Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Etkili Bir Sunum Nasıl Yapılır?

Projenizin Başarısı, Etkili Bir Sunum Yapmanıza Bağlıdır!

Sunum; eğitim ya da çalışma hayatında hazırlanan projeleri sunmak için kullanılan bir anlatım tekniğidir. Projenizin başarılı olması, etkili sunum yapmanızla doğrudan bağlantılıdır. Etkili sunum hazırlamak için gereken etkili sunum tekniklerini bilmenizdir.

Etkili bir sunumda amaç; bilgi verme, araştırma ve anket sonuçlarını değerlendirme, proje hakkında dikkat çekebilmektir. Etkili bir sunum nasıl yapılır diyorsanız sunum tekniklerini bilmeniz gerekir. Etkili bir sunum için yapılması gerekenler ve etkili bir sunumun özellikleri için yazımıza göz atabilirsiniz.

Sunum Yapacağınız Konuya Hakim Olun, Dikkat Dağıtacak Detaylara Yer Vermeyin!

Etkili bir sunum için yapılması gerekenler arasında, sunum yapacak kişinin konuya tam anlamıyla hakim olması bulunur. Etkili sunum için gelebilecek her soruya karşı hazırlı olmalısınız. Böylece dinleyenleri daha fazla etkileyebilirsiniz. Fakat sunumda dikkat dağıtacak detaylara yer vermemelisiniz. Gereksiz detaylar, dinleyicileri sıkacaktır.

Etkili Bir Sunum, Akıcı ve Anlaşılır Olmalıdır.

Etkili bir sunumun özellikleri açık, net ve anlaşılır olmasıdır. Sunumunuzu hazırlarken giriş, gelişme ve sonucunuzu ana mesajınızın etrafında şekillendirmelisiniz. Kilit noktaları çok fazla tekrara düşmeden her bir bölümde dinleyiciye verebilmelisiniz. Etkili sunum tekniklerinden biri akıcılığı sağlamaktır. Bu yüzden tekrara düşmekten kaçının. Etkili bir sunum nasıl yapılır diyorsanız basit ve anlaşılır olmaya dikkat edin.

Sunumunuzu Güçlü Görsellerle Destekleyin!

Etkili sunum hazırlamak için sunumunuzda görsellerden faydalanın. Görselleri çok fazla abartmamaya özen gösterin. Başlıkla alakalı ve konuyu özetleyici olmasına dikkat edin. Projenizi anlatmak için görseller kullandığınız zaman, sunumunuzun dinleyiciler tarafından hatırlanma oranı yükselecektir. Etkili bir sunum nasıl yapılır sorusunun cevaplarından bir diğeri güçlü görseller kullanarak, olacaktır.

Etkili Sunum İçin Beden Dilinizi Doğru Kullanın!

Etkili bir sunumun özelliklerinden biri doğru beden diliyle desteklenmesidir. Sadece kelimelerinizle değil, beden dilinizle de dinleyicileri etki altına alabilmelisiniz. Beden diliniz söylediklerinizi desteklemeli. Örneğin sunum boyunca dik durmaya dikkat etmeli, ellerinizi abartılı olmayacak seviye kullanabilmelisiniz. Etkili bir sunum için yapılması gerekenler arasında, doğru beden dili kullanımını öğrenmek vardır.

Slaytlarınızı Anlaşılır ve Basit Tutun!

Etkili bir sunum için yapılması gerekenlerden bir diğeri slayt hazırlamaktır. Etkili sunum hazırlamak, etkili slayt hazırlamanıza bağlıdır. Slaytlarını giriş, gelişme, sonuç bölümlerine ayırın. Anlaşılır olması için tablolardan ve grafiklerden faydalanabilirsiniz. Slaytınızı konuyla ilgili güçlü görsellerle destekleyin. Slaytlarınız hem anlatımınızı yönlendirebilmeli hem de dinleyicinin ilgisini çekebilmelidir.

Diksiyonunuza Dikkat Edin!

Sunumunuzun her yönden anlaşılır olması ve mesajınızın net bir şekilde dinleyiciye aktarılabilmesi; etkili bir sunum nasıl olmalıdır sorusunun cevabıdır. Bunun için diksiyonunuza dikkat etmelisiniz. Cümle içindeki vurguları doğru yerde kullanmalı, kelimeleri doğru telaffuz edebilmelisiniz. Diyafram nefesinizi kullanarak sesinizin yüksekliğini ve tokluğunu çok daha iyi kullanabilirsiniz.

Göz Teması Kurun!

Etkili sunum tekniklerinden biri, dinleyicilerle göz teması kurmaktır. Sunumunuzu yaparken dinleyicilerle temasınızı kesmeyin. Göz teması kurarak onların da ilgilerini çekecek, konsantrasyon olmalarını sağlayacaksınız. Göz teması kurarak, etkili bir sunum nasıl yapılır sorusunun cevaplarından bir diğeridir.

Sunumunuzu Dinleyicilerde Etki Bırakarak Bitirin!

Etkili bir sunum nasıl olmalıdır diyorsanız sunumunuzu, konunuzu toparlayarak bitirmenizi öneririz. Giriş ve gelişme bölümünde anlatmak istediklerinizi sonuç kısmında destekleyin. Mesajınızı sonuç kısmında bir kez daha vurgulayın.

Etkili bir sunum için yapılması gerekenler; sunum tekniklerini iyi bir şekilde öğrenmeniz, beden diliniz ve diksiyonunuz üzerinde çalışmanızdır. Etkili bir sunum yapabilmek, iyi bir yönetici olabilmeniz için de gerekli özelliklerden biridir. İş ya da eğitim hayatınızda başarılı olmak istiyorsanız, etkili sunum tekniklerinizi geliştirmelisiniz.

[widget-161]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40