Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Oyunculukta Metin Nasıl Ezberlenir?

Pratik Senaryo Ezberleme Teknikleri

Oyunculuk eğitiminin büyük bir bölümü sahne ya da kamera önü becerilerinizi geliştirmek ya da açığa çıkarmak üzerine kuruludur. Buna karşılık deneyimli oyuncuların bile pek sevmediği ve belki de oyunculuğun en yorucu yönlerinin başında gelen bir noktayı unutmamak gerekir. Hayranlıkla izlediğiniz tiyatro oyunlarını bir an için yeniden düşünün. Oyuncular onca repliği nasıl ezberlemiş olabilir?

Yazımızda oyunculukta metin nasıl ezberlenir sorusuna yanıt vererek oyunculukta metin ezberleme yöntemlerinden bahsedeceğiz. Aşağıda aktardığımız oyunculukta metin ezberleme teknikleri ile kısa sürede yönetmenlerin en sevdiği oyunculardan biri haline gelebilirsiniz.

1. Sessiz Bir Ortamda Çalışın

Oyunculukta metin ezberleme çalışmalarını tıpkı bir sınav hazırlığı gibi düşünebilirsiniz. Daha sessiz bir ortamda çalışmak metne daha kolay odaklanmanıza yardımcı olacak, daha kısa sürede ezberinizi tamamlamanızı sağlayacaktır.

2. Sabah Çalışmak Daha Etkili

Oyunculukta metin nasıl ezberlenir? Zihninizin artık yorgunluktan hiçbir şey düşünemediği akşam saatlerinde ezberlenmeyeceği neredeyse kesin gibidir. Bu nedenle uyandığınız ilk saatlerde metin ezberleme çalışmaları yapmak daha iyi sonuçlar verecektir.

3. Diğer Oyuncuların Repliklerini Ezberlemeyi İhmal Etmeyin

Özellikle sahne oyunculuğundan söz ediyorsak diğer oyuncuların da repliklerini ezberlemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Aksi takdirde sizin sıranızın geldiğini anlamanız imkansızdır. Ancak dizi senaryosu nasıl ezberlenir diye endişeleniyorsanız yönetmenin çalışma şekline göre değişkenlik gösterse de diğer oyuncuların repliklerini ezberlemenize gerek olmayabilir. Çünkü dizilerde metni ezberlemek için oyunculara ayrılan süre kısadır. Bu nedenle oyuncuların işini kolaylaştırmak adına çekim ve montaj tekniklerinden yararlanılabilir.

4. İlk Olarak Metni Okuyun

Senaryo nasıl ezberlenir endişesi duyan oyuncu adaylarına vereceğimiz tavsiyelerden biri de öncelikle metni anlayarak okumaktır. Metnin işleyişini anlamak doğrudan senaryo ezberleme teknikleri arasında sayılmasa da işinizi kolaylaştıracağınızdan emin olabilirsiniz.

5. Sürekli Unuttuğunuz Bölümleri Yazmayı Deneyin

Provalar sırasında en usta oyuncular bile sürekli takıldığı ya da unuttuğu belli bir bölümle karşılaşabilmektedir. Metin ezberleme teknikleri arasında yazmanın önünü gözden kaçırmamalısınız. Sürekli takıldığınız bölümü yazmaya çalışın. Eğer ezberden yazamıyorsanız başlangıçta bakarak yazabilirsiniz. Aynı bölüm bile olsa her seferinde yazmayı ihmal etmeyin. Bir süre sonra oyunculukta metin nasıl ezberlenir diye endişelenmekten kurtulmuş olacaksınız.

6. Sesli Provalar Yapın

Sesli provalar yapmak oyunculukta metin ezberleme için kullanılan en çok kullanılan tekniklerdendir. İster tek başınıza isterseniz de rol arkadaşınızla birlikte ezber provaları yapabilirsiniz.

7. Zorlandığınız Bölümleri Telefonunuza Kaydedin

Senaryo nasıl ezberlenir? Sesli provalarınız sırasında telefonunuzun ses kaydı özelliğinden yararlanabilirsiniz. Böylelikle boş kaldığınız anlarda ya da yolculuk sırasında ses kaydını dinleyerek günün her saniyesini ezberleme çalışmalarıyla geçirebilirsiniz. Emin olun dinleme oyunculukta metin ezberleme teknikleri içerisinde en başarılı yollardan biridir.

Hafıza Egzersizleri Yapmak Metin Ezberlemenizi Kolaylaştırır

Oyunculukta metin nasıl ezberlenir sorusu pek çok kursiyerin daha ilk adımda endişelendiği konuların başında gelmektedir. Ancak oyunculuk eğitimi programlarının en önemli başlıklarından biri de hafıza egzersizleridir. Hafıza egzersizleri metin ezberleme teknikleri ve ipuçlarının yanı sıra hafızanızı geliştirmek için faydalı olabilecek görsel, işitsel ve uzamsal aktivitelerden de oluşabilir.

Yazımızda sizlere oyunculukta metin nasıl ezberlenir, oyunculukta metin ezberleme teknikleri nelerdir gibi konular hakkında bilgi aktardık. Eğer senaryo ezberleme teknikleri hakkında daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız kurslarımızdan yararlanabilir, usta eğitmenlerimizin tavsiyeleriyle hafızanızı geliştirebilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40