Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Tiyatro Bölümü Bittikten Sonra Ne Olur?

Güzel sanatlar lisesi, öğrencilerin güzel sanatlar ile ilgili temel bilgi ve becerileri kazandığı ve sanat sever insanlar yetiştirmeyi amaçlayan okullardır. Diğer liselerden farklı olarak ortaokul başarı puanının ve yetenek sınavlarının baz alındığı bir kayıt aşaması vardır. LGS puanının etki etmediği güzel sanatlara giriş aşamalarında öğrenciler, kazanmak istediği lise ve seçeceği bölüm için çalışmalar yaparlar. Bu sebeple güzel sanatlar lisesi öğrencilerinin LGS hazırlık sürecine dahil olmalarını gerektirecek bir durum olmadığını söylemek mümkün.

Güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümü kazanmak isteyen öğrenciler hangi alanda kendilerini geliştirmek istediklerine karar vererek ilerlemelilerdir. Tiyatro bölümü oldukça kapsamlı bir bölüm olduğu için öğrenciler isterlerse liseden mezun olur olmaz ilgili alanda ilerleyebilir isterlerse de güzel sanatlar fakültesi tiyatro ya da oyunculuk bölümünden devam edebilirler. 

Güzel sanatlar lisesine gitmek için yetenek sınavlarına hazırlanmaya başlayan öğrencilerin ve ebeveynlerin aklında tahmin edileceği üzere güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümü mezunları ne iş yapar sorusu olmaktadır. Yazımızın devamını inceleyerek güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümü mezunları neler yapar konusu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Güzel Sanatlar Tiyatro Bölümü Nedir?

Güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümü; rol yapma, taklit ve seslendirme yeteneği olan öğrencilerin oyunculuk dersleri aldığı ve tirad çalışmaları yaptığı bir bölümdür. Tiyatro bölümü öğrencilerinin bölüm derslerini başarıyla geçebilmesi ve kariyer planlarını tiyatro ile ilgili yapabilmesi için diksiyon, beden dili, rol yapabilme, taklit gibi yeteneklere ve özelliklere sahip olması gerekmektedir. 

Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro Bölümü Mezunları Nasıl Bir Kariyer Yolu İzler?

Güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümü mezunları alanlarına göre pek çok mesleği icra edebilir. Bahsi geçen meslek gruplarını anlatmadan önce güzel sanatlar lisesi bölümlerini sıralamak gerekirse; dizi oyunculuğu, tiyatro oyunculuğu, sinema oyunculuğu, reklam ve tanıtım filmleri oyunculuğu, dublaj sanatçılığı, sunuculuk, spikerlik, diksiyon eğitmenliği, oyunculuk kursu eğitmenliği gibi pek çok meslek dalı sayılabilir. 

Öğrenciler bu kadar geniş bir alana sahip olan tiyatro bölümü için en uygun şekilde hazırlanarak yetenek sınavlarında başarılı olmak için çaba gösterirler. Tüm bu çabaların ardından kazandıkları okulda alacakları eğitim sonrasında güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümü mezunları ne iş yapar gibi soruların yanıtlarını aldıklarında ise hangi alana yönelmek istediklerine karar vermiş olurlar.

[widget-169]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40