Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Etkili İletişim İçin 5 Kitap Önerisi

Başucu Kitaplarınız Bunlar Olacak! – Etkili İletişim Kitap Önerileri

Elbette söz konusu iletişim olduğunda kendinizi geliştirmeniz büyük oranda yapacağınız pratiklerin sıklığına ve alacağınız eğitime bağlıdır. Ancak yine de teorik bilginin önemini de göz ardı etmemek gerekir. Sosyal bir canlı olan insanın birbirleri ile olan etkileşimlerinde tarih boyunca gözlemlenen belli yinelemeler ve kurallar olduğunu söylemek hiç de yanlış olmayacaktır.

Tam da bu nedenle iletişim becerilerini geliştirmek isteyen okuyucularımıza etkili iletişim için kitap önerileri sunmaya ve etkili iletişim sanatının farklı yönlerini, inceliklerini ve sırlarını öğrenebilecekleri çeşitli kaynaklara göz atmaya karar verdik! Siz de etkili iletişim kitap tavsiye ve önerileri arayanlardansanız yazımızı incelemeye devam edin!

1. İletişimin ABC’si – Ünsal Oskay – Etkili İletişim Kitap Öneri Listesi

Etkili iletişim kitapları listemizin ilk sırasında ülkemizin başarılı akademisyenlerinden sosyolog ve iletişim uzmanı Ünsal Oskay’ın İletişimin ABC’sı isimli kitabı yer alıyor. İsminden de kolaylıkla anlaşılabileceği üzere kitabın ana hedefi iletişimin temel kodlarına göz atmak ve çözümlemek. 

Ancak etkili iletişim kitap önerileri arasında ayrı bir yere sahip olan bu kitap, bahsettiğimiz bu çözümlemeyi Türk ve dünya medyasından ünlü politikacılar, şarkıcılar ve oyuncuların iletişim tekniklerini inceleyerek yapıyor. Bu açıdan okurken aynı zamanda eğleneceğinizden emin olabilirsiniz.

2. TED Gibi Konuş – Carmine Gallo – En İyi İletişim Kitapları

Etkili iletişim için kitap önerileri verdiğimiz listemizde 2. sırayı Carmine Gallo’nun TED Gibi Konuş adlı kitabına ayırıyoruz. Eminiz siz de TED konuşmalarından en azından birkaçını izlemişsinizdir. Ünlü haber spikeri ve gazeteci Carmine Gallo’nun kaleme aldığı bu kitap yüzlerce farklı TED konuşmacısının konuşmalarını inceleyerek iletişim ve psikoloji açısından bu konuşmaları ele almasından oluşuyor. Topluluk önünde etkili iletişim için kitap arıyorsanız kesinlikle bakmanız gereken kaynaklardan biri...

3. Hikaye Anlatan Hayvan – Jonathan Gottschall – Etkili İletişim İçin Kitap Önerileri

Kitabın isminin yine kolaylıkla kendisini bize anlattığını söyleyebiliriz. Jonathan Gottschall gibi başarılı bir edebiyat uzmanının da kötü bir başlık bulması beklenemez. Etkili iletişim kitap önerileri arasında yer alan Hikaye Anlatan Hayvan’ın ana fikri; insanın en ilkel dönemlerden modern dünyaya kadar hikaye anlatmadan duramadığıdır. Üstelik bu yalnızca romanlar, sinema vb. sanatlar değil; spordan ceza davalarına kadar farklı alanlarda da geçerli. Eğer iletişimin hayatımızda nasıl bir role sahip olduğunu görmek istiyorsanız kesinlikle bu kitaba göz atın.

4. Asla Yalnız Yeme – Keith Ferrazzi & Tahl Raz – Konuşma Yeteneğini Geliştiren Kitaplar

Sağlıklı iletişim ile ilgili kitaplar söz konusu olduğunda Ferrazzi ve Raz’ın bestseller haline gelen bu kitabının bir klasik olduğunu söyleyebiliriz. Daha çok sosyal hayata odaklanan bu kitap; günümüzde insanın iletişimsel bakımdan ne kadar fazla etkiye maruz kaldığını inceliyor ve tüm bu etkileşimlerin başarılarımızdaki rolünü tartışıyor.

5. İletişim Çatışmaları ve Empati – Üstün Dökmen – Etkili İletişim İçin Kitap Önerileri 

Etkili iletişim kitap öneri listemizin son ismi ise yine ülkemizin başarılı akademisyenlerinden ünlü psikolog Üstün Dökmen. Tam ismi Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati olan kitap; iletişim çatışmalarını çözmekte etkili bir araç olarak empatiye odaklanıyor, kültür ve yaşam tarzımızdan da buna örnekler getiriyor. Etkili iletişim kitapları listemizde karşı tarafı anlamaya verdiği değer açısından bu kitaba da kesinlikle bakmanızı öneriyoruz.

Kitaplar Sizi Kesmediyse Eğitim Almaya Ne Dersiniz?

Yukarıda sizler için etkili iletişim kitap önerileri sıraladık. Ancak yazımızın en başında da belirttiğimiz gibi iletişim becerilerinizi geliştirmenin yolu yeterince pratik yapmanızdan ve sizin eğitsel ihtiyaçlarınıza yönelik bir eğitim almanızdan geçer. Elbette kitaplar; iletişim sanatına farklı yönlerden bakmanız için faydalıdır ve perspektifinizi ciddi ölçüde geliştirecektir. Yine de öğrendiklerinizi uygulama şansı bulmanız da aynı derecede ve belki de daha fazla önemlidir.

Eğer siz de iletişim becerilerinizi kusursuz bir sanat atmosferinde geliştirmek, uzman iletişimcilerden kurumsal ve sosyal hayatta iletişimin sırlarını öğrenmek istiyorsanız diksiyon ve etkili iletişim kurslarımıza göz atmaya ne dersiniz? Sinema Akademi kişisel gelişim kursları ile boş vakitlerinize değer katmanız için size ayrıcalıklı bir fırsat sunuyoruz.

[widget-143]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40