Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Konservatuar Nasıl Kazanılır?

Konservatuara Girmek İçin Ne Yapmalıyım?

Konservatuar sınavına girmek ve başarılı olup kazanmak, sanatçı olmanın ilk adımlarından biridir. Peki, konservatuar sınavı nasıl kazanılır? Konservatuarı kazanmak için iyi bir hazırlığın ve eğitim almanın yanında bolca teorik ve pratik çalışmalar yapmalısınız. Konservatuar sınavlarına girmek için öncelikle ÖSYM’nin her yıl yapmış olduğu YKS sınavından 150 taban puanını tutturmanız gerekiyor. Taban puanları istediğiniz üniversitenin belirlediği puanlara göre farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle öncelikle okumak isteyeceğiniz devlet veya özel üniversiteyi hedeflemeniz gerekiyor.

Konservatuar nasıl kazanılır, konservatuar kazanmak için neler yapmanız gerekiyor, daha detaylı bakalım.

Konservatuar Sınavları Ne Zaman?

Özel yetenek sınavlarından olan konservatuar sınavları devlet ve özel üniversitelerin akademik takvimlerine göre değişiyor. Genelde Nisan ve Temmuz ayında yapılan sınavları ÖSYM ve konservatuar bölümünün bulunduğu üniversitelerin internet siteleri üzerinden takip edip öğrenebilirsiniz.  

Nasıl Konservatuar Öğrencisi Olurum?

Konservatuara girmek için ne yapmalıyım sorunuza ilk olarak konservatuar sınavlarına iyi hazırlanmanız gerektiğini söyleyerek cevap verelim. Konservatuar öğrencisi olmanız için mutlaka sınavı kazanmanız şart. Peki, konservatuar sınavını nasıl kazanabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki önerilerimizi dikkate alabilirsiniz. 

 • Konservatuarda birçok bölüm bulunmaktadır. Bu nedenle öncelikle hedefinizi belirleyin ve neden bu bölümü istediğinizden emin olun. 
 • Daha önce sınavlara girmiş kişilerle temas kurun, onlardan sınavda nasıl sorular sorulduğuna dair bilgiler alın. Bu sorular üzerinden pratik yapın. 
 • Güvenilir bir usta bulup özel olarak konservatuara hazırlık dersleri alın. 
 • Konservatuar nasıl kazanılır diyorsanız jürinin gözlerinin içine bakın ve kendinizi çok iyi ifade edin. 
 • Vücudunuza dövme ve benzeri kalıcı izler yaptırmayın. 
 • Erkek öğrenci adayları kulaklarını kesinlikle deldirmeyin. 
 • Konservatuar sınavlarına girerken kolye, küpe, yüzük gibi jürinin dikkatini dağıtan takılar takmayın. 
 • Sınava kot, tişört gibi salaş kıyafetler giymeyin. Sade ve doğal giyinin. 
 • Kadın öğrenciler kesinlikle konservatuar sınavları için makyaj yapmayın.
 • Sınava girerken “çok heyecanlıyım” deyip ağlamaklı ve titrek bir ses çıkarmayın. Heyecanlı olsanız bile bunu kesinlikle belli etmemelisiniz. 
 • Sınava girmeden aylar öncesinden konservatuara hazırlık kurslarına gidip orada eğitim alın. Böylece özel yetenek sınavına hazırlıklı olarak girmiş olursunuz. 
 • Pratik yani uygulamalı sorular sorulduğunda rahat olun, motivasyonunuzu koruyun, heyecan yapmayın, endişelenmeyin ve özgüvenli olun. 
 • Konservatuarı kazanmak için fiziksel ve zihinsel yeterliliğe sahip olmanız gerektiğini unutmayın. 
 • Gerçekten konservatuar öğrencisi olmak istiyorsanız eğer bunu jüriye hissettirmeniz gerekiyor. 
 • Sınıflarda eğitim birebir yapılmaktadır bu yüzden öğrenci kontenjanı az olan okulları tercih edin. 
 • Girmek istediğiniz konservatuara karar verirken hangi sanatçıların eğitim verdiğine dikkat edin. 
 • Piyasaya en çok ünlü aktör ve aktris kazandıran konservatuar bölümlerine girmeyi amaçlayın.

Konservatuar Hazırlık Kurslarına Mutlaka Gidin!

Hedefi konservatuara girmek olan ve kendini geliştirme amacı bulunan kişiler; konservatuara girmek için ne yapmalıyım, sorusunu sık sık kendilerine sorarlar. Bunun cevabı esasında çok basit. Günümüzde büyük şehirlerin yanı sıra küçük şehirlerde de konservatuara hazırlık kursları bulunuyor. Birçok kurs bulunduğu için seçim yapmak da zor olabiliyor. Bu nedenle karar vermeden önce detaylı bir ön araştırma yapmalısınız. 

Nasıl konservatuar öğrencisi olurum? sorusunun cevabına gelince, örneğin gitmek isteyeceğiniz kursta kaç kişi konservatuarı kazanmış bunun istatistik araştırmasını yapabilirsiniz. O kişilere ulaşıp fikirlerini ve tavsiyelerini alabilirsiniz. Gitmek istediğiniz bölümle ilgili çok sorular sorun, kafanızda kesinlikle şüphe oluşturacak durumlar yaratmamalısınız. Yüzlerce kişinin konservatuar sınavını kazanmak gibi hayali olduğunu unutmayın. Bu kişilerin arasından sıyrılmak istiyorsanız eğer, mutlaka çok iyi eğitim veren hazırlık kurslarına gitmelisiniz. 

Konservatuarı Kazanmak Zor mu?

Konservatuar sınavlarına yoğun bir şekilde çalışan öğrencilerin çoğu şu sorunun cevabını merak ediyor, konservatuarı kazanmak zor mu? Hayatta hiçbir şeyin kolay olmadığını bilmelisiniz. Çalışmadan ve mücadele etmeden hedefinize ulaşamazsınız. konservatuar sınavlarına birçok ünlü oyuncunun çocuklarının, akrabalarının girdiğini ve çoğunun kazanamadığını bilmenizde fayda var. Şayet yetenekliyseniz ve kendinizi özel yetenek sınav öncesinde kısa bir eğitim alırsanız sınavı kazanmanız kolay olacaktır. Sistemli ve disiplinli bir şekilde çalışmanız gerektiğini unutmamalısınız.

[widget-139]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40