Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Türk Dizilerinin Favori Çekim Mekanları

Dizi Sektörünün En Sevdiği Çekim Yerleri

Ülkemizde yüzlerce televizyon kanalı ve bu kanallarda yayınlanan yüzlerce dizi bulunuyor. Bu dizilerin birçoğu ise Latin Amerika ve Arap ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine satılıyor. Böylece dizilerin ülkenin kültür ve turizmini tanıtması açısından da etkili oluyor. Bu nedendir ki Türk dizilerinin favori çekim mekanları da daha çok tarihi ve kültürel yerler oluyor.

Büyük bir hayranlıkla izlediğimiz, her bölümünü kaçırmamaya çalıştığımız reyting rekorları kıran bu popüler, başarılı diziler nasıl çekiliyor? İstanbul’un en çok sevilen ve dizi mekanı olan yerleri nereler?

Dizilerin Çekildiği Yerler ve Önemli Semtler

  • Taksim

İstanbul Kırmızısı, Arka Sokaklar ve Masumiyet Apartmanı gibi ünlü diziler Taksim’in eşsiz atmosferini izleyenlere yansıtıyor.

  • Beykoz

Dizilerin çekildiği yerler arasında Beykoz geliyor. Buradaki tarihi yalılarda dizilerin büyük bir bölümü çekiliyor. Ayrıca Beykoz Kundura Fabrikası da dizi setlerinin vazgeçmediği mekanlardan diyebiliriz. Özcan Deniz’in yazıp, yönettiği ve oynadığı Seni Çok Bekledim dizisi Beykoz’da çekilmektedir.

  • Kuzguncuk

Türk televizyonunun unutulmaz dizilerinden Perihan Abla ise Üsküdar Kuzguncuk’ta çekilen dizilerdendir. 1993'te seyirciyle buluşan Süper Baba dizisi Çengelköy’de çekildi. 2002’de Atv’de yayınlanmaya başlayan Ekmek Teknesi de yıllarca Üsküdar Kuzguncuk’ta çekildi. Bir Dilim Aşk, Kuzey Güney, Kurtlar Vadisi Pusu, Dinle Sevgili, Elde Var Hayat dizilerinin çekimleri de Üsküdar’ın çeşitli semtlerinde yapıldı. Yedi Numara, İşler Güçler, Aynalı Tahir, Eşkiya Dünyaya Hükümdar olmaz da Üsküdar’da çekimleri yapılmış dizilerdendir.

  • Riva

TRT’nin popüler dizilerinden Diriliş Ertuğrul’un savaş sahneleri Riva’da çekilirken, diğer sahneler Beykoz’da kurulan sette çekiliyor.

  • Kemerburgaz

Ülkemizde reyting rekoru kıran ve Avrupa başta olmak üzere bütün dünyada ses getiren Muhteşem Yüzyıl’ın savaş sahneleri Kemerburgaz’da ve orada kurulan sette çekilmiştir.

  • Kanlıca

Burak Özçivit ve Fahriye Evcen’in oynadığı Çalıkuşu dizisi ise Kanlıca, Göksu ve Reşat Paşa Konağı’nda çekilmiş.

  • Reşadiye

Yakında Star TV’de başlayacak olan, Erdal Beşikçioğlu ve Nur Fettahoğlu’nun oynayacağı Kağıt Ev dizisinin çekim yeri olarak Bedrettin Dalan’a ait olan İstanbul Reşadiye’de bulunan ev belirlenmiş.

  • İstanbul Boğazı

Kanal D’nin yeni dizilerinden olan Burcu Biricik, Devrim Yakut, Feyyaz Şerifoğlu, Şerif Erol, Selma Ergeç, Tamer Levent gibi ünlü oyuncuların kadrosunda yer aldığı Camdaki Kız ise Boğazdaki yalılardan birinde çekilecek. Sahnelerin büyük bir bölümü ise Taksim İstiklal Caddesi ve Cihangir olarak belirlenmiş.

  • Ankara

TRT’nin aksiyon türündeki dizilerinden olan başrollerinde Deniz Baysal, Mesut Akusta, Ezgi Eyüboğlu, Çağlar Ertuğrul gibi başarılı oyuncuların rol aldığı Teşkilat dizisi ise, Ankara’nın semtlerinde çekiliyor. Biliyorsunuz, ünlü Behzat Ç dizisi de Ankara’da çekilmişti

Yine popüler bir TRT dizisi olan Gönül Dağı ise Eskişehir’de çekiliyor. Türkiye’nin her yeri dizi ve film seti platosu olduğu için karşınıza her zaman ünlü bir isim çıkabiliyor.

Türk Dizileri İstanbul ve Türkiye’nin Her Yerinde!

Diziler nerede çekiliyor? Sorusunu yukarıda verdiğimiz detaylı örneklerle yanıtlamış olduk. Dizilerin çekim yerleri olarak şehrin en güzel yerlerinin tercih edildiğini öğrendik. Dizilerin ülke turizmi ve tanıtımı için büyük katkı sağladığı aşikâr. Dizi çekimleri daha çok İstanbul’da çekiliyor. Sahnelerde sürekli olarak Kız Kulesi ve Boğaz Köprüsü’nün gösterilmesinin nedeni ise sadece yerel halkı değil, yabancı turistleri de buraya çekebilmek. Muhteşem Yüzyıl’ın çekildiği Boğazda yer alan yalıyı görmek için binlerce Arap ve Avrupalı turistin İstanbul’a akın ettiğini gazetelerde okuduk. Ancak şunu belirtmekte fayda var dizi çekimleri senaryoda yer alan yerlerin tasvirlerine ve anlatımına, hikayesine uygun olarak yerlerde çekiliyor.

[widget-138]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40