Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Erkeklerin Beden Dili – Sözsüz Mesajları Doğru Okuyun!

Kadın ve Erkeklerin Beden Dili Hareketleri Farklı Mı? Uzmanlar Bu Soruya “Evet” Yanıtını Veriyor!

Sözlü iletişimin aksine beden dili doğduğumuz ilk andan itibaren kullandığımız bir iletişim aracıdır ve bilinçli hareketlerin yanı sıra çoğu zaman bilinçsizce yapılan hareketleri de içermektedir. Doğal olarak beden dili söz konusu olduğunda cinsiyete, kültüre ve yetişme tarzına bağlı farklılıkları da bu nedenle göz ardı etmemek gerekir. Nitekim uzmanların kadın ve erkeklerin beden dili hareketleri arasında önemli ölçüde farklar olduğunu söylemektedir.

Elbette kadın ve erkek beden dili kullanımı arasındaki ortaklıklar, farklılıklardan çok daha fazladır. Yine de erkeklerin kadınlara kıyasla çok daha fazla yaptığı, erkeklere özel beden dili hareketleri olduğunu da görmezden gelmemek gerekir. Peki bunlar nelerdir diye merak ediyorsanız aşağıda sizlere erkeklerin beden dili hareketleri hakkında bilgi verdik ve bu farklılıkların nedenini anlamaya çalıştık.

Erkeklerin Sık Kullandığı Beden Dili Hareketleri ve Erkek Beden Dili Kullanımında Farklılıklar

  • Oturma Şekli – Erkek Beden Dili Hareketleri

Kadın ve erkeklerin beden dili hareketleri arasındaki farklar söz konusu olduğunda ilk öne çıkan konulardan biri hiç kuşkusuz oturma şeklidir. Kadınlar genellikle koltuklarının ucunda bacaklar kapalı bir şekilde otururken erkekler ise koltuklarını tam anlamıyla kaplayarak ve bacaklarını açarak oturmayı tercih ederler. Her iki tarafın bacak bacak üstüne atarak oturmada birleştiğini söylesek de burada da görünüm itibariyle farklılık olduğunu göz ardı etmemek gerekir.

  • Stres Anlarında Yapılanlar – Erkek Beden Dili Kullanımı

Stres anlarında içgüdüsel bir şekilde yapılan hareketler de kadın ve erkek beden dili kullanımı arasındaki farklılıkları göstermektedir. Çoğu zaman kadınlar stres anlarında ellerini saçlarına götürmeyi ya da kucaklarında birleştirmeyi tercih ederken erkekler enseleriyle oynamakta ya da kravatlarını düzeltmektedir.

  • Öfke İfadeleri – Erkeklerin Beden Dili Hareketleri

Kadın ve erkeklerin beden dili hareketleri açısından öfke ifadelerinin de farklılaştığını söyleyebiliriz. Genellikle kadınlar kaşlarını kaldırarak öfkelerini belli ederken erkeklerde ise bu hareket kaş çatma şeklini almaktadır.

Elbette erkeklerin beden dili hareketleri yalnızca yukarı da saydıklarımızdan ibaret değildir. Bu üç dikkat çeken ana unsurun yanına şunları da ekleyebiliriz:

  • Erkekler genellikle arkadaşlarıyla bir restoranda buluştuklarında karşılıklı, kadınlar ise yan yana oturmayı tercih eder.
  • Erkeklerin beden dili hareketleri ve jestleri çoğu zaman kadınlara göre daha net ve keskindir. Kimileri bunun detaylı düşünmek yerine konunun özüne odaklanmaktan ileri geldiğini söyler.
  • Erkeklere özel beden dili hareketleri arasına öncelik vermek için yaptıkları yan dönüş pozisyonunu da ekleyebiliriz. Elbette bunu zaman zaman kadınlarda da görebilmekteyiz. Ancak erkeklerin bu hareketi özellikle bir prosedür havasına bürüdüğünü söylemek yanlış olmaz.
  • Konuşma sırasında erkekler el ve kollarını çok daha az kullanır.

Beden Dilini Okumayı ve Daha İyi Kullanmayı Öğrenmek İstemez Misiniz?

Kadın ve erkeklerin beden dili arasındaki farklara yukarıda kısaca değindik. Kimi zaman bu farklılıkların nedeni yetişme tarzı, kültür gibi daha kalıcı ve toplumsal şeyler olduğu gibi kimi durumlarda ise giyilen kıyafetler ve bulunulan ortam gibi faktörler de beden dili kullanımını etkilemektedir.

Beden dili şifrelerini doğru okuyarak karşınızdaki insanı daha iyi anlamak veya kendi beden dilinizi daha aktif ve etkili bir biçimde kullanmak istiyorsanız Sinema Akademi beden dili kursları ile tanışmanızın tam zamanı! Hayatınızı ve imajınızı değiştirmeye iletişim becerilerinizden başlamaya hazır mısınız?

[widget-144]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40