Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Güzel Sanatlar Lisesine Nasıl Girilir? – Güzel Sanatlar Lisesi Giriş Koşulları

Lise Tiyatro Bölümü İçin Hazırlanan Genç Yetenekler Güzel Sanatlar Lisesine Nasıl Girebilir?

Güzel sanatlar lisesine giriş şartları, hayalinde yeteneklerini profesyonel bir şekilde kullanabilecekleri bir hayata adım atmak olan gençler için oldukça önemlidir. Özellikle ortaokuldan mezun ve büyük hayalleri olan genç yetenekler için güzel sanatlar lisesine nasıl girilir sorusu akıllarından düşmeyen bir sorudur. 

Yetenek sınavlar ile öğrenci alımı yapan güzel sanatlar lisesine girmek isteyen öğrenciler istedikleri bölümü kazanabilmek için bir teste değil yeteneklerini sergileyebilecekleri bir sınava tabii tutulurlar. Müzik, resim, tiyatro, sinema – TV ve bale – dans bölümleri için yetenek sınavlarında öğrencinin belirli bir başarı yakalaması beklenir. Öğrencinin yeteneğini ve kendini ne kadar geliştirebileceğini ölçen yetenek sınavları ile öğrenciler güzel sanatlar lisesine girmek için hak kazanırlar. 

Güzel Sanatlar Lisesi Yetenek Sınavı Mı LGS mi?

Güzel sanatlar lisesine girmek isteyen ve “güzel sanatlar lisesine girmek için ne yapmalıyım?” sorusunu aklından atamayan birçok genç olduğunu tahmin edebiliyoruz. Bu nedenle güzel sanatlar lisesi giriş şartları neler, güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı için LGS gerekli midir biraz bunların detaylarını aktarmak isteriz. 

Güzel sanatlar lisesine girmek için yetenek sınavları herkes tarafından artık bilinen bir adımdır. Ancak kimi zaman eğitim alanında yapılan belirli düzenlemeler öğrenci ve velilerin aklını karıştırabilmektedir. Güzel sanatlar lisesine giriş şartları arasında bu düzenlemelerden etkilenen şu anlık bir faktör yok yani halen güzel sanatlar lisesi giriş şartları arasında LGS bulunmuyor. Ancak tabii bu sınavlara başvuru için e-Okul üzerinden bir başvuru yapmak gerekiyor. Aksi halde yetenek sınavlarına başvuru için dilekçe doldurmanız gerekebilir.

LGS güzel sanatlar lisesi giriş şartları arasında değilse, güzel sanatlar lisesine nasıl girilir merak edenler için LGS dışındaki hangi faktörlerin etkili olduğuna bir göz atalım çünkü güzel sanatlar lisesi yetenek sınavları bu okullara giriş için önemli olan tek kriter değil;

Güzel sanatlar lisesine girmek isteyen öğrencileri devlete bağlı ya da özel güzel sanatlar liselerinin yetenek sınavlarına katılmak zorundadır. Güzel sanatlar lisesine girmek isteyenler için LGS önemli bir kıstas olmasa da Okul Başarı Puanı ve yetenek sınavından ne kadar puan aldıkları oldukça önemli bir ölçüt. Bunun nedeni ise öğrencilerin istedikleri güzel sanatlar liselerinde eğitim görmeleri için %30 oranında Okul Başarı Puanı, %70 oranında yetenek sınavlarından aldığı puanların toplamının sonucu belirlemesi. Elde ettikleri toplam puan ile okullarda açılan kontenjan içerisinde kalan öğrenciler yerleştikleri okullarda eğitimi görmeye başlıyor.

Özel Güzel Sanatlar Lisesi Bölümleri – Tiyatro Bölümü Yetenek Sınavı

Güzel sanatlar lisesi yetenek sınavları her okul için geçilmesi gereken bir kriter olsa da her okulda aynı bölümler bulunmuyor. Bunun en büyük örneklerinden bir tanesi de devlet okullarında müzik ve resim bölümlerinin bulunması ancak sinema – TV, tiyatro, dans – bale gibi bölümler özel güzel sanatlar liselerinde bulunuyor. 

Güzel sanatlar lisesi yetenek sınavları sırasında başarıya ulaşarak tiyatro bölümüne girmek isteyen öğrenciler için belirtmemiz gereken en önemli faktör, tiyatro bölümünün yalnızca özel güzel sanatlar liseleri bünyesinde eğitim verdiğidir. Dolayısıyla, güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümünü hedefleyen öğrenciler için bu liseleri iyi araştırmak ve liselerin sınav konularına hakim olmak önemli bir kriterdir.  Her güzel sanatlar lisesi yetenek sınavları için benzer ve temel konuları baz alsa da her birinin odak noktası farklı olabilmektedir. Bu nedenle öğrenciler, istedikleri güzel sanatlar lisesine girmek için bu okulları yakından takip etmelidir. 

Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro Bölümü Yetenek Sınavı Bizimle Çok Daha Kolay!

Güzel sanatlar lisesine girmek isteyen her öğrenci kendini geliştirmenin ve güzel sanatlar yetenek sınavı sırasında başarılı olmak için çabalar ve yeni yollar arar. LGS ile değil, özel yetenek sınavı ile öğrenci alımı yapan güzel sanatlar liseleri için hazırlık sürecinde ise bu nedenle disiplinli ve düzenli bir şekilde tiyatro bölümü için çok yönlü bir gelişim içerisine girmek oldukça önemlidir. Hem sesinizi, hem de bedeninizi eğitirken aynı zamanda oyunculuk eğitimi ile rol yapma becerinizi de ileri taşımanız gerekmektedir.

Güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümü yetenek sınavı için heyecanlanan ve bu sınavda başarıya ulaşmak isteyen öğrencilerimizi Sinema Akademi olarak uzman eğitmenlerimizin yardımı ile başarıya hazırlıyoruz! Kapsamlı eğitim programlarımız, bireyselleştirilmiş yaklaşımımız ile Sinema Akademi olarak güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı için hazırlanan her öğrencimizin yanında oluyoruz!

[widget-169]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40