Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Güzel Sanatlar Lisesi Yetenek Sınavı Soruları – Hangi Konular Karşınıza Çıkacak?

Güzel Sanatlar Lisesi Yetenek Sınavları İçin Hazırlananlar Sınavlarında Ne İle Karşılaşacak?

Güzel sanatlar lisesine hazırlanan her öğrencinin en merak ettiği ve çalışmalarını bu yönde ilerlettikleri konuların başında yetenek sınavı lise düzeyinde hangi soruların çıkacağıdır. Güzel sanatlar lisesine hazırlanan her öğrenci için oldukça heyecan verici olan bu konu istediği bölüm ne olursa olsun her bir öğrencinin araştırdığı ilk konular arasındadır. 

Sınavlarda başarıyı yakalamak isteyen her öğrenci için yetenek sınavı soruları önemli olduğu kadar aynı zamanda onların stresini bir nebze azaltacak en önemli kriterler arasında yer alır. Bu nedenle güzel sanatlar yetenek sınavı soruları nelerdir, güzel sanatların hangi bölümü için hangi konular karşınıza çıkacak bilmek istiyorsanız yazımızın devamını okumaya devam edin!

Güzel Sanatlar Lisesi Yetenek Sınavı Soruları – Sınava Hazırlıklı Olun!

Güzel sanatlar liseleri, bilindiği gibi farklı sanat dalları üzerine öğrencilere eğitimler veren ve onları ileride profesyonel sanat kariyerine hazırlamayı amaçlayan eğitim kurumlarıdır. Güzel sanatlar liseleri, Türkiye genelinde yapılan LGS sınavı ile değil; özel yetenek sınavları ile öğrenci almaktadır. Dolayısıyla öğrenciler, güzel sanatlar yetenek sınavlarına çalışmalıdır.

Güzel sanatlar liselerinde bulunan müzik, resim, tiyatro, bale – dans, sinema – TV bölümleri kendi alanlarına yönelik bir yetenek sınavı yapmaktadır. Bu nedenle bölümlere göre yetenek sınavı soruları lise düzeyinde nasıl belirleniyor, güzel sanatlar lise yetenek sınavı soruları hakkında bilgi sahip olmak isteyenler için her bölümden örnek sorular ve konu başlıklarından bahsedelim.

Tiyatro Bölümü Yetenek Sınavı Soruları

Tiyatro sanatçısı ve oyuncu olmak isteyen genç yeteneklerin ilk sınavları arasında güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümü yetenek sınavı bulunuyor. Güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümü yetenek sınavı soruları, öğrencilerin oyunculuk yeteneklerini ölçen, beden dilini etkili kullanıp kullanamadıklarını analiz eden, tirat okutularak hem seslerini hem de vurgu ve tonlamalarını ölçen bir sınav içerisinde istenilen düzeyi bulmaya yöneliktir. 

Güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı tiyatro bölümü hedefi olanlar için tiyatro bölümü yetenek sınavı soruları ve örnek konu başlıkları şu şekildedir;

Müzik Bölümü Yetenek Sınavı Soruları

Müzik bölümü yetenek sınavları soruları, öğrencilerin seslerini tanımak, onların ne kadar iyi şarkı söyleyebildiklerini ölçmek, nota bilgilerini test etmek üzerine kuruludur. Güzel sanatlar yetenek sınavı soruları müzik bölümü için belirtmeliyiz ki müzik terminolojisi ve müzik uygulamalarınızı geliştirmeniz gerekiyor. Bunun nedeni ise müzik bölümü yetenek sınavları için sizden istenenlerden bazı kriterlerin bulunması. 

Güzel sanatlar lisesi müzik bölümü sınav değerlendirme ölçütleri arasında yer alan kriterler; 

  • Müziksel işitme,
  • Ritimsel bellek, 
  • Ezgisel bellek, 
  • Müziksel çalma ve söyleme olarak karşımıza çıkar. Yetenek sınav puanının %70'i, okul başarı puanının %30'u alınarak müzik bölümü yetenek sınavı sonucunuz belirlenmiş olur. 

Resim Bölümü Yetenek Sınavı Soruları

Resim bölümü yetenek sınavı soruları oldukça çeşitli yöntemlerle yapılabilmektedir. Kimi zaman öğrencilerden bir canlı manken ve cansız objenin kompozisyonu istenir kimi zaman perspektif çizimler ile yeteneklerini sergilemesi beklenir. Obje ve imgesel çizim resim bölümü yetenek sınavlarının ana konusudur.

Bale- Dans Bölümü Yetenek Sınavı Soruları 

Bale- dans yetenek sınavı sırasında öğrencilerin karşısına çıkacak yetenek sınavı soruları onların dans kabiliyetlerini, fiziksel yeterliliklerini, dans tekniklerini öne çıkarmayı amaçlayan sorulardan oluşur. Dolayısıyla güzel sanatlar lise yetenek sınavı soruları bale – dans bölümü için oldukça üzerine düşülmesi gereken ve öğrencilerin düzenli pratik yapmasını gerektiren konulardandır. Jüri karşısında dans yeteneklerini sergilemeye başlayan öğrencilerin duruşları, adımları, müzik ve ritim duygusu oldukça önemlidir. 

Sinema – TV Bölümü Yetenek Sınavı Soruları 

Güzel sanatlar lisesi yetenek sınavlarına hazırlanan öğrenciler eğer sinema – TV bölümünü hedefliyorlarsa onların karşısına çıkabilecek güzel sanatlar lise yetenek sınavı soruları çıkar. Ayrıca öğrencilerin daha önce çekmiş olduğu kısa filmler, fotoğraf ve videolar mülakat sırasında sorulur. 

Sinema – TV bölümünün yetenek sınavı soruları diğer güzel sanatlar bölümleri yetenek sınavlarında olduğu gibi uygulama üzerine değil daha çok yazılı bir sınav şeklinde ve onların sinemaya karşı genel kültürlerini ölçen bir şekilde yapılmaktadır. Daha sonra kimi zaman öğrencilerden anahtar kelimelerin kullanıldığı bir öykü yazmaları da istenebilir.

Güzel Sanatlar Lise Yetenek Sınavı Soruları Gözünüzü Korkutmasın! 

Güzel sanatlar lisesi kazanmak isteyenler için yetenek sınavı soruları hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir ancak bu hemen hemen tahminler ve geçmiş senelerin çıkmış soruları yardımıyla olabilir. Güzel sanatlar lise yetenek sınavı soruları bu nedenle ancak disiplinli ve düzenli çalışma ile sizleri başarıya ulaştırır. Ancak sorular için telaş yapmanıza ve güveninizin kırılmasına gerek yok. Kendinize uygun bir güzel sanatlar lise hazırlık kursu ile profesyonel bir destek alarak sınav hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz ve daha düzenli çalışarak sınavlarınızda başarıya ulaşabilirsiniz. 

Sinema Akademi olarak 15 yıllık deneyimimiz ile güzel sanatlar lisesi yetenek sınavları sonundsa başarıya ulaşmak isteyen öğrencilerimize yardımcı oluyor ve uzman eğitmenlerimizin deneyimini her gün geleceğin yeteneklerine aktarıyoruz. Eğer sizler de güzel sanatlar lisesine nasıl girilir merak ediyor ve güzel sanatlar lisesini kazanmak istiyorsanız güzel sanatlar lise hazırlık kurslarımız ile kendinize en uygun eğitimleri Sinema Akademi’de bulabilirsiniz!

[widget-169]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40