Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Tiyatro Eğitmeni Nasıl Olunur?

Tiyatro Eğitmenliği ile Geleceğin Oyuncularını Siz Yetiştirin

Günümüzde hem çocuklar hem de yetişkinler için tiyatro eğitimi giderek daha önem verilen bir hal almaktadır. Nitekim tiyatro eğitiminin kişisel gelişim açısından özellikle iletişim becerileri söz konusu olduğunda son derece büyük yararlar barındırdığı bir gerçektir. Ayrıca kariyerinize oyuncu olarak devam etmek için tiyatro eğitimi programlarından yararlanmanız sektörde kendinize yer bulabilmeniz açısından da önemli bir rol oynar.

Ancak tiyatro eğitiminin kariyeriniz açısından katkılarını yalnızca oyunculukla sınırlı tutmamak gerekir. Sertifikalı tiyatro eğitimi aynı zamanda tiyatro eğitmeni olarak yeni bir mesleğe geçiş yapmanıza da olanak tanır. Eğer geleceğin oyuncularını siz yetiştirmek istiyorsanız tiyatro eğitmenliği sertifikası alarak farklı eğitim kurumlarında tiyatro eğitmenliği yapabilir, sanatla iç içe bir kariyere merhaba diyebilirsiniz.

Peki tiyatro eğitmeni nasıl olunur? Tiyatro eğitmeni olmak istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin.

Tiyatro Eğitmeni Olmak İçin Üniversitelerin Tiyatro Bölümlerinden Mezun Olabilirsiniz

Tiyatro eğitmeni nasıl olunur? Bu soruya verilecek ilk cevaplardan biri elbette üniversitelerin tiyatro bölümleridir. Ülkemizde çoğu üniversite güzel sanatlar ya da sahne sanatları fakültelerinde tiyatroya yönelik bir bölümle öğrenci kabul etmektedir. Tiyatro eğitmeni olmak için tercih edebileceğiniz üniversite ve bölümleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ankara Üniversitesi, DTCF, Tiyatro Bölümü,
  • Beykent Üniversitesi, Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Bölümü,
  • Bilkent Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Tiyatro Bölümü,
  • Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Tiyatro Bölümü,
  • Maltepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Oyunculuk Bölümü,
  • Süleyman Demirel Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne Sanatları Bölümü,
  • Yakın Doğu Üniversitesi, Sahne Sanatları Fakültesi, Dramaturgi Bölümü,
  • Yeditepe Üniversitesi, Tiyatro Bölümü

Özel Kurumlardan Tiyatro Eğitmenliği Kursu Alabilirsiniz

Tiyatro eğitmeni olmak için tek seçenek üniversitelerin tiyatro ya da sahne sanatları bölümlerinden mezun olmak değildir. Özel eğitim kurumlarından alacağınız tiyatro eğitmenliği kursları ile de tiyatro eğitmeni olarak kurs vermeye başlayabilir, tıpkı eğitim aldığınız kurum gibi eğitim merkezlerin de siz de eğitmen olarak tiyatro dersleri anlatabilirsiniz.

Tiyatro Eğitmenliği Sertifikası Şart!!!

Her ne kadar özel eğitim kurumlarından tiyatro eğitimi alarak tiyatro eğitmeni olabileceğinizi söylesek de burada önemli bir noktayı hatırlatma ihtiyacı hissediyoruz. Tiyatro eğitmeni olabilmeniz için eğitim kurumunun size kursu başarıyla tamamladığınıza dair tiyatro eğitmenliği sertifikası vermesi şarttır.

Tiyatro eğitmenliği sertifikası ise ancak MEB onaylı tiyatro eğitimi veren kurumlardan alınabilmektedir. Dolayısıyla tiyatro eğitmenliği için sertifikalı tiyatro eğitimi veren bir kurumla anlaştığınızdan emin olmalısınız.

Ayrıca kurumun verdiği sertifikanın yalnızca katılım sertifikası olup olmadığına da dikkat etmelisiniz. Elbette katılım sertifikası yüksek itibarlı bir eğitim kurumundan alındığı takdirde son derece değerlidir. Ancak tiyatro eğitmeni nasıl olunur diye merak ediyor ve bunun için çabalıyorsanız katılım sertifikasına değil, kursu başarıyla tamamladığınızı gösteren tiyatro eğitmenliği sertifikası ya da belgesine ihtiyacınız vardır.

Sertifikalı Tiyatro Eğitimi İçin Kurs Programlarımıza Göz Atın!

Sinema Akademi olarak oyunculuk ve tiyatro eğitimleri ile sizlere son derece kapsamlı kurs içerikleri sunuyoruz. Uluslararası standartlarda eğitim görmek ve kursu başarıyla bitirdiğiniz takdirde alacağınız tiyatro sertifikası ile kariyerinize başarılı bir tiyatro eğitmeni olarak devam etmek için tiyatro eğitimi programlarımızdan yararlanabilir, kurs sonrasında kariyer danışmanlığı için uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Tiyatro eğitmeni nasıl olunur diye merak ediyor ve geleceğiniz üzerine planlar yapmanıza rağmen nereden başlayacağınıza emin olamıyorsanız gelin birlikte bir kahve içelim. Aklınıza takılan tüm soruları deneyimli tiyatro eğitmeni ve eğitim danışmanlarımıza yönelterek daha net bir yol haritası çıkarabilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40