Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Dünyada Oyunculuk Bölümü Olan Üniversiteler

Dünya Çapında Bir Oyuncu Olmak İçin Hangi Üniversitelere Gitmelisiniz?

Eğer gerçek bir sinema tutkunuysanız ve oyuncu olma hayalinizin peşinden sonuna kadar giderek dünya çapında bir oyuncu olmak istiyorsanız yurt dışında oyunculuk eğitimi almak son derece iyi bir fikirdir. Farklı ülkelerde oyunculuk bölümü ile meşhur olan pek çok üniversite vardır. Bu üniversitelerden birinde eğitim almak kariyerinizi uluslararası bir boyuta taşımak için size büyük avantaj sağlayacaktır.

Peki dünyada oyunculuk bölümü olan üniversiteler nelerdir? Yazımızda dünyada oyunculuk eğitim veren üniversiteler hakkında bilgi vererek oyunculuk hayallerinizi gerçekleştirmenize imkan tanıyan dünyanın en iyi oyunculuk okulları ve bölümlerini listeleyeceğiz. Eğer dünyada oyunculuk bölümü olan üniversiteler hakkında daha fazla fikir sahibi olmak istiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin.

1. New York Üniversitesi - Tisch School of the Arts

Dünyada oyunculuk bölümü olan üniversiteler listemize Hollywood'un da kalbinin attığı ABD ile başlıyoruz. New York Üniversitesi'nin bir parçası olan TSOA, 1965 yılında kurulmuş son derece köklü oyunculuk bölümlerinden biridir. ABD'nin ve dünyanın en iyi oyunculuk okulları arasında sayılan bölüm, özellikle geçmişte yetiştirdiği Broadway yıldızlarıyla büyük bir ün kazanmıştır.

2. Yale Üniversitesi - Yale School of Drama

Sadece oyunculuk değil pek çok alanda Yale Üniversitesi'nin dünyadaki en iyi üniversitelerden biri olduğunu söylemek mümkündür. Ancak dünyada oyunculuk bölümü olan üniversiteler söz konusu olduğunda da en iyi oyunculuk okulları arasına Yale Üniversitesi'ni de eklemek gerekir. 1900 yılında kapılarını ilk kez oyuncu adaylarına açan okulun başarısının sırrı kimilerine göre zorlu bir eğitime bağlıdır. Dolayısıyla Yale Üniversitesi'nde oyunculuk eğitimi almak istiyorsanız öncesinde kapsamlı bir oyunculuk eğitimi ile hazırlanmanız çok daha akıllıca olacaktır.

3. Southern California Üniversitesi

Los Angeles'ta 1880 yılında eğitime başlayan Southern California Üniversitesi, dünyanın en iyi oyunculuk okulları arasında sayılan oyunculuk bölümlerinden birine sahiptir. Drama ağırlıklı oyunculuk eğitimine önem veren üniversite ABD'nin en sevilen tiyatro oyunlarının neredeyse tüm oyuncu kadrolarını yetiştiren bir kurumdur. Ayrıca Los Angeles'in eğlence sektörünün göz bebeği olduğunu ve dolayısıyla film ya da dizi yapımcılarının yeni yetenekler keşfetmek için her zaman yakınlardaki oyunculuk okullarının havuzuna göz attığını da göz ardı etmemek gerekir.

4. Los Angeles California Üniversitesi

Güney Kaliforniya Üniversitesi'nden sadece 2 yıl sonra eğitime başlayan Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi, bölgenin yıldız oyuncularını yetiştiren başlıca kurumlardan biridir. Öyle ki Hollywood'un başarısında, dünyada oyunculuk bölümü olan üniversiteler denince ilk akla gelen isimlerden biri olan Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi'nin rolünü görmezden gelmek mümkün değildir. Bu yönüyle drama fakültelerinin kariyer anlamında da genç oyuncu adaylarına etkileyici fırsatlar vadettiğini vurgulamak gerekir.

5. DePaul Üniversitesi - The Theatre School

Chicago'da yer alan DePaul Üniversitesi dünyada oyunculuk eğitimi veren üniversiteler söz konusu olduğunda en iyi isimlerden biridir. Oyuncu yetiştirmeye 1898 yılında başlayan üniversite ismini de ABD'nin en iyi tiyatro oyuncularından biri olan DePaul'den alınmıştır. Özellikle tiyatro sahnelerinde yıldızlaşmak istiyorsanız DePaul Üniversitesi'nden daha iyi bir seçenek bulmanız son derece zor olabilir.

6. Pace Üniversitesi - The Actors Studio

Dünyada oyunculuk eğitimi veren üniversiteler listemizde yer alan birçok okulun son derece geçmiş yıllarda kurulmuş, köklü kurumlar olduğunu muhtemelen fark etmişsinizdir. Aslında The Actors Studio için de durum böyledir, öyle ki Marlon Brando, Julia Roberts, Robert DeNiro gibi birçok ikonik isim bu okuldan mezun olmuştur. Köklü tarihine karşılık 2006 yılında Pace Üniversitesi ile birleşen The Actors Studio, ciddi bir yenilemeden geçerek öğrenciler yetiştirmeyi sürdürmektedir. Pek çok aktörün lanetli yer olarak nitelendirdiği bölüm, başarıyla tamamlanması zor eğitim müfredatıyla akıllarda yer etmiştir.

Hayallerinize Ulaşmak İçin Adımlarınızı Sağlam Atın!

Yukarıda saydığımız 6 okula ek olarak en iyi oyunculuk okulları arasında sayılabilecek pek çok bölüm daha vardır. Ancak biz burada bir üniversite çatısı altında eğitim veren oyunculuk bölümlerini listelemeye çalıştık. Son derece zorlu bir eğitim müfredatına sahip olan bu üniversitelere girebilmek için bile ciddi bir hazırlık sürecinden geçmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bu noktada Sinema Akademi ailesi olarak konservatura hazırlık kursu ile sizlere kapsamlı bir eğitim sunduğumuzu vurgulamak isteriz. Dünyada oyunculuk bölümü olan üniversiteler için konservutara hazırlık kursu ile kendinizi geliştirebilir, en iyi oyunculuk bölümlerinde yetişerek dünya çapında bir yıldız haline gelebilirsiniz.

Yazımızda dünyada oyunculuk bölümü olan üniversiteler ile ilgili bilgi vererek en iyi oyunculuk okulları hakkında fikir sahibi olmanıza yardım etmeye çalıştık. Eğer yurt içi ya da yurt dışında oyunculuk eğitimi almak hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor, kendinizi geliştirebileceğiniz yollar arıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40