo ve televizyon kanalları
  • Haber ajansları
  • Medya kuruluşları
  • Gazeteler
  • Sinema veya dizi setleri
  • Senaryo ekipleri
  • Radyolar

Radyo ve Televizyon programcılığı bölümü mezunları, medya sektörü içinde kendilerine birçok farklı alanda iş bulabilirler. Dolayısıyla radyo ve televizyon programcılığı mezunları ne iş yapar sorusuna verilebilecek yanıtlar da görüldüğü üzere oldukça fazladır. Radyo ve televizyon programcılığı bölümü mezunları için iş imkanları arasında freelance yani serbest çalışmakta bulunmaktadır.

Radyo ve Televizyon Programcılığı Mezunları İçin İş İmkanları Neler?

Radyo ve televizyon programcılığı mezunları için iş imkanları oldukça geniştir. Radyo ve televizyon programcılığı, alanında profesyonel olarak çalışacak nitelikli bireyler yetiştirmeyi hedefler. Eğitim aldığınız süre boyunca kendinizi daha fazla alanda geliştirmeye çalışırsanız, iş bulmak bir o kadar kolay olacaktır.

Eğitim süresiniz boyunca kendinizi kültürel anlamda da geliştirip entelektüel bir donanım oluşturmanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde radyo ve televizyon programcılığı mezunları için iş imkanları yelpazesini kendiniz için daha geniş bir hale getirirsiniz.

Radyo ve televizyon programcılığı bölümünün avantajlarından biri çalışma alanının çok çeşitli olmasıdır. Mezun olduktan sonra daha rahat bir şekilde iş bulabilmek istiyorsanız, okurken staj yapmanızı da tavsiye ederiz.

[widget-149]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40