Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Kariyer Basamaklarını Çıkmak İsteyenlere Güzel Konuşma Önerileri

Güzel Konuşmak İçin Ne Yapmalı?

Çevremizde gerek kariyerinde gerekse sosyal ilişkilerinde mutsuz insanlar mutlaka vardır. Bu kişilerin mutsuzluklarının sebebi ise onaylanmamak, anlaşılmamak, ciddiye alınmamak, saygınlık kazanmamak ve başarılı olamamaktan kaynaklanmaktadır. Bu ise zayıf iletişim güçlerine bağlıdır. Siz de bu insanlar arasındaysanız kurumsal ve sosyal hayatta doğru iletişim kurmak ve mutlu olmak istiyorsanız güzel konuşmayı öğrenmeniz şart.

Doğru kelimelerle akıcı, anlaşılır vurgulu konuşmayı kim istemez ki? Güzel konuşma önerileri ile etkili ve güzel konuşarak hayatınızın her alanında ilerleyebilirsiniz. Sizler için derlediğimiz güzel konuşma yolları listemize bir göz atın…

Güzel Konuşmak İçin Öneriler

“Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır.” atasözümüz güzel konuşmanın önemine ne güzel vurgu yapıyor değil mi? Güzel ve etkili konuşmanın önemli bazı kurallarını dikkate alıp uygulayabilirseniz eğer siz de her alanda başarılı ve mutlu olursunuz. İş yaşamınızda düzgün bir imajla dikkat çekersiniz.

Kariyer basamaklarını çıkmak isteyenlere güzel konuşma önerileri;

  • Hazırlıklı olun

Güzel konuşmak için öncelikle hazırlıklı olun. Bunun için ayna karşısında denemeler yapın. Metin içeriğine hakim olmak ve anlatmak istediğinizi önceden hafızanıza almak sizin için yararlı olacaktır. Konuşma esnasında değinmek isteyeceğiniz noktaları belirlemyin. Böylece düşünmeden ve hızlı konuşmadan kaçınmış olursunuz.

  • Göz teması kurun

Güzel konuşmak için konuşma esnasında mutlaka göz teması kurun. Karşınızdaki insanları etkilemek ve karşı tarafa sempatik bir izlenim bırakmak istiyorsanız göz teması kurmaktan çekinmeyin. Fakat bu önerimizi uygularken aşırıya kaçmayın, sürekli bir kişiye bakmak o kişinin kendisine sorun olup olmadığı endişesi yaşamasına neden olabilir.

  • Doğru beden dili kullanın

Doğru beden dili kullanımı güzel konuşmanın önemi açısından dikkate alınması gereken önerilerdendir. Konuşmanızı jest ve mimiklerle pekiştirmeniz gerekmektedir. Bazen konuşma esnasında unuttuğunuz bir kelime, cümle olabilir böyle anlarda beden dilinizi kullanabilirsiniz. Ayrıca duygularınızı el ve kol hareketlerinizle daha etkili anlatabilirsiniz.

  • Ses tonunuza dikkat edin

Güzel konuşma önerileri içinde en önemlilerden biri ses tonu ayarıdır. Konuşma sırasında doğru yerlerde durmaya, sesinizi yükseltip alçaltmaya dikkat edin. Konuşmanızda aktarmak istediğiniz duygu ve düşünceyi doğru bir şekilde karşıya ulaştırmak istiyorsanız ses tonunuzu iyi ayarlamanız gerekmektedir. Ses tonu heyecanlı, stresli, üzgün olduğunuzu karşı tarafa belli etmemelisiniz. Aynı zamanda konuşma sırasında kısık sesle konuşmamaya dikkat etmelisiniz.

  • Konuşurken mesajınıza odaklanın

Güzel konuşmak için vermek istediğiniz mesajınıza ya da metin içeriğine odaklanmalısınız. Anlatmak istediğinizi doğru kelimelerle cümleler kurmak ve etkili bir duyguyla yansıtmak güzel konuşmak için önemlidir. Anlatmak istediğiniz konunun dışına çıkarsanız eğer, dinleyiciye yanlış bilgiler anlatarak dikkatini dağıtırsınız. Metin içeriğine yönelik olarak konuşmanızı yapın.

  • Dikkat çekin

Güzel konuşma önerileri içinde önemli olanlarından biri de konuşmanızla dinleyicinin dikkatini çekmek olacaktır. Espritüel, mizahi yönü güçlü biriyseniz konuşmanız arasında bu özelliğinizi kullanarak dikkat çekebilirsiniz. Konuşma sırasında tecrübe edindiğiniz anılardan, anekdotlardan yararlanabilirsiniz.

  • Az ve öz konuşun

Az ve öz konuşmak güzel konuşmak için etkili bir öneridir. Konuşmanızı sürekli aynı şeyleri tekrar yaparak, gereksiz yere uzatmayın. Mümkün olduğunca konuşmanızı kısa tutun. Uzun konuşma -dinleyici sıkar ve dikkatini dağıtır.

  • Kitap okuyun

Güzel konuşma önerileri içinde en önemlilerden biri de bol bol kitap okumaktır. Böylece yeni kelimeler öğrenecek, farklı konular hakkında bilginiz olacaktır. Okuduğunuz kitaplarda geçen diyaloglar sosyal ve iş hayatınızda size yardımcı olacaktır. İnsanlar nasıl iletişim kurabileceğiniz konusunda ipucu verecektir. Kelime hazneniz genişleyecek ve farklı, dikkat çekici konuşmanızla doğru bir izlenim bırakıp, iyi şekilde anılan bir kişi olacaksınız. 

Yukarıdaki önerilerimize dikkat edip, uyguladığınızda kariyer basamaklarını daha hızı çıkar ve hedeflerinize kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Başarılı olmanın yolunun etkili ve güzel konuşmaktan geçtiğini unutmayın.

[widget-143]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40