Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Çocuklar İçin Oyunculuk Eğitiminde Neler Yapılır? Yararları Nelerdir?

Erken Yaşta Sanatla Tanışma Fırsatı

Gelişim döneminde sanatla tanışmak çocuklar için fiziksel ve zihinsel anlamda daha sağlıklı bir gelişme anlamına geldiği gibi aynı zamanda gelecekteki başarıları ve kişilikleri üzerinde de çok sayıda olumlu etkiye sahiptir. Nitekim çocuklar için oyunculuk eğitimi programları, çocukları sahne atmosferiyle tanıştırarak hayal gücü ve yaratıcılık bakımından gelişmiş daha özgüvenli nesiller yetiştirmek amacıyla planlanmaktadır.

Bu yönüyle çocuk oyunculuk eğitimi çocukların sosyal becerilerini artırmakta, okul hayatında ve arkadaşlık ilişkilerinde pozitif yönlerini öne çıkarmaktadır. Ancak buna ek olarak çocuk oyunculuk eğitimi ile ilgili bir noktayı da hatırlatmak gerekir. Günümüzde pek çok ajans, dizi ya da filmlerde rol alacak oyuncuları seçerken çocuklar için oyunculuk kursları düzenleyen eğitim kurumları ile iş birliği yapmaktadır. Bu sayede çocukların hem oyunculuk alanında kendisini geliştirmesi hedeflenirken hem de oyunculuk mesleğine erken yaşta adım atması sağlanmaktadır.

Pek çocuklar için oyunculuk eğitiminde neler yapılır? Çocuk oyunculuk eğitiminin yararları nelerdir? Gelin bu soruların cevabına birlikte bakalım.

Çocuklar İçin Oyunculuk Eğitimi Hangi Dersleri İçerir?

Çocuk oyunculuk eğitimi programları 7 ile 17 yaş arasındaki çocuklar için düzenlenebilir. Ancak farklı yaş gruplarının ayrı sınıflarda ders görmesi ve böylelikle kendi yaşıtlarıyla rol arkadaşlığı yapması çok daha faydalıdır. Bu nedenle 7-9 yaş, 9-11 yaş gibi yaş odaklı programlar planlamak gerekir. Çocuk oyunculuk eğitimi programlarında verilen dersler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • İlk olarak çocukların motor becerileri üzerinde durarak beden kontrollerini geliştirmeye odaklanılır.
  • Daha sonra çocuk oyunculuk eğitimi karşılıklı etkileşim, sağlıklı iletişim kurma gibi temel toplumsal becerilere yönelik bir şekilde devam eder.
  • Çocuk oyunculuk eğitiminde neler yapılır? Bu soruya verilebilecek bir diğer cevap da oyunlar aracılığıyla oyunculuk tekniklerini aktarmaktır.
  • Çocukların empati yeteneklerini geliştirmelerine yönelik egzersizlerle yaratıcı drama aktivite gerçekleştirilir.
  • Vücut ve nefes egzersizleri ile birlikte çocuk oyunculuk eğitimi ses kontrolü, beden dili kullanımı gibi konuları ele alarak devam eder.
  • Doğaçlama çalışmaları ile çocukların hem eğlendiği hem de oyunculuğun temellerine adım attığı uygulamalar yapılır.
  • Çocuklar için oyunculuk eğitimi son aşamada rol çalışmaları ile birlikte sahne ve kamera önü oyunculuk pratiklerine yönelir.

Çocuk Oyunculuk Eğitiminin Yararları Nelerdir?

Çocuklar için oyunculuk eğitimi çocukları hem sahnelere hem de hayata karşı hazırlamak için iyi bir fırsattır. Sanatın özgür ve büyüleyici dünyasını çocukların hayal gücüyle bir araya getiren çocuklar için oyunculuk kursları gelecek için eleştirel düşünme becerilerine ve sanatsal bir perspektife sahip nesiller yetiştirmeyi sağlar.

Buna ek olarak çocuk oyunculuk eğitiminin yararları arasında sayılması gereken bir diğer nokta da motor becerilere olan katkısıdır. Çocuk oyunculuk kursları; beden dili, konuşma organlarının kullanımı, el ve beden koordinasyonu gibi pek çok motor beceriyi geliştirmeye yönelik egzersiz barındırır.

Çocuk oyunculuk eğitimi, çocuklarımızın sosyal yaşamında daha sağlıklı bir iletişim kurmasını sağlamayı amaçlar. Bu yönüyle çocuk oyunculuk kursları, temel oyunculuk bilgilerinin yanı sıra çocuklara toplumsal ilişkileri daha iyi anlamalarını sağlayacak çeşitli oyunlar ve aktiviteleri de içerir. Böylelikle çocukların hem çevresiyle barışık, güler yüzlü ve pozitif bireyler olarak yetişmesi hedeflenirken hem de oyunculuk mesleğine adım atabilmeleri için gerekli kazanımların temeli atılır.

Çocuklarınızı Hayata ve Sahnelere Birlikte Hazırlıyoruz

Yazımızda çocuklar için oyunculuk eğitimi nedir, çocuk oyunculuk eğitimi hangi dersleri içerir, çocuk oyunculuk eğitiminin yararları nelerdir gibi sorulara yanıt verdik. Çocuklar için oyunculuk eğitimi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçebilir, deneyimli eğitmenlerimizle görüşerek kurs programlarımız hakkında fikir edinebilirsiniz.

Bu noktada Sinema Akademi olarak çocuklar için yaratıcı drama kursu ve oyunculuk egzersizleri ile geleceğimiz için sanatsal duyarlığa sahip nesiller yetiştirmeyi amaçladığımızı vurgulamak isteriz. Çocuklarımıza oyunculuk hakkında bilgiler aktararak sahneye erken yaşta ilk adımlarını atmalarını sağlıyor, aynı zamanda daha pozitif ve mutlu bireyler olarak gelişimlerini sürdürmeleri için aktiviteler düzenliyoruz.

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40