Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Kekemelik İçin Hangi Eğitimler Alınmalıdır?

Kekemelik Neden Olur? Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Kekemelik, sözcüklerin çıkarken çeşitli engellere takılarak tam ve düzgün telaffuz edilememesidir. Bir hastalık olarak adlandırılan kekemelik, kişinin iş ve sosyal yaşamını olumsuz etkileyen önemli bir husustur. Kekeme olanlar genellikle topluma karışmaktan ve sosyalleşmekten çekinir. Ruh sağlığını da etkileyen kekemeliğin tedavi edilmesi gerekir. 

Kekeme kişilerin ne zaman konuşacağı, konuşmalarını ne zaman bitireceği belli olmaz. Bu da kekeme sorunu yaşayan kişilerde özgüven eksikliğine, utanmaya, sinirlenmeye, öfkeye neden olur. Kişinin imajını zedeler. Kekemelik çoğunlukla çevresel faktörlerden kaynaklanır. Çocukken yaşanan ciddi bir travma, şok, korku gibi negatif etkiler kekemeliğe neden olur. Kekemelik 2-7 yaşları arasında ortaya çıkar. Kişi sürekli olarak duraksar ve kelime tekrarı yapar, tıkanma ve kesinti yaşar. Kekemeliğin üç türü vardır.

Nörotik Kekemelik

Kekemelik nedenlerinden biri nörotik kekemeliktir. Psikoanalitik çalışmalarda ortaya çıkmıştır. Bastırılmış bilinçaltı duyguların yoğun olarak hissedildiğinde ortaya çıkar. Kekemelik sorunu konuşmayı baskı altına alarak bilinçdışı hareketi ortaya çıkarır.

Öğrenilmiş Bir Davranış Olarak Kekemelik

Bu kekemelik türü ise sonradan öğrenilmiş bir davranış şeklidir. Kekemelik konuşmayı öğrenme sürecinde başlar. Kişi çocukluk döneminde konuşmayı öğrendiği sırada duraksamalar, endişe ve kesilmeler yaşar.

Peki, kekemelik için hangi eğitimler alınmalıdır? Kısaca bu konuya değinelim.

Dil ve Konuşma Terapisi

Kekemelik için verilen eğitimlerin başında dil ve konuşma terapisi adı altında verilmektedir bu aynı zamanda kekemeliğin tedavisinde kullanılmaktadır. Bu eğitim özel rehabilitasyon merkezlerinde verilmektedir. Daha çok çocuklara yönelik verilen bir eğitim şeklidir.

Diksiyon Eğitimi

Yaşam içinde çok sonradan, çevresel faktörlerden dolayı ortaya çıkan kekemelik sorunlarında uygulanan bir eğitimdir. Kekemelik sorunu yaşayan kişiler daha akıcı, etkili ve doğru konuşmak için diksiyon kurslarına giderler. Diksiyon kursuna gidip aşağıdaki dersler sayesinde kekemelikten kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Kekemelik için hangi eğitimler alınmalı diyenlere diksiyon kursları program içeriğinde şunları sunmaktadır:

 • Ses ve nefes
 • Sesin düzgün kullanımı
 • Artikülasyon
 • Dilin kullanımı
 • Ulama ve tonlama yapmak
 • Etkili ve doğru konuşma
 • Tekerleme uygulamaları
 • Metinler üzerinde doğaçlamalar yapmak
 • Ünlü ve ünsüz harflerin doğru kullanımı
 • Duyguların doğru ifade edilmesi, tonlanması
 • Jest ve mimik kullanımı
 • Beden dili

Yukarıdaki eğitimler sayesinde kekemelik sorununuza çözüm bulabilir. Toplum içinde sıkılmadan, heyecanlanmadan ve gerginlik hissetmeden rahatlıkla kendinizi ifade edebilir, duygu ve düşüncelerinizi kolaylıkla ifade edebileceksiniz.

Konuşma Bozuklukları Uzman Desteği

Kekemelik sorunu yaşayanlar bu konuda uzman kişilerden yardım almalıdırlar. Dil ve konuşma terapistleri tarafından uygulanacak terapiler, kekemelik probleminin giderilmesine yardımcı olacaktır.

Kekemelik terapisinde; kolay konuşma tekniği, uzatılmış konuşma, blok modifikasyonu, nefes alıştırmaları gibi teknikler ile çeşitli elektronik aletler kullanılarak kişinin sorununa çözüm bulmaya çalışılır.

Kekemelikten Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyım?

Kekemelik daha çok çocukluk döneminde ortaya çıkan, tedavi edilmezse yetişkinliğe kadar devam eden bir hastalıktır. 2-7 yaş aralığında ortaya çıkan kekemelik ileri yaşlarda insanları yaşamlarında olumsuz etkileyen önemli bir sorundur. Günümüzde gerek terapi, gerekse diksiyon kurslarıyla kekemelik sorunlarına çare bulunmaktadır. Kekemelikten kurtulmak isteyenlerin dilin doğru kullanımıyla ilgili eğitimler alması ve psikolojik desteğe başvurması en doğrusu olacaktır.

Kekemelik tedavisi ve eğitimiyle yaşadığınız bu problemden kurtulabilirsiniz. Bunun yanı sıra evinizde yüksek sesle kitap okumalısınız. Bildiğiniz tekerlemeleri yüksek sesle sürekli tekrar ederek konuşmanızı akıcılaştırabilirsiniz. Ağzınıza kalem koyarak yüksek sesle şiirler okuyabilirsiniz. Heyecanınızı ve gerginliğinizi yenecek rahatlatıcı hareketler yapabilirsiniz. Örneğin pilates ve yoga sizi stres ve heyecandan kurtaracak, size huzur verecek egzersizlerdir. Böylece kalabalıklar karşısında kendinizden emin, rahat, stres duymadan, hazırlıklı bir şekilde konuşabilecek ve insanların sizleri keyifle dinlemesini sağlayabileceksiniz. Hata yapmaktan korkmayın, kendinize inanın ve özgüvenli olun. Kekemelik geçici bir sorundur bunu hiçbir zaman unutmayın.

[widget-143]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40