Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Diksiyon Eğitimi Ücretleri Ne Kadar?

Diksiyon Kursu Fiyatları Neye Göre Değişiyor?

Günlük hayatımızda ve iş yaşamamızda kendimizi doğru ve etkili konuşarak ifade etmemiz önemli bir unsurdur. Çevremizde düzgün diksiyonla konuşmayıp yanlış anlaşılmaya neden olan birçok kişiyle karşılaşmışızdır. Bu kişilerle sürekli anlaşılma sorunu yaşarız. Toplum içinde konuşmalarınızla yanlış anlaşılmak istemiyorsanız, vermek isteğimiz mesajı doğru bir şekilde iletmek istiyorsanız eğer mutlaka bir diksiyon kursuna gitmelisiniz.  Kendi dilinizi güzel bir şekilde konuşmak ve kurduğunuz iletişiminizle insanlar üzerinde güzel bir izlenim bırakmanın yolu iyi bir diksiyon eğitiminden geçer.  

Diksiyon eğitimi almaya karar veren kişiler diksiyon eğitimi ücretleri ne kadar? Sorusunu merak edip bu konuyla ilgili önceden araştırmaya yapmaya başlarlar. Diksiyon eğitimi veren birçok kurs bulunmaktadır. Dolayısıyla diksiyon kurs ücretleri kurumun yapısına ve kalitesine göre değişmektedir.  Bu kursların fiyatlandırma politikaları bulundukları şehre, eğitim saatine, tarihine, eğitmenlerine göre farklılık göstermektedir. 

1000 - 2000 TL Diksiyon Kursu Fiyatları Normal mi?

Elbette, diksiyon kursu fiyatları genellikle farklı seviyelerde olabilir. İstanbul'da bu kursların fiyatları 500 TL gibi daha düşük seviyelerden başlayabiliyor. Ancak, genellikle daha iyi bir eğitim arayışındaysanız, ortalama olarak 1000 TL ile başlayan bir fiyat aralığıyla karşılaşabilirsiniz. Bu fiyatlar genellikle sektörde kendini geliştirmeye çalışan, deneyim kazanmaya çabalayan yerlerde görülebilir ve 2000 TL'ye kadar çıkabilir.

2500 - 3500 TL Diksiyon Kurslarından Ne Beklemelisiniz?

Diksiyon eğitimi almak isteyenler için, daha detaylı bir eğitim, deneyimli eğitmenler ve geniş imkanlar sunan kaliteli kurumlara yönelmek daha mantıklı olabilir. Bu tür kurumlarda fiyatlar genellikle 2500 ila 3500 TL arasında olabilir. Bu kurslarda, içerik daha zengin, eğitmenler daha deneyimli olabilir ve kurs merkezleri genellikle merkezi konumlarda bulunup ek imkanlar sunabilir.

Özel Diksiyon Dersi Fiyatları Kaç TL'den Başlıyor?

Özel diksiyon dersleri de bir seçenek olabilir. Grup derslerine göre fiyatlar biraz daha yüksek olabilir, genellikle saatlik 1000-2000 TL gibi bir ücretlendirme olabilir. Bu durumda eğitmeniniz tamamen size odaklanabilir ve bu bireysel dersler daha yoğun ve kişiselleştirilmiş olabilir.

Diksiyon Kursu Fiyatlarını Belirleyen Etkenler Neler?

Diksiyon eğitimi ücretleri için her kurumun kendine özel politikası olduğunu söyledik. Ancak yine de diksiyon kursu fiyatları açısından bazı belirleyici faktörler vardır. Diksiyon kursu fiyatları üzerinde etkili olan konular;

  • Sektördeki Deneyimi

Diksiyon eğitimi fiyatları kursun sektörde kaç yıldır eğitim verdiğine göre değişir. Yeni açılan diksiyon kursları adlarını duyurmak için daha ekonomik fiyatlar verebilirler. Ayrıca kaçak eğitim kurumları çok ucuza diksiyon eğitimleri vererek kursiyerleri kendilerine çekmeye çalışırlar. Sektörde yıllardır eğitim veren kurumların ise fiyat politikaları bellidir ve öğrenci ihtiyaçlarına göre şekillenir. 

  • MEB Onaylı Sertifika

MEB onaylı sertifika veren kurumlarda diksiyon kursu fiyatları biraz daha yüksektir. Ancak bu kurslar belge verdikleri için sektörün güvenilir kurumlarıdır. Bu yüzden eğitim sonunda sertifika veren kursları tercih etmelisiniz. Böylece aldığınız sertifika sayesinde sektörde rahatlıkla iş bulabileceksiniz.

  • Konumu

Gideceğiniz kursun ulaşım açısından yakın olmasına dikkat etmelisiniz. Ulaşımı kolay olmayan, uzak lokasyonda yer alan kurslarda istenilen performansı gösteremezsiniz. Enerjinizin büyük bir bölümü yolda geçecektir. Bu nedenle şehrin merkezinde bulunan kurumların diksiyon kurs fiyat diğer yerlere göre farklı olacaktır.

  • Derslik İmkanları

Diksiyon eğitim ücretleri kurumun derslik imkanlarının kalitesine göre farklılık göstermektedir. Diksiyon dersi için pratik yapabileceğiniz stüdyoya ve kulaklık, mikrofon..vb teknik ekipmanlara sahip mi? bunlar gideceğiniz kursta olması gereken önemli faktörlerdir.

  • Ders Program İçeriği

Diksiyon eğitimi için gerekli olan bütün derslerin verilmesi önemlidir. Şan dersleri genelde piyano veya org ile verilmektedir. Bu yüzden program içeriğinde mutlaka şan dersinin olması şarttır. Ses ve nefes egzersizlerinin yapılması, diyafram çalışması programın içeriğinde mutlaka olmalıdır.

  • Kariyer Fırsatları

MEB onaylı sertifikanızı aldıktan sonra ve başarıyla bitirdiğiniz eğitimin ardından eğitim aldığınız kurs sizin aynı zamanda referansınız olacaktır. Eğitimde mutlaka başarılı olmalı ve kendinizi sevdirmelisiniz. Böylece olası projelerde tercih edilen ya da akla gelen ilk kişi siz olmalısınız. Kurs sonucunda radyo-televizyon kanallarında, organizasyon şirketlerinde, alışveriş ve eğlence merkezlerinde, tiyatro ve sinema sektöründe rahatlıkla iş bulabilirsiniz.

Diksiyon Kursu Seçerken Fiyatına Değil Deneyimine Bakın!

Günümüzde birçok şehirde diksiyon eğitimi veren yerler bulunmaktadır. En fazla diksiyon eğitimi veren kurslar ise İstanbul, Ankara ve İzmir’de yer almaktadır. İstanbul kültür ve sanatın yoğun olarak yaşandığı yer olduğu için en fazla diksiyon eğitimi veren kurslar bu şehrimizde bulunmaktadır. İstanbul’da diksiyon eğitimi veren kurslar daha çok şehrin merkezinde bulunan, ulaşımı kolay yerlerdir. Bu yerlerin başında Kadıköy, Bakırköy, Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş gibi ilçeler gelmektedir. Bu ilçelerde bulunan kursların eğitim profili güvenilir olup, saygın kurumlardır. 

Belirttiğimiz gibi kaliteli, güvenilir, saygın profile sahip olan kurslarda fiyatların yüksek olması normaldir. Çünkü bu kurslarda sektörde adından söz ettirmiş, sinema ve tiyatro eğitmenleri ile sanat yönetmenleri ders vermektedir. Diksiyon eğitimi alırken aynı zamanda bu eğitmenlerin tecrübelerinden de yararlanacak ve meslek kariyerinize rahatlıkla yön verebileceksiniz. Fiyatı düşük olduğu için bu tarz kurslara kaydolursanız hem zamanınız hem de emeğinizi boşa harcamış olursunuz. Bu tarz yerlerdi iyi bir eğitim alamadığınız gibi, umudunuzun tükenmesine neden olur ve hayal kırıklığına uğrarsınız. Bu tarz yerler ciddi eğitimden uzak, güvenilir olmayan yerlerdir. Diksiyon kursuna başvururken her şeyden önce fiyatına değil kursun eğitim politikasına önem vermelisiniz. Her kursun kendine özgü bir profili vardır.  

[widget-143]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40