Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Konservatuvar İçin Hangi Sınava Girilir?

Konservatuvar Sınavına Hazırlık Sürecinizi En İyi Şekilde Öğrenin!

Konservatuvar hayali kuran lise öğrencilerinin en merak ettiği konuların başında konservatuvar için hangi sınav ile ölçülecekleri gelmektedir. Dolayısıyla konservatuvara hazırlanmak isteyen gençler konservatuvar yetenek sınavı tek başına yeterli mi yoksa hali hazırda hazırlanmakta oldukları TYT’nin de bir önemi var mı bilmek istiyor… 

Konservatuvar sınavları belirli bir plan içerisinde lise başarı puanı, TYT ve yetenek sınavlarının farklı oranlar ile hesaplanması ile sonuçlanır. Peki, konservatuvar için TYT ne kadar önemli, konservatuvar için sınav hazırlığında hangi sınavları ne kadar önemsemek gerekiyor?

Konservatuvar İçin TYT Sınavından Sonra Yetenek Sınavı Süreci Geliyor!

Konservatuvara nasıl girilir bilmek isteyen öğrencilerimizin merakını hemen giderelim. Konservatuvar sınavı iki aşamadan oluşuyor; TYT sınavı ve yetenek sınavı. Konservatuvar sınavları yapıldıktan sonra oranları hesaplanarak ortaya bir total puan çıkıyor. Tabii bu total puan içerisine okul başarı puanı da ekleniyor. Genel olarak okullar TYT'den 150 puan almış olmayı şart koşuyor. 

Konservatuvar için hangi sınav daha önemli konusuna gelirsek… Konservatuvar sınavları arasında TYT daha az etkili olsa da alacağınız puan katsayıları ile çarpıldığı için sizi sıralamada öne çekmesi adına biraz da olsa önemli. Konservatuvar sınavı nasıl kazanılır diyorsanız TYT’den üniversitenizin istediği puan ya da baraj üzerinde bir puan almanız gerekiyor. Ardından tercih yaptığınız üniversitenin belirttiği tarihlerde konservatuvar yetenek sınavı ile jüri karşısına çıkmanız gerekiyor. 

Konservatuvar Sınavı Sonuçları Nasıl Hesaplanıyor?

Konservatuvar için hangi sınava girilir sorusunu yanıtladık, şimdi de konservatuvar sınavları nasıl hesaplanıyor bir bakalım. Konservatuvar sınavları hesaplanırken öğrencinin okul başarı puanı, TYT puanı ve konservatuvar yetenek sınavı puanı bir arada hesaplanıyor. Konservatuvar yetenek sınavı büyük ölçüde başarınızın üzerinde etkili olsa da tek kriter unutmayın ki konservatuvar yetenek sınavı değil. 

Üniversitelerin açtığı kontenjan sayısı içerisinde yer almak için total puan sıralamanızın yüksek olması gerekiyor. Dolayısıyla hem okul başarı puanı hem de TYT’den aldığınız puan katsayıları düşük olsa da önem teşkil ediyor.

Konservatuvar yetenek sınavı için tam olarak yapılan hesaplama ise şu şekilde;

  • Yetenek sınavları katsayısı: 1.17 
  • TYT katsayısı: 0.22
  • Ortaöğretim Başarı Puanı katsayısı: 0. 11

Konservatuvar yetenek sınavı kısaca katsayılarının çarpılması ve birbirine eklenmesi ile (TYT Puanı x 0.22 + Ortaöğretim Başarı Puanı x 0.11 + Yetenek Sınavı x 1.17) şeklinde hesaplanıyor. Ortaya çıkan sonuç ile konservatuvar sınavı başarınız belirleniyor.

Konservatuvar Sınavına En İyi Şekilde Hazırlanın!

Konservatuvar için hangi sınava girilir sorusundan daha önemli bir soru varsa konservatuvara nasıl hazırlanacağınızdır. Konservatuvarı kazanmak için yapmanız gereken en önemli ve tek şey hem sınavlarınıza iyi bir şekilde çalışmak hem de konservatuvar yetenek sınavı için profesyonellerden destek almaktır. Konservatuvar hazırlık kursları ile eksiklerinizi kapatabilir, yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz. Ancak bu aşamada nasıl bir konservatuvara hazırlık kursu seçtiğiniz bir hayli önemli. 

Özellikle tiyatro bölümü için konservatuvara hazırlık kursu veren birçok eğitim kurumu bulunmaktadır. Ancak bunların her biri aynı kalitede eğitim vermemektedir. Bu nedenle, seçeceğiniz konservatuvara hazırlık kursu kaliteli ve kapsamlı bir eğitim veriyor olmalıdır. 

Sinema Akademi olarak öğrencilerimize Avrupa standartlarında uygulamalı oyunculuk ve konservatuvara hazırlık kursu programlarını hazırlıyor ve onların konservatuvar yetenek sınavları sırasında rahatlık ve özgüvenle yeteneklerini sergilemelerini sağlıyoruz. Uzman eğitmen kadromuz ve öğrencilerimize bir birey olarak yaklaşan duruşumuz ile her birinin istek ve ihtiyaçlarına özel olarak yanıt veriyor ve yetenek analizlerini en iyi şekilde yapıyoruz. Konservatuvar sınavları Sinema Akademi ile gözleriniz korkutmayacak!

[widget-139]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40