Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Güzel Sanatlar Lisesini Kazanmak İçin Hangi Sınava Giriliir?

Güzel Sanatlar Liseleri Nasıl Öğrenci Alıyor? – LGS mi Yetenek Sınavı mı?

Lise düzeyinde eğitim veren kurumlardan farklı olarak güzel sanatlar liseleri öğrencilerini daha farklı bir sınava tabii tutarak başarılı olan öğrencilere kontenjan içerisinde yer verir. Güzel sanatlar lisesini kazanmak isteyen öğrenciler bu sınavlar ve mülakatlardan geçerek başarılı bir sonuca ulaşmak için çabalar. 

Ortaokul mezunu öğrenciler arasından güzel sanatlar liseleri ile hayatlarını şekillendirmek ve yeteneklerini aktif bir şekilde kullanacakları kariyer hedeflerini gerçekleştirmek için güzel sanatlar lisesini kazanmak isteyen öğrenciler hangi sınavlara giriyor, güzel sanatlar liseleri için LGS puanı önem teşkil ediyor mu? Gelin, birlikte inceleyelim.

Güzel Sanatlar Lisesi İçin Hangi Sınava Hazırlanmak Gerekir?

Güzel sanatlar liseleri aslen meslek lisesi kategorisinde bulundurulabilir ancak meslek liselerinden sınav yöntemi ve kabul şartları açısından bir hayli ayrılmaktadır. Güzel sanatlar lisesini kazanmak isteyen öğrenciler için öncelikle belirtelim; güzel sanatlar lisesi, Türkiye’de eğitim veren kurumlar arasında öğrenci alımı için diğerlerinden daha farklı bir yöntem uyguluyor. 

Dolayısıyla ortaya güzel sanatlar lisesini kazanmak için hangi sınava girilir sorusu çıkıyor… Hemen yanıtlayalım; güzel sanatlar lisesini kazanmak istiyorsanız önemli olan LGS değil, seçtiğiniz alanda girdiğiniz yetenek sınavının sonucudur. Bu nedenle eğer güzel sanatlar lisesinde okumak istiyorsanız resim, müzik, tiyatro, sinema – TV, dans – bale gibi güzel sanatlar lisesi bölümlerinin yapmış olduğu özel yetenek sınavlarından 50 puan üzerinde almanız gerekmektedir.

Tabii her okulun puan sistemi kendine özel olduğu gibi bir de yalnızca yetenek sınavının yeterli olmadığını da hatırlatalım. Ortaokul Başarı Puanı ile yetenek sınavı sonucunuz sizlere total bir puan verecek. Bu puan da kontenjan içerisine yerleşip yerleşemeyeceğinizi belirleyecek. Güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı sonuçları ise Okul Başarı Puanı’nın %30’u, güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı puanının %70’i dikkate alınarak hesaplanmaktadır. 

Güzel Sanatlar Lisesi Yetenek Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Güzel sanatlar lise yetenek sınavı ile öğrenci alan bir kurumdur ve güzel sanatlar lisesini kazanmak isteyen öğrenciler tarafından her zaman merak edilen konuların başında güzel sanatlar lise yetenek sınavı başvurusu ne zaman yapılmalı, nasıl yapılmalı soruları bulunmaktadır. 

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlar olan güzel sanatlar liseleri için yetenek sınavı başvurusu e-Okul üzerinden yapılıyor. Öğrencilerin belirtilen tarihler içinde sisteme girerek başvurusunu tamamlamış olması gerekiyor. 

Güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı başvuru sırasında dikkat edilmesi gereken birkaç kriterden kısaca bahsedelim;

  • Güzel sanatlar, spor liseleri, görsel sanatlar, spor projesi uygulayan Anadolu İmam-Hatip liseleri arasında başvuru yapılması istenen okul türü seçilmesi gerekiyor. 
  • 2’den fazla okul seçen adayların başvuruları ne yazık ki geçersiz sayılıyor.
  • Engelli Sağlık Kurulu Raporu, Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu veya ÇÖZGER gibi resmi belgeler, herhangi bir engeli bulunan adayların sınavlara başvurusu sınavında yanında bulundurması gereken belgelerdir.
  • Adaylar, yetenek sınavları sırasında onlar için engel teşkil edebilecek özel durumlarını ve sağlık sorunlarını bildirmek zorunda. 
  • İstenilen bölüm hangisi ise sistem üzerinden bölüm seçilerek işlemlerin tamamlanması gerekiyor.

Oluşturulan sınava giriş belgesinin çıktısı ile sınav gün ve saatinde, belirtilen sınav yerinde öğrencilerin hazır bulunması bekleniyor, gelmeyen öğrencilerin yetenek sınavları geçersiz sayılıyor.

Başvuru sürecinin tamamlanması için öğrencilerin kesin kayıt yaptırmaları gerekiyor. Kesin kayıt işlemlerini yaptırmış adaylar dönem içerisinde güzel sanatlar yetenek sınavı sonuçlarından sonra gerçekleştirilen merkezi yerleştirmede tercih yapamamaktadır. 

[widget-169]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40