Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro Bölümü Dersleri

Lise Tiyatro Dersleri Nasıl Olur? Sizleri Nasıl Bir Eğitim Süreci Bekliyor?

Güzel sanatlar tiyatro bölümünü kazanmak isteyen öğrenciler, tiyatro bölümü bulunan liseler arasından seçimini yaptıktan sonra bu liselerin kendilerine neler katabileceğini merak ederek tiyatro bölümü dersleri nedir konusunu cevaplandırmak ister. 

Güzel sanatlar lisesi tiyatro dersleri nasıl işleniyor, hangi konularda öğrenciler nasıl yetişiyor merak ediyorsanız sizler için güzel sanatlar tiyatro ders programı, tiyatro bölümü dersleri hakkında bir yazı hazırladık. 

Güzel Sanatlar Tiyatro Ders Programı Hangi Konuları İçeriyor?

Güzel sanatlar tiyatro bölümü, öğrencilerini yetenek sınavları ile belirleyen bölümlerden biri. Güzel sanatlar lise tiyatro bölümü öğrencisi olmak için öğrenciler istenilen konular ışığında yeteneklerini jüriye sergileyerek okula kabul almayı hedefler. 

İstediği güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümü programına kayıt yaptıran öğrenciler ise tiyatro tekniği, terminolojisi, pratiği ve çoğunlukla oyunculuk konusunda eğitim almaya başlar. Tiyatro bölümü dersleri öğrencilerin sahnedeki yeteneklerini ve genel kültürlerini geliştirmeye yönelik bir işleyiş ile ilerler.

Tiyatro bölümü dersleri  dans, dramaturji, eskrim, hareket, oyunculuk, pandomim, ses-nefes ve konuşma, tiyatro kuramları, toplu oyunculuk gibi temel oyunculuk dersleri görülmektedir.  Hem sahnede duruşunuzu hem de rol yeteneğinizi geliştirecek tiyatro dersleri ile her yönden gelişmenizi sağlayan tiyatro dersleri verilmektedir. 

Tiyatro dersleri aktif bir eğitimi hedefler. Öğrencinin, tiyatro dersleri sırasında aktif olarak rol aldığı oyun ve skeçleri onların özgüven kazanmasını sağlar, kendilerini sahne önü için hazırlar ve yeteneklerini geliştirirler. Güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümü, her öğrencinin aktif bir şekilde eğitim almasını amaçlar, buna yönelik lise tiyatro ders programı özenle hazırlanır.

Lise Tiyatro Bölümü Dersleri Kaç Yıl?

Güzel sanatlar tiyatro bölümü derslerinden bahsettikten sonra biraz da güzel sanatlar derslerin işleyişinden bahsedelim. 

Güzel sanatlar lise tiyatro bölümü de diğer lise düzeyinde eğitim veren kurumlar gibi 4 senelik bir eğitim vermektedir. Ancak, meslek liseleri gibi ders planında bir ayrım bulunmaktadır. Kültür dersleri denilen tarih, coğrafya ve matematik gibi dersler ile tiyatro bölümü dersleri ya da farklı bir sanat alanındaki meslek dersleri bir arada işlenir. Öğrenciler, geleceğin başarılı sanatçıları olmak için yetiştirilirken aynı zamanda kültür derslerini işleyerek yaşıtlarından geri kalmamış olurlar. 

Ancak, kültür ve meslek derslerinin yoğunluğu farklıdır. Öğrenciler 9. Sınıfta kültür dersleri odaklı bir eğitim alırken 10. Sınıftan itibaren tiyatro bölümü dersleri ile yeteneklerini geliştirmeye ve konservatuvara hazırlanmaya  odaklanırlar. 

Güzel Sanatlar Tiyatro Dersleri Sizlere Ne Kazandıracak? 

Güzel sanatlar tiyatro bölümü ders programı tiyatro bölümü öğrencilerinin her alanda gelişmesini sağlarken onlara sahne deneyimi kazandıracak çalışmalar ile yeteneklerinin ilerlemesini sağlar. Aynı zamanda öğrencilerin yalnızca sahne önünde değil tiyatro ile alakalı dekor, ses, kostüm, makyaj, ışık, ses, müzik gibi konular hakkında bilgi sahibi olmaları hedeflenir. 

Tiyatro bölümü olan üniversiteler arasından sizlere iş ve kariyer imkanları sağlayan, bağlantılarınızı oluşturabileceğiniz liseler de olacaktır. Tiyatro dersleri ile birlikte düşünüldüğünde oldukça faydalı olacak workshoplar, seminerler, görüşme ve toplantılar, konferanslar sizlerin bu mesleğe daha motive olmanızı sağlayacak ve tiyatro dersleri sırasında kendinizi daha kalifiye hissedeceksiniz.

[widget-169]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40