Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Sunumdan Önce Yapılması Gerekenler – Sunuma Başlamadan Önce Ne Yapılır?

Sunum Yapmadan Önce Dikkat Edilecekler

Topluluk önünde konuşma yapma fikri, sizi geriyor mu? Yeteri kadar hazırlanamayacağınızı ya da heyecandan tüm bildiklerinizi unutacağınızı mı düşünüyorsunuz? Sunumdan önce yapılması gerekenler ile ilgili bilgi sahibi olarak sunum yapma kaygılarınıza son verebilirsiniz.

İyi bir sunum hazırlamak için sunum öncesi yapılması gerekenlerden sunum sırasında nasıl davranılacağına kadar dikkat edilecek birçok nokta var. Sunum planınızı oluşturarak sağlıklı ve başarılı bir şekilde bu süreci yönetebilirsiniz. Hedef kitlenizi etkileme noktasında faydalı olacak sunumdan önce yapılması gerekenlere göz atmaya ne dersiniz?

Sunum Yapmadan Önce Yapılması Gerekenler – Nasıl Hazırlanmalıyım?

Sunum yapmadan öncesi yapılması gerekenleri sunum metni, sunum konuşması, destekleyici argüman, kişisel hazırlık ve ortam hazırlığı olarak kategorize edebilir, çok daha sağlıklı bir çalışma planı oluşturabilirsiniz. 

Sunuma Başlamadan Önce Ne Yapılır? – Sunum Metni Hazırlama

Sunum yapacağınız konuyla ilgili detaylı araştırma yaparak sunum metni hazırlamanız, hedef kitlenizin karşısında profesyonel bir duruş sergilemeniz ve sunuma hakim olduğunuz izlenimi yaratabilmeniz açısından çok önemli. Bu yüzden, sunumla ilgili olarak sunumun konusunu belirleme, ana fikri oluşturma, verilecek detayları belirleme ve örnekler hazırlama gibi süreçleri çözümleyerek başarılı bir sunum metni hazırlayabilirsiniz.

Sunum Yapmadan Önce Yapılması Gerekenler – Sunum Konuşması Hazırlama

Sunum yaparken hedef kitlenize konuya hakim olduğunuz mesajını vermek ister misiniz? Sunum konuşması hazırlayarak ve prova yaparak süreçle ilgili deneyim kazanabilir, dinleyicilerden gelen sorulara hızlı bir şekilde yanıt üretebilirsiniz. Sunum girişini nasıl yapacağınızı, hedef kitlenize konuşmanın hangi kısmında soru yönelteceğinizi ve sunumunuzu nasıl bitireceğinizi planlayarak profesyonel bir imaj çizebilirsiniz.

Sunum Öncesi Yapılması Gerekenler – Destekleyici Argüman

Sunumunuzun yalnızca konuşmadan ibaret olması, bir müddet sonra dinleyicilerinizi sıkacak ve sunumunuzun etkinliğini azaltacaktır. Bu yüzden, dinleyicilerin ilgisini çekecek ve anlatacaklarınızı merak etmelerini sağlayacak destekleyici argümanlarla sunumuzu çok daha merak uyandırıcı bir hale getirebilirsiniz. Konuyla ilgili fotoğraf, tablo, video veya istatistiklerle konuşmanızı destekleyerek sunumunuzun etkisini artırabilirsiniz.

Sunumdan Önce Yapılması Gerekenler – Kişisel Hazırlık

Her projeden önce sunum heyecanı yapıyor, tedirginliği bir türlü üzerinizden atamıyor musunuz? Konunuza ne kadar iyi hazırlanırsanız sunumunuzun o kadar kolay geçeceğini unutmayın. Bu yüzden, ilk olarak sunumunuzla ilgili bolca prova yapın ve özgüveninizi artırın. Sunuma uygun giyinmeye özen gösterin. Ortamın ciddiyetine yakışmayacak, gündelik ve özensiz kıyafetlerden uzak durun. Sahneye/kürsüye çıkmadan önce mutlaka bir bardak su için. Derin bir nefes aldıktan ve gevşeme hareketleri yaptıktan sonra salona giriş yapın.

Sunumdan Önce Yapılması Gerekenler – Ortam Hazırlığı 

İmkanınız varsa sunum yapacağınız ortamı gözlemleyin. Notlarınızın tam olduğundan, bilgisayarınızın ve projeksiyon cihazının çalıştığından emin olun. Sunum heyecanını atabilmek için bir kez de olsa gerçek sunum mekanında prova yapın.

Etkileyici Bir Sunum İçin Her Şey Hazır!

Sunumuzun etkileyici olmasını ve herkesin sizin sunum yapma konusunda ne kadar başarılı olduğunuzdan bahsetmesini istiyorsanız sunumdan önce yapılması gerekenlere dikkat ederek ortaya çok daha profesyonel bir sunum çıkarabilirsiniz.

İlk kez bir topluluk önünde sunum mu yapacaksınız? Endişelenmenize hiç gerek yok. Dinleyicilerin karşısında bilgi sahibi, motive olmuş ve hazırlıklı bir duruş sergilemek için sunumdan önce yapılması gerekenlere dikkat etmeniz yeterli!

[widget-161]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40