Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Güzel Sanatlar Lisesinde Hangi Meslekler Var?

Güzel Sanatlar Lisesi İle Geleceğinizi Şekillendirin! 

Güzel sanatlar lisesini kazanan öğrenciler gidecekleri bölüm ile ilgili gelecek hedefleri ve planları oluşturmaya başlamalıdırlar. Hedefler belirlenirken de güzel sanatlar lisesi meslekleri öğrenilerek başlanabilir. Güzel sanatlar lisesi mesleklerine göre öğrenci, üniversiteye hazırlanırken gideceği yolu daha kolay belirleyecektir. Fakat bu noktada güzel sanatlar lisesinde hangi meslekler var diye soran öğrencilerin yalnızca güzel sanatlar lisesini kazanan öğrenciler için merak konusu olmadığını belirtmemiz gerekir. Yetenek sınavlarına hazırlanmak isteyen ya da aklında güzel sanatlar lisesine gitmek gibi bir hedefi olan öğrenciler de güzel sanatlar lisesinde hangi meslekler var diye merak edebilir.

Biz de yazımızda hem güzel sanatlar lisesini kazanmış ve üniversite yolcuğuna adım adım yaklaşan öğrenciler için hem de yetenek sınavı sürecindeki öğrenciler için güzel sanatlar lisesinde hangi meslekler var sorusunu yanıtladık. Yazımızın devamını okuyarak güzel sanatlar lisesi meslek dalları hakkında bilgi edinebilirsiniz…

Güzel Sanatlar Lisesi Meslek Dalları Nelerdir?

Güzel sanatlar lisesi mezunları dilerlerse eğitim hayatlarını güzel sanatlar fakültesinden devam ettirebilir dilerlerse liseden aldığı mesleki eğitim ile hemen bir iş arayışına girebilir ve sektörlerine yönelik çalışmaya başlayabilirler. 

Güzel sanatlar lisesi meslek dalları nelerdir diye merak ediyorsanız bölümlere göre hangi meslekler var birlikte görelim…

Tiyatro Bölümü – Güzel Sanatlar Lisesi Meslekleri

Tiyatro bölümü; rol yapma, taklit ve seslendirme gibi konularda yeteneği olan öğrencilerin seçtiği ve kendilerini geliştirmek istedikleri bir alandır. Bu yeteneklere sahip öğrenciler tiyatro bölümünü tamamladıktan sonra hangi meslekleri yapabileceklerini merak etmektedir. 

Güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümünü tamamlayan öğrenciler devlet tiyatroları, özel tiyatrolar, film şirketleri, reklam ajansları gibi pek çok yerde çalışabilirler. Güzel sanatlar lisesi meslek dalları arasında en çok tercih edilen tiyatro oyunculuğu oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Tiyatro bölümünden mezun olanlar sinema projelerinde, tv programlarında ve dizilerde de yer alabilirler. 

Müzik Bölümü – Güzel Sanatlar Lisesi Meslekleri

Müzik bölümü; enstrüman çalma yeteneği olan, ses rengi güzel olan ve sesini kullanabilen öğrencilerin seçtiği ve müzik sektörüne atılmak için bir adım attıkları yerlerden biridir. Enstrüman çalabilen ve sesini kullanabilen öğrenciler müzik bölümü bittiğinde ne yapacaklarına dair bir araştırma sürecine girmektedirler. 

Müzik bölümü öğrencileri mezun olduktan sonra müzikolog unvanı alırlar. Müzik bilimi ve teorileri hakkında yazarlık, müzik danışmanlığı ve müzik öğretmenliği yapabilirler. 

Resim Bölümü – Güzel Sanatlar Lisesi Meslekleri

Resim bölümünden mezun öğrenciler ise güzel sanatlar lisesi meslekleri arasından; çevre tasarımcılığı, sanat danışmanlığı, tiyatro dekoratörü ve resim öğretmeni gibi meslekleri yapabilirler. Fakat burada belirtmemiz gerekir ki resim öğretmeni ve yukarıda bahsettiğimiz müzik öğretmenliğini yapabilmek için pedagojik formasyon almak şarttır. 

Güzel sanatlar lisesi eğitiminin ardından isteyen öğrenciler ilgili alanlarda iş bulabilir ve kariyerlerine erken başlayabilirler. Ancak üniversitelerin ilgili bölümlerinde okumak ve üniversitede güzel sanatlar  eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler, yeteneklerini gösterecekleri ve bir kez daha ispatlayacakları bir yetenek sınavına tabi tutulmaktadırlar.

[widget-169]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40