Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Olumlu İzlenim Bırakacak Beden Dili Hareketleri

Beden Dili ile Olumlu İzlenim Oluşturma Rehberi – İnsanlar Sizi Güzel Hatırlasın!

Diğer insanlarla iletişim kurarken sözcüklerin yanı sıra beden dilimiz ve hareketlerimizle de kendimizi ifade ederiz. Nitekim bu nedenle çoğu zaman yazılı olarak kendimizi ifade ettiğimiz mailler ve mesajlar söylediklerimizin tam olarak karşı tarafa geçmesini sağlamaz. Ancak unutmamak gerekir ki etkili bir iletişim için beden dili kullanımı da doğru şekilde yapılmalıdır. Aksi takdirde karşı tarafta olumlu bir etki uyandırmak mümkün değildir.

Peki olumlu izlenim bırakacak beden dili hareketleri nelerdir? Aşağıda sizler için beden dili ile olumlu izlenim oluşturma yöntemleri hakkında bilgi verdik. Eğer siz de doğru beden dili kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız yazımızın devamını inceleyin ve sıraladığımız maddelerden bazılarını kendi hayatınızda denemeye çalışın. Eminiz, hemen iletişimlerinizdeki farklılığı hissedeceksiniz.

Gülümsemekten Çekinmeyin! – Olumlu İzlenim Bırakacak Beden Dili Hareketleri

Söz konusu yüz yüze iletişim olduğunda bu isimlendirmeden bile kolaylıkla fark edebileceğiniz üzere en önemli noktalardan biri yüz ifadenizdir. Sert bir yüz ifadesi ve buna eşlik eden beden dili hareketleri kısa sürede karşınızdaki insanın gerilmesine neden olabilir. Ancak dostane bir gülümsemenin çoğu zaman olumlu bir iletişim ve izlenim için anahtar olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Canlı ve dostça bir tebessüm; doğru beden dili kullanımı için ilk önemli adımdır. Bu sayede karşınızdaki insanın size güven duymasını sağlayabilirsiniz…

Göz Teması Kurun! – Beden Dili ile Olumlu İzlenim Oluşturma

Elbette göz temasından kastettiğimiz tuhaf kaçacak bir şekilde dik dik bakmak değil! Ancak bilhassa konuşurken karşınızdaki insanla göz teması kurmanız doğru beden dili kullanımı açısından temel noktalardan biridir. Göz teması hem söylediklerinize daha fazla dikkat edilmesini sağlar hem de akılda kalıcılığınızı arttırır!

Postürünüz Konuşmaya Olan İlginizi Göstersin! – Olumlu İzlenim Bırakacak Beden Dili Hareketleri

Beden dili ile olumlu izlenim oluşturma yolları arasında sayacağımız önemli noktalardan bir diğeri de doğru duruş pozisyonları olacak! Eğer konuşma sırasında ayaktaysanız en basit ifadesiyle dik durmaya özen gösterin. Oturuyorsanız da arkanıza yaslanmış bir şekilde, koltuğunuzu tam doldurarak oturun. Olumlu izlenim bırakacak beden dili hareketleri arasında olmasının yanı sıra bu söylediklerimiz aslında temel nezaket kurallarındadır.

Ancak bunun dışında konuşmaya yaklaşımınızı ele veren bir noktayı daha ifade etmek gerekir. Karşınızdaki konuşurken hafifçe öne eğilmeniz doğru beden dili hareketleri arasında en etkili ifade şekillerinden biridir. Öne doğru yapacağınız ufak bir eğilme karşınızdakinin söylediklerine ilgi duyduğunuzu ve konuşmayı sürdürmeye hevesli olduğunuzu gösterir.

Bunlara Kesinlikle Dikkat Edin! – Beden Dili ile Olumlu İzlenim Oluşturma

Yukarıda saydığımız 3 ana başlığın dışında olumlu izlenim bırakacak beden dili hareketleri arasında sayabileceğimiz başka noktalar da bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Her zaman karşınızdaki insanı rahatsız etmeyecek bir mesafede durmaya özen gösterin.
  • Açık ve kolay anlaşılacak jestler yapın.
  • Ellerinizi cebinizde tutmayın veya kollarınızı bağlamaktan kaçının.
  • Bedeniniz her zaman konuştuğunuz insana dönük olsun. Yalnızca yüzünüzü çevirmekle yetinmeyin. Grup halindeki konuşmalarda ise herkesle kolay iletişime geçebilecek bir pozisyon almaya çalışın.
  • Doğal davranın ve hareket edin. Bir prosedürü yerine getiriyor gibi gözükmemeye özen gösterin.

Sizinle Yeniden Karşılaşmak İçin Can Atacaklar!

Kabul etmek gerekir ki özellikle ilk görüşmede insanların üzerinde olumlu bir izlenim bırakmak pek kolay değildir. Çoğu zaman kısıtlı bir zamanınız vardır, sizin için önemli bir görüşmeyse gerginsinizdir ve kendinizi tek seferde doğru ifade edemeyebilirsiniz. Bu noktada doğru beden dili hareketleri akılda kalıcı ve olumlu bir izlenim bırakmak için en önemli yardımcınızdır.

Eğer siz de beden dili kullanımınızı geliştirmek ve iletişim becerilerinizi ilerleterek daha etkileyici bir imaja sahip olmak istiyorsanız kişisel gelişim eğitimlerimize göz atmaya ne dersiniz? Sinema Akademi olarak beden dili kursu başta olmak üzere sizlere kendinizi geliştirmenizi sağlayacak çok sayıda eğitim hazırladık…

[widget-144]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40