Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Beden Diline Hakim Olmanın Yararları

Beden Dilinizi Nasıl Kullanmanız Gerektiğini Biliyor Musunuz?

İyi bir oyuncu olmanın gereklerinden biri de beden dilini etkileyici bir şekilde kullanmaktır. Fransızca “geste” kelimesinden gelen kişilerin el, kol, ayak ve beden hareketlerinin tamamına verilen isim olan jest ile duyguların ve düşüncelerin yüz kaslarının hareketi ile anlamlandırılması durumunu karşılayan mimik; beden dilinin temelidir ve düzgün kullanıldığında tek başına bile ifade gücüne sahiptir.

Oyunculukta ve iş hayatında çok önemli olan beden dili kullanımı, karşımızdakine duygularımızı aktarmada çok işimize yarar. Beden dilini eğitmek ve doğru bir şekilde kullanmak tek başımıza yapabileceğimiz bir iş değil tabi ki. Bu alanda yıllardır gözlem yapmış, çalışmış ve eğitim vermiş kişilerden ders alarak kendimizi geliştirebiliriz.

Beden Dilinizi Nasıl Kullanmalısınız?

Farkında olmadan gün içinde sürekli kullandığımız beden dilimiz karşımızdaki kişilere kontrolümüz dışında mesaj verebilir. Bu mesajı kontrol etmek ve istediğimiz şekilde yönlendirmek için beden dilimizin sırlarını keşfetmeliyiz. Günümüzde yeni yeni ortaya çıkan ve talep gören beden dili eğitimi bu anlamda bize yardımcı olacaktır. Beden dili nasıl kullanılır, şifreleri nelerdir, eğitimlerde öğreneceğiniz konulardan.

Duygularımızı dışa vururken nasıl hareket ettiğimizin farkında olmak, hareketlerimizi kontrol etmek hem iş hayatımızda hem de günlük yaşantımızda bizlere kolaylık sağlayabilir. Bu özelliklerinizi etkili kullanma tekniklerinden örnekler verirsek;

  • Karşınızdakinin daima gözlerine bakın. Bu durum özgüveninizin yüksek olduğunu gösterir.
  • Ellerinizle ve yüzünüzle oynamanız tedirginlik göstergesi olduğu için mümkün olduğunca bu tür hareketlerden kaçınmanız gerekir.
  • Ses tonunuzu kontrol etmeyi ve sakin konuşmayı öğrenin.
  • Karşınızdakilerin beğenisini kazanmak istiyorsanız güler yüzlü olun.
  • Otururken ayaklarınızı sallamamaya özen gösterin. Ayaklarınızı sallamanız gerginliğin göstergesidir.
  • Otururken kambur durmamaya özen gösterin.
  • Tokalaşma sırasında karşınızdakinin elini fazla sıkmayın.
  • Saçlarınızla oynamanız da sıkıldığınızın göstergesi olabilir.

Oyunculukta Beden Dilini Kullanmanın Önemi

Her şeyi söz ile anlatamazsınız değil mi? Günlük hayatınızda beden dilinizi kullanmak ne kadar mühimse sahnede de beden dilini doğru kontrol etmek o kadar önemlidir. Heyecanın ve stresin yüksek olduğu sahnede bu durumu izleyiciye belli etmemek oyuncunun başarısına kalmış bir durumdur.

Rolün gereklerini yapmak, sahnede rahat hareket etmek, el ve kolları olması gerektiği gibi kullanmak, sahnede heyecanlanmamak, duygularını kontrol etmek oyuncular için önemlidir. Bu nedenle onlarca prova ve ezber çalışması yaparlar. Topluluk önünde rahat bir ifadeye sahip olmak için beden dili eğitimi alan oyuncular aynı zamanda diksiyon ve dans dersleri de alarak sahnedeki profesyonelliklerini pekiştirirler.

Beden Dili Eğitimi İçeriği

Beden dili eğitimi bir oyuncu için olmazsa olmazlardan. Bu eğitimin oyunculuk dersleri ile paralel bir şekilde işlemesi ya da profesyonel oyuncuların sahneleyecekleri rollere uygun hazırlanması gerekir. Bu bağlamda beden dili eğitimleri sadece iş yaşamında değil oyunculuk kariyerlerinde rahat performans sergilemek isteyenleri düşünerek de hazırlanır.

Beden dili eğitimi, kişiye hem kendini doğru ifade etme hem de karşındakini doğru anlama fırsatı verir. Oyuncu olmak isteyenler için olmazsa olmaz dersleri de kapsayan eğitimlerde; etkili konuşma ve diksiyon, ayak, kol, el ve bacak hareketleri, doğru duruş ve yürüme, bakışlar ve ifadeler, inandırıcılık, ilk izlenim vb. konular işlenir.

Hem sosyal hayatta hem de oyunculuk kariyerinizde yararını göreceğiniz beden dili eğitimi, sizi dinleyen ve izleyenlere doğru mesaj vermeniz ve duygularınızı kontrol etmeniz için çok önemli. Eğitim almayı ihmal etmeyin…

[widget-144]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40